Temat: Rosja - USA

Cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje Ze świata

 • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
 • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
 • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
 • Lot trwa blisko 11, 5 godziny. Włączono rekordową trasę krajową dzięki świecie

Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji dzięki podmioty z Chiny jak i również Rosję w związku wraz z dokonanymi przez nich cyberatakami, które dotknęły USA w ostatnim czasie - zdradziło kilku amerykańskich urzędników po rozmowie z Reutersem.

Źródła agencji twierdzą, iż choć ostateczna decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze podjęta, to wynikiem może być znaczne pogorszenie stosunków z Rosją, oraz popsucie atmosfery przed wrześniową wizytą w Waszyngtonie prezydenta Chin Xi Jinpinga.

FBI uprzedza: hakerzy grożą dużym bankom. Domagają się pieniędzy

Seria cyberataków

Odważniejsze działania Usa są skutkiem fali cyberataków, które w ostatnich kilku miesiącach dotknęły kraj. Odnotowano nawet próby włamania do odwiedzenia systemów Białego Domu a mianowicie przypomina Reuters.

Podejrzaną aktywność zaobserwowano m. in. wobec Biura Zarządzania Personelem (OPM). Celem hakerów były dane o pracownikach administracji, które mogłyby posłużyć zagranicznym szpiegom.

Amerykańscy urzędnicy podejrzewają, że za atakiem stoją Chiny. Pekin aczkolwiek zastrzega, że nie ma z tym nic połączonego. Jednocześnie przypomina, że chiński rząd wielokrotnie sam padał ofiarami takich ataków.

Wysiłki dyplomatyczne

Źródła Reutersa sugerują, że ostateczna rozstrzygnięcie w sprawie sankcji na chińskie podmioty podejrzewane o cyberataki może częściowo zależeć od rezultatów zabiegów dyplomatycznych.

W zeszłym tygodniu z wizytą do Pekinu udała się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice. Asystent sekretarza stanu Daniel Russel odwiedzi Chiny po następny weekend. W przededniu wizyty prezydenta Chin, jaka jest zaplanowana na główną połowę września.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest odmówił potwierdzenia, czy Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji wobec chińskich podmiotów, aczkolwiek jak stwierdził troska Amerykanów o bezpieczeństwo w sieci internetowej "nie jest niespodzianką" na rzecz Pekinu.

- To byłoby niemądre, by wyłączać nałożenie sankcji, ponieważ stanowiłoby to dla hakerów przyzwolenie na podjęcie następnych kroków - zaznaczał w rozmowie z dziennikarzami.

Jak dodał, dekret podpisany za pośrednictwem Obamę w kwietniu jest "dodatkowym narzędziem, które pozwala stanąć twarzą w buzia z tym szczególnym wyzwaniem".

Prezydent Barack Obama podpisał polski podpisał ustanawiający pierwszy w USA system sankcji mający służyć karaniu zagranicznych hakerów dokonujących cyberataków i parających się cyberszpiegostwem oraz firm świadomie korzystających z cyberszpiegostwa.

Google ostrzega: cyberprzestępczość to przemysł. Hakerzy istnieją coraz groźniejsi

Kto nadal?

Amerykańscy urzędnicy w rozmowie z Reuterem zastrzegają jednakże, że oprócz Chin sankcje mogą grozić także firmom lub osobom z innych państw. Na celowniku Amerykanów znalazła się także Rosja, której obywatele mają pasować za niektóre z ujawnionych ataków.

Pozytywne skutki

Rozmówcy Reutersa zwróciły obserwację, że sankcje nałożone dzięki osoby lub firmy skutecznie odetną je od używania z amerykańskiego systemu finansowania.

Źródła odmówiły jednakże podania konkretnych nazw podmiotów, którym grożą sankcje. Zwłaszcza w obawie o wówczas, że wcześniejsze ostrzeżenia mogą pozwolić im na ukrycie majątku.

Chiny odpowiadają

Do doniesień o możliwych sankcjach ustosunkował się chiński ambasador w Ameryce. "Chiński rząd podtrzymuje, że dobitnie sprzeciwia się oraz zwalcza wszelkie formy ataków cybernetycznych" - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy Ambasady Chin Zhu Haiquan.

Zapewnił, że Chiny dążą do odwiedzenia wzmocnienia dialogu i kooperacyj ze Stanami Zjednoczonymi, równocześnie zastrzegając jednak, że "bezpodstawne spekulacje, czy oskarżenia nie zaakceptować są pomocne w rozwiązaniu problemu".

Ambasada Rosji w USA nie odpowiedziała na prośbę Reutersa o komentarz w tej sytuacji.

Dzielić:

Związane z

big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

379 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
apple stracił wyłączone prawo do odwiedzenia znaku «iPhone» w Chinach Tech 20.06.2019

Apple stracił wyłączone prawo do odwiedzenia znaku «iPhone» w Chinach Tech

314 20.06.2019

Tech

Apple nie wydaje się być już wyłącznym właścicielem kategorii iPhone w Chinach. Technologiczny gigant z Kalifornii przegrał apelację w pekińskim sądzie z lokalną firmą. I teraz ta posiada upoważnienie do sprzedaży…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

45 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

993 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

16 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

89 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 20.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

488 20.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

749 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

67 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 25.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

180 25.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →