Kraje walczą z rajami podatkowymi i tworzą ciemne listy. Polska też posiada swoją

Czarne listy rajów podatkowych  Ze świata

Czarne ewidencje rajów podatkowych i wyjątkowy nadzór nad firmami ulokowanymi w tych krajach wówczas najczęstszy sposób walki wraz z szkodliwą konkurencją podatkową - wynika z przekazanej zestawienia międzynarodowej sieci niezależnych doradców podatkowych Taxand.

Analiza przeprowadzona przez Taxand od momentu grudnia 2015 r. do odwiedzenia marca 2016 r. po 32 krajach pokazała, że większość krajów (23) przewodzi specjalną listę rajów podatkowych. W Polsce taka spis zlokalizowany jest w rozporządzeniach MF w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego. Podobne listy posiadają m. in.: Francja, Grecja, Belgia, Kolumbia, Norwegia, Peru, Rosja, Rosja, Turcja, Ukraina, Wenezuela, Włochy.

Najbogatszy Czech w bazie danych Panama Papers

Niechlubna lista rajów

"Jeżeli dany państwo nie prowadzi takiej ewidencje, to z reguły opracował wymogi, w oparciu o które ocenia, czy spółka spośród danego kraju powinna podlegać specjalnemu traktowaniu. Na przykład Luksemburg sprawdza, czy efektywna cena CIT w danym kraju nie jest niższa przynajmniej o 50 proc. od czasu luksemburskiej stawki CIT. Wraz z kolei w Indiach kwestią przesądzającą o kwalifikacji danego kraju jako raju podatkowego wydaje się to, czy kraj ów realnie współpracuje z indyjską administracją podatkową w przypadku alternacji informacji podatkowych" - napisano w analizie.

Kryteria, które są brane pod spodem uwagę przy podejmowaniu decyzji o umieszczeniu danego państwie na liście rajów podatkowych często pokrywają się po poszczególnych krajach. Zwraca się uwagę na to, lub dany kraj zawarł umowę o wymianie informacji (i takich informacji udziela) lub umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania; efektywny poziom opodatkowania; przejrzystość systemu opodatkowania a także skłonność do współpracy z administracją podatkową danego państwie.

Polska wieś wówczas raj podatkowy? "Tylko na rzecz wąskiej grupy rolników, reszta żyje biednie"

Dodatkowe obowiązki

Zazwyczaj firmy powiązane z krajami wpisanymi na listę rajów podatkowych muszą się liczyć z suplementarnymi obowiązkami informacyjnymi i administracyjnymi, odmową preferencyjnego traktowania podatkowego poszczególnych zdarzeń wynikających z lokalnych zasad opodatkowania czy dyrektyw unijnych, czy generalnym wzrostem poziomu obciążeń fiskalnych. W tym ostatnim wypadku chodzi np. o podwyższenie bazy opodatkowania spółki zagranicznej, wyższe stawki podatku u źródła, automatyczne podleganie pod przepisy CFC (dotyczące cudzoziemskiej spółki kontrolowanej), konieczność rozpoznawania dochodów ze spółki zlokalizowanej w raju podatkowym (nawet jeżeli nie doszło do odwiedzenia faktycznej dystrybucji na sprawa udziałowca), limity odliczania kosztów w przepływach z krajem z raju podatkowego, lub zakaz rozliczania strat firmy z raju podatkowego.

"Działania poszczególnych krajów nakierowane na transakcje ze spółkami z rajów podatkowych wpisują się w postulaty OECD i Grupy G20, podnoszone w ramach prac morzem projektem zmian w niemal podatkowym mającym na zamysle ograniczenie nieuczciwych praktyk podatkowych (BEPS – ang. Base Erosion and Profit Shifting). Przykładowo postulatami takimi są: wypracowanie efektywnych regulacji CFC, ograniczenie odliczalności odsetek i innych przepływów finansowych, przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym biorąc pod uwagę substancję biznesową, odmowa zastosowania korzyści wynikających z bilateralnych umów, zwiększone obowiązki o charakterze sprawozdawczym" - napisano w analizie.

Cameron bije się w pierś i wskazuje, ile zarobił

Listy będą coraz krótsze

Autorzy dokumentu ocenili, że w tej chwili dziś widoczne są wyniki tych działań – coraz to więcej krajów uznawanych wcześniej za raje podatkowe godzi się na implementację poszczególnych postulatów. Jako przykład podano relacje Polski wyspami Jersey i Guernsey oraz Wyspą Man. Kilka lat wstecz zostały one skreślone wraz z polskiej listy rajów podatkowych, ponieważ zawarły z Polską umowy o wymianie danych i ograniczone umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

"Można zakładać, że listy rajów podatkowych opracowywane przez poszczególne kraje będą raz za razem krótsze" - dodano.

Zdaniem partnera w Crido Taxand (polskiej spółce należącej do sieci Taxand) Andrzeja Puncewicza problem szkodliwej wojny podatkowej jest problemem globalnym. Większość krajów próbuje, przy mniej lub bardziej wydajny sposób, walczyć z niższymi wpływami podatkowymi spowodowanymi transakcjami zawieranymi przez swoich mieszkańcówrezydentów i rodzime firmy z podmiotami zlokalizowanymi w rajach podatkowych.

Presja wraz z strony największych

- W skutek presji ze strony www największych państw należących do OECD i Grupy G20 jurysdykcje stosujące preferencyjne reguły opodatkowania zaczęły powoli zmieniać swe podejście – zwiększają transparentność, zaczynają wymieniać się wiadomościami z administracją podatkową innych państw. Również polskie organy skarbowe wprowadzają narzędzia mające na celu ograniczanie "wycieku" wpływów podatkowych - dostrzegł Puncewicz.

Wskazał dzięki przykład na przepisy na temat zagranicznych spółkach kontrolowanych, które weszły w życie po 2015 r.

- Przykład Portugalii, która odwróciła trend spadkowy wpływów budżetowych po wprowadzeniu stosownych narzędzi podatkowych pokazuje, że to możliwe - zaznaczył Puncewicz.

Panama trafi dzięki czarną listę? "W tej chwili nikogo się odrzucić obawia"

Ryzyko reputacyjne

Jego zdaniem, jeżeli polscy przedsiębiorcy rozważają transakcje wraz z spółkami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, powinny pamiętać, że kluczowe w przypadku obrony legalności swoich działań jest istnienie rzeczywistej mieszaniny biznesowej w tych państwach. Nie powinni również zapominać o ryzyku reputacyjnym, zauważył Puncewicz wskazując na "Panama papers".

- Tego rodzaju ryzyko występuje także wtedy, gdy główną przyczyną używania spółek z rajów podatkowych w strukturze nie wydaje się być chęć minimalizacji obciążeń podatkowych, ale potrzeba zachowania poufności - ostrzegł.

Panama Papers

W ubiegłym tygodniu ujawniono m. in. za pomocą Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) "Panamskie papiery". Wówczas ok. 11, 5 miliona dokumentów, które wyciekły spośród kancelarii Mosack Fonseca przy Panamie. Dokumenty pokazują, jak kancelaria ta pomaga swym klientom prać pieniądze, mijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków.

Według mediów dokumenty ów sugerują, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych jak i również byłych szefów państw a także rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wiceminister finansów Wiesław Jasiński poinformował, że podjął uchwałę o wszczęciu postępowania analitycznego w sprawie polskich wątków "Panama Papers".

Dzielić:

Związane z

cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło  Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

184 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →
bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

30 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

686 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

718 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

952 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

569 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

691 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →