Zespoły i ekipy w parlamencie

Category: rózne
27 lipca, 2020

Rodzaje leczenia niepłodności, katolicka nauka społeczna, uprawnienia zwierząt, ale również królewska gra, brydż sportowy, jeździectwo – o kwestiach tych dyskutują parlamentarzyści w zespołach i grupach tematycznych działających dzieki Wiejskiej. Kazde zespoły jak i równiez grupy – a wydaje sie ich ponad 40 – zrzeszają posłów i senatorów różnych mozliwosci politycznych.

Parlamentarna Grupa Na Rzecz Populacji i Rozwoju zajmuje się tematyką leczenia niepłodności, malejącej populacji, chorób przenoszonych drogą płciową, oswiaty seksualnej. Koncentruje 10 posłów.

Jak powiedziała PAP kierująca pracami stajnie Zdzisława Janowska (SdPl-NL), po czerwcu grupa wystosowała list do ginekologów, aby „raczyli się wypowiedzieć na temat metody in vitro”. W liście zwrócono uwagę, że „wśród licznych głosów za i przeciw tejze metodzie brak jest głosu lekarzy” i zadano ginekologom szerek szczegółowych pytań związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym”. „Nie mam nadal odpowiedzi” – dodała Janowska.

Grupa potrzebuje też włączyć się w prace w projektem ustawy w sprawie zapłodnienia in vitro, ale – jak zastrzegła Janowska – w kierunku bezwzględnej pomocy i finansowania z budżetu tego typu zapłodnienia. Obecnie w Sejmie są wiecej niz jeden projekty dotyczące tej sprawy, które wykluczają stosowanie metody in vitro.

Grupa współpracuje z krajowymi i prosperujacymi za granica organizacjami na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, m. in. z Towarzystwem Rozwoju Rodziny.

Kilka miesięcy temu w Sejmie powstał Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Jak twierdzi poseł WEDLUG Paweł Suski, zespół działa bardzo prężnie, a swoim głównym zagadnieniem jest przyrzadzanie podwaliny ponizej nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.

Według Suskiego, nowela powinna uregulować przede wszystkim takie kwestie, jak sterylizacja psów i kotów, zwłaszcza tych, które znajdują się po schroniskach. „W tej chwili mamy w Polsce straszliwą nadpopulację psów jak i równiez kotów, wydaje sie byc masa zwierząt bezpańskich, źle traktowanych. Szczeniaki są na masowa skale eksterminowane w schroniskach jak i równiez poza Rumunią jesteśmy chyba jedynym krajem, który dzieki taką skalę prowadzi taką eksterminację” – podkreśla poseł PO.

Nowa ustawa miałaby też wprowadzić obowiązkowe znakowanie psów, tworząc tym samym kierowniczy rejestr ludzi zwierząt. Pomogłoby to metrów. in. ścigać nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy porzucają swe czworonogi, zostawiając je przy trasach czy w lasach.

Ważną kwestią – zdaniem Suskiego – wydaje sie byc walka wraz z kłusownictwem. „W tej momencie kłusownictwo wydaje sie najczęściej występkiem rozpatrywanym w trybie wykroczenia, dokad sądy grodzkie orzekają śmieszne kary, a przecież jest to ewidentne wykroczenie ustawy o ochronie zwierząt” – zauważa poseł.

Według posłanki Elżbiety Streker-Dembińskiej (Lewica), zespół tworzy ponadto konferencję dotyczącą dobrostanu zwierząt. „Mówiąc o dobrostanie zwierząt, posiadamy na myśli dobrostan zwierząt hodowlanych, jak i zwierząt po ogóle” a mianowicie zaznacza Streker-Dembińska.

Ponad 100 parlamentarzystów skupia zespół na rzecz katolickiej nauki społecznej. Jak mówił PAP szef zespołu Tadeusz Woźniak (PiS), głównym obiektem działalności zespołu jest upowszechnianie katolickiej nauki społecznej poprzez wykłady, narady. W ciągu kilku miesięcy istnienia zespołu, parlamentarzyści spotkali się m. in. sposród biskupem Piotrem Jareckim, byłym Krajowym Duszpasterzem Rodzin księdzem Kazimierzem Kurkiem.

Zespół spotkał się również z Paulem Cameronem, kontrowersyjnym amerykańskim psychologiem, zwolennikiem kurowania osób homoseksualnych, na zebraniu pt. „Zagrożenia dla małżeństwa i bliskich niesione za posrednictwem rewolucję obyczajową”.

Działa także Parlamentarna Grupa Uśmiechu, która skupia 13 posłów. „Działamy głównie na rzecz dzieci i ludzi, którym jest marniej w życiu” – powiedziała PAP 1-a z inicjatorek grupy, posłanka PO, sportsmenka Iwona Guzowska. Jak zaznaczyła, nazwa stajnie pochodzi od momentu Orderu Uśmiechu.

„Już przy ubiegłym r. zainicjowany został program +Wygrywaj Uśmiechem+, skierowany do pociechy i młodzieży, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy, agresji, promowanie regul +fair play+” – podkreśliła Guzowska. Jak dodała, członkowie grupy metrów. in. spotykają się z młodzieżą w szkołach, mieszkaniach dziecka, pogotowiach opiekuńczych.

Aktualnie po Naszym narodzie jeździ wystawa „Wygrywaj Uśmiechem”, która a mianowicie jak mówiła posłanka Platformy – przedstawia m. in. gadżety wyciagniete przez popularne osobistości, sportowców, polityków, w ponizszym nawet poprzez sekretarz postaci USA Hillary Clinton. „Część to pamiątki, część – rysunki sposród autografem. W ostatnim czasie doszła piłka siatkowa podarowana przez Piotra Gruszkę (siatkarza polskiej reprezentacji narodowej – PAP)” a mianowicie zaznaczyła Guzowska.

Kolekcja powiększa się, więc zimą część eksponatów ma być zlicytowana, a zebrane w ten sposób pieniądze przekazane dzieki konkretną wsparcie. „Jeśli komuś potrzeba wózka inwalidzkiego, to kupimy taki wózek. Może zdolnemu wychowankom z mieszkaniu dziecka nalezy będzie opłacić lekcje języka angielskiego” – powiedziała Guzowska.

W kwietniu Parlamentarna Team Uśmiechu zorganizowała w Sejmie wystawę „Wygrywaj uśmiechem”, która przedstawiała uśmiechy, jakie narysowali politycy, sportowcy i osoby kultury, w ponizszym m. in. Hillary Clinton, kanclerz Niemiec Angela Merkel i piłkarz Diego Maradona.

Posłowie jak i równiez senatorowie zrzeszają się też w zespołach zajmujących się zupełnie odmienną tematyką, np. szachami. „Przede wszystkim zechcemy popularyzować królewska gra, jako rozrywkę, dodatkowy obiekt zajęć po szkołach” – powiedział PAP przewodniczący zespołu Dariusz Lipiński (PO).

W maju rozegrany został spotkanie parlamentarzyści a mianowicie przedsiębiorcy. „Niestety przegraliśmy” a mianowicie przyznał Lipiński. Jesienią – jak podkreślił poseł PO – zorganizowane będą przypuszczalnie mistrzostwa parlamentu w szachach. „Swoimi kanałami mam też informację, że istnieje intensywna grupa szachowa w Bundestagu, więc być może powiedzie się zorganizować mecz z parlamentarzystami niemieckimi” – dodał Lipiński.

Mecz dziennikarze jak i równiez artyści veto parlamentarzyści wykladany jest poprzez zespół brydża sportowego. Jakim sposobem podkreślił w rozmowie sposród PAP wiceszef zespołu Firm Skorupa (PO), impreza ta była planowana już wcześniej, ale na skutek prac po Sejmie została odwołana.

Posłowie z zespołu brydżowego wspierają działalność Polskiego Związku Brydża Sportowego, a zwłaszcza organizowanego co roku Turnieju Przyjaciół Brydża, w którym uczestniczą sportowcy, biznesmeni, ludzie mediów. „Wspieramy działalność Związku, bo bardzo dobre efekty osiągają polscy juniorzy jak i równiez po to, by promować brydż w społeczeństwie” – zaznaczył Skorupa.

Parlamentarzyści interesują się także jazdą konną. Szef zespołu ds. wyścigów konnych jak i równiez jeździectwa Michał Szczerba (PO) powiedział, że wśród celów jego powstania jest popularyzacja jazdy konnej, wyścigów konnych i hodowli koni.

Podkreślił, że inicjatorami powołania zespołu byli posłowie z miast, gdzie jeździectwo jest znakomite i praktykowane oraz w którym miejscu istnieją tory wyścigów konnych jak: Stolica polski, Sopot, Wrocławia. Zwrócił uwagę, że pragneliby, aby powstał Instytut Polskiego Konia, maly statek badawczo-rozwojowa wspierająca polskich hodowców i jeździectwo.

Zaznaczył, że w najbliższym czasie parlamentarny zespół planuje odnowę pasu wyścigów konnych na Służewcu, odwiedzanie stadnin konnych jak i równiez konferencję przy Sejmie, poświęconą jeździectwu. (PAP)

ajg/ mkr/ joko/ la/ gma/