Temat: Rosja - USA

Cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje Ze świata

 • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
 • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
 • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
 • Lot trwa blisko 11, 5 godziny. Włączono rekordową trasę krajową dzięki świecie

Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji dzięki podmioty z Chiny jak i również Rosję w związku wraz z dokonanymi przez nich cyberatakami, które dotknęły USA w ostatnim czasie - zdradziło kilku amerykańskich urzędników po rozmowie z Reutersem.

Źródła agencji twierdzą, iż choć ostateczna decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze podjęta, to wynikiem może być znaczne pogorszenie stosunków z Rosją, oraz popsucie atmosfery przed wrześniową wizytą w Waszyngtonie prezydenta Chin Xi Jinpinga.

FBI uprzedza: hakerzy grożą dużym bankom. Domagają się pieniędzy

Seria cyberataków

Odważniejsze działania Usa są skutkiem fali cyberataków, które w ostatnich kilku miesiącach dotknęły kraj. Odnotowano nawet próby włamania do odwiedzenia systemów Białego Domu a mianowicie przypomina Reuters.

Podejrzaną aktywność zaobserwowano m. in. wobec Biura Zarządzania Personelem (OPM). Celem hakerów były dane o pracownikach administracji, które mogłyby posłużyć zagranicznym szpiegom.

Amerykańscy urzędnicy podejrzewają, że za atakiem stoją Chiny. Pekin aczkolwiek zastrzega, że nie ma z tym nic połączonego. Jednocześnie przypomina, że chiński rząd wielokrotnie sam padał ofiarami takich ataków.

Wysiłki dyplomatyczne

Źródła Reutersa sugerują, że ostateczna rozstrzygnięcie w sprawie sankcji na chińskie podmioty podejrzewane o cyberataki może częściowo zależeć od rezultatów zabiegów dyplomatycznych.

W zeszłym tygodniu z wizytą do Pekinu udała się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice. Asystent sekretarza stanu Daniel Russel odwiedzi Chiny po następny weekend. W przededniu wizyty prezydenta Chin, jaka jest zaplanowana na główną połowę września.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest odmówił potwierdzenia, czy Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji wobec chińskich podmiotów, aczkolwiek jak stwierdził troska Amerykanów o bezpieczeństwo w sieci internetowej "nie jest niespodzianką" na rzecz Pekinu.

- To byłoby niemądre, by wyłączać nałożenie sankcji, ponieważ stanowiłoby to dla hakerów przyzwolenie na podjęcie następnych kroków - zaznaczał w rozmowie z dziennikarzami.

Jak dodał, dekret podpisany za pośrednictwem Obamę w kwietniu jest "dodatkowym narzędziem, które pozwala stanąć twarzą w buzia z tym szczególnym wyzwaniem".

Prezydent Barack Obama podpisał polski podpisał ustanawiający pierwszy w USA system sankcji mający służyć karaniu zagranicznych hakerów dokonujących cyberataków i parających się cyberszpiegostwem oraz firm świadomie korzystających z cyberszpiegostwa.

Google ostrzega: cyberprzestępczość to przemysł. Hakerzy istnieją coraz groźniejsi

Kto nadal?

Amerykańscy urzędnicy w rozmowie z Reuterem zastrzegają jednakże, że oprócz Chin sankcje mogą grozić także firmom lub osobom z innych państw. Na celowniku Amerykanów znalazła się także Rosja, której obywatele mają pasować za niektóre z ujawnionych ataków.

Pozytywne skutki

Rozmówcy Reutersa zwróciły obserwację, że sankcje nałożone dzięki osoby lub firmy skutecznie odetną je od używania z amerykańskiego systemu finansowania.

Źródła odmówiły jednakże podania konkretnych nazw podmiotów, którym grożą sankcje. Zwłaszcza w obawie o wówczas, że wcześniejsze ostrzeżenia mogą pozwolić im na ukrycie majątku.

Chiny odpowiadają

Do doniesień o możliwych sankcjach ustosunkował się chiński ambasador w Ameryce. "Chiński rząd podtrzymuje, że dobitnie sprzeciwia się oraz zwalcza wszelkie formy ataków cybernetycznych" - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy Ambasady Chin Zhu Haiquan.

Zapewnił, że Chiny dążą do odwiedzenia wzmocnienia dialogu i kooperacyj ze Stanami Zjednoczonymi, równocześnie zastrzegając jednak, że "bezpodstawne spekulacje, czy oskarżenia nie zaakceptować są pomocne w rozwiązaniu problemu".

Ambasada Rosji w USA nie odpowiedziała na prośbę Reutersa o komentarz w tej sytuacji.

Dzielić:

Związane z

apple stracił wyłączone prawo do odwiedzenia znaku «iPhone» w Chinach Tech 20.06.2019

Apple stracił wyłączone prawo do odwiedzenia znaku «iPhone» w Chinach Tech

585 20.06.2019

Tech

Apple nie wydaje się być już wyłącznym właścicielem kategorii iPhone w Chinach. Technologiczny gigant z Kalifornii przegrał apelację w pekińskim sądzie z lokalną firmą. I teraz ta posiada upoważnienie do sprzedaży…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

80 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

143 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

153 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →
agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

824 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

592 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

916 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań 17.06.2019

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

491 17.06.2019

Finanse

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

307 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

608 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →