Zmarł Andrzej Konic – reżyser „Stawki większej niż życie”

Category: rózne
27 lipca, 2020

Andrzej Konic, reżyser popularnych seriali telewizyjnych „Stawka większa niż życie” i „Czarne chmury”, zmarł na warszawskim rynku w stulecia 84 latek – poinformowało w poniedziałek PAP Stowarzyszenie Filmowców Naszych, powołując się na wiadomość od bliskich artysty.

Konic urodził się 24 lipca 1926 r. na warszawskim rynku. W latach 1952-60 występował jako artysta dramatyczny na stołecznych scenach teatralnych, m. in. w Teatrze Nowej Stolicy polski i Teatrze Narodowym. Przy Narodowym grał m. in. w spektaklach reżyserowanych poprzez Wilama Horzycę (1958, Hrabia von Sparren w „Księciu Homburgu” Henryka Kleista) jak i równiez Władysława Krasnowieckiego (1959, Lord Chandos po „Marii Tudor” Wiktora Hugo).

Od roku kalendarzowego 1960 pracował jako reżyser w TVP, dla której realizował widowiska Teatru Telewizji i programy literackie. Po latach 1961-63 prowadził Młodzieżowe Studio Poetyckie, w którym debiutowali m. in. Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka, Marek Perepeczko.

Jednocześnie grał w filmach jak i równiez serialach. Wystąpił m. in. w „Krzyżakach” Aleksandra Forda (1960) i „Wojnie domowej” Jerzego Gruzy (1965).

Nadzwyczaj popularny sensacyjny serial „Stawka większa niż życie” Konic reżyserował, razem z Januszem Morgensternem, przy latach 1967-68. Stanisław Mikulski zagrał główną rolę Hansa Klossa, a właściwie a mianowicie Polaka Stanisława Kolickiego, który od 1941 r. az do końca wojny podszywa się pod oficera niemieckiego jak i równiez zdobywa drogocenne dla wywiadu radzieckiego wiadomosci. Dzięki pozycji Klossa Mikulski zyskał wielką popularność – został okrzyknięty na kilkanascie lat najslawniejszym polskim aktorem.

W 1973 r. Konic zrealizował kolejny serial, który zdobył ogromne uznanie widowni, „Czarne chmury”. Pierwszy naszego kraju serial spod znaku „płaszcza jak i równiez szpady” – pisano po prasie latek 70. Osią fabuły były dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Naszym narodzie Prus Książęcych, pozostających przy lennej zależności od Rzeczypospolitej od 1525 r., gdy Albrecht Hohenzollern sekularyzował państwo zakonne jak i równiez złożył w Krakowie hołd królowi polskiemu.

W serialu „Czarne chmury” zagrali Leonard Pietraszak – jako pułkownik Dowgird, i Ryszard Pietruski – jako jego wachmistrz i ziom Kacper. Elżbieta Starostecka wcielała się w piękną starościankę Annę (Elżbieta Starostecka, zaś Anna Seniuk – w szlachciankę Magdę. Hetmana Jana Sobieskiego grał Mariusz Dmochowski.

Andrzej Konic był również reżyserem serialu „Pogranicze po ogniu”, realizowanego w latach 1988-1991, w którego obsadzie znaleźli się m. in. Olaf Lubaszenko i Cezary Pazura.

Lubaszenko wspominał po poniedziałkowej rozmowie z PAP: „Zapamiętałem Andrzeja Konica jako człowieka na temat niespotykanych przy naszych czasach manierach, sposobie bycia, wiedzy. To był prawdziwy dżentelmen. Był niedzisiejszy w bezkonkurencyjnym tego słowa znaczeniu. Miał znakomicie opanowane rzemiosło filmowe, ale nie dbał na temat promocję własnej osoby. Był skromny. Pamiętam go, najzwyczajniej w swiecie, jako kultowego człowieka”.

Aktor przyznał, że praca w serialu „Pogranicze w ogniu” była dla niego danego „rodzajem szkoły”. „Andrzej Konic był nauczycielem nie tylko danego zawodu, lecz też tegoz wszystkiego, jakie mozliwosci jest ważne w byciu aktorem – uczył, jakim sposobem się zachowywać, jakim być człowiekiem. Na latach ciągle dociera az do mnie, jak duzo mu zawdzięczam” – powiedział PAP Lubaszenko.

W reżyserskim dorobku Konica są też m. in. filmy: „Motodrama” (1971) z Jackiem Fedorowiczem i Krystyną Sienkiewicz po rolach głównych, „W ów dni przedwiosenne” (1975), „Życie na gorąco” (1978), „Szczęśliwy brzeg” (1983, z Jerzym Binczyckim jak i równiez Stanisławą Celińską), „Na wolność” (1985).

Andrzej Konic wyreżyserował wiele spektakli dla Teatru Telewizji, m. in.: „Virtuti” Jerzego Janickiego i Andrzeja Mularczyka (1970), „Poza miastem” Johna Boyntona Priestleya (1993), „Kochankowie wraz z klasztoru Valdemosa” Janusza Krasińskiego (1995). (PAP)

jp/ dsr/ abe/