Zespół wraz z WAT najkorzystniejszy w polskim finale konkursu Imagine Cup

Category: rózne
27 lipca, 2020

Zastosowanie na telefon komórkowy, która umożliwia wykrywanie materiałów wybuchowych – np. niewypałów, zwyciężyła w polskim finale konkursu Imagine Cup dla studentów-innowatorów. Rozwiązanie opracowała drużyna ARMED z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Imagine Cup jest organizowany przez firmę Microsoft od momentu 2003 roku kalendarzowego. Podczas konkursu studenci wraz z całego świata prezentują swe pomysły na to, jak rozwiązać złożone klopoty z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Swej dziesięcioletniej historii konkurs zyskał rangę Mistrzostw Świata w zakresie nowych technik. Światowe finały – z udziałem laureatów krajowych edytowaniu konkursu – co roku odbywają się w innym państwie; dotychczas odbyły się metrów. in. przy Seulu, Paryżu i Kairze, Warszawie jak i równiez Nowym Jorku.

Tegoroczny dwudniowy finał polskiej edycji Imagine Cup zakończył się po czwartek w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Najbardziej prestiżową kategorią konkursu jest Planowanie Oprogramowania. Po tej sektora w polskim finale Imagine Cup zwyciężył zespół ARMED z WAT.

Członkowie zespołu zaprezentowali swój system SAPER. Jest to aplikacja na telefon komórkowy komórkowy, która umożliwia wykrycie w ziemi i zanalizowanie materiału wybuchowego, np. miny czy niewypału. Aplikacja uzywa magnetometr (służący jako zegar sloneczny w dużej części smartfonów) i wykrywa zakłócenia po polu magnetycznym w pobliżu telefonu komórkowego. Na podstawie charakteru tych zakłóceń można ocenić, czy po pobliżu znajduje się materiał wybuchowy i określić, jaki to może być materiał. Niebezpieczeństwo zostaje umiejscowione na mapie, a najlepsze służby zostają powiadomione, aby rozbroić minę czy bombę.

Członkowie zespołu ARMED zaznaczają, że co 20 minut na świecie z powodu min czy niewybuchów ginie jednej osoba. Ich aplikacja mogłaby z telefonu komórkowego uczynić urządzenie ratujące życie. W tej chwili zagrożenie można wykryć tylko z odległości 30 cm, ale w przyszłości można byłoby zwiększyć ten zasięg. W skład zwycięskiego zespołu wchodzą metrów. in. Marcin Kukiełka, Jakub Kędzior a takze Adam Pabiś, a mentorem jest Mariusz Chmielewski.

Nastepne miejsce w konkursie Projektowanie Oprogramowania przyznano również zespołowi z WAT – The InnoWATors. Studenci opracowali system SENSE, który monitoruje forma osób chorych na epilepsję. SENSE umie wykryć u użytkownika napad epilepsji. W takiej sytuacji wysyła samoczynne powiadomienie do bliskich chorego, a dodatkowo – za pomocą głosowych komunikatów mechanicznie uruchamianych dzieki telefonie komórkowym – melduje otoczenie na temat ataku i o tym, jak można choremu pomóc. Napad epilepsji uklad wykrywa zbytnio pomocą akcelerometru standardowo wbudowywanego w aparat telefoniczny komórkowy, natomiast także za pomocą zamieszczonych na skórze użytkownika malych, bezprzewodowych czujników EMG, które wykrywają reprezentatywne dla ataku epilepsji drżenie mięśni. Zastosowanie mogłaby być szczególnie pozyteczna rodzicom dzieci chorych na epilepsję – byliby błyskawicznie powiadamiani na temat ataku.

3 miejsce zajął zespół Flexify z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Gdansku. Poznańscy studenci opracowali zestaw interaktywnych ćwiczeń dla dzieci, w trakcie których mali pacjenci, by zdobyć punkty w pracach nad produktem – muszą wykonywać dokładnie takie ćwiczenia, jak w czasie zajęć rehabilitacyjnych. Podczas cyfrowej gry użytkownicy wcielają się w smoka i by pokonać wyznaczoną trasę, muszą odpowiednio podskakiwać na piłce do ćwiczeń. Przebieg ćwiczeń jest nagrywany na kamerę, dzięki czemu rehabilitant będzie mógł chociazby zdalnie, kontrolować przebieg ćwiczeń. Członkowie zespołu Flexify uważają, że dzięki ich pomysłowi dzieci będą miały większą motywację do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Zwycięzcy tej i kilku pozostałych sektora konkursowych będą reprezentować Polskę w światowych finałach Imagine Cup, które odbędą się latem po australijskim Sydney.

Ludwika Tomala(PAP)

lt/ agt/