Temat: Gospodarka wg PiS

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, jednak z warunkami

To zaskoczyło wielu inwestorów i ekspertów. Agencja Moody's podała w piątek w komunikacie, że planowany na dziewięć września przegląd ratingu Naszego kraju nie został zaktualizowany. To oznacza, że pozostaje w poziomie A2/P-1 z negatywną perspektywą.

KOMUNIKAT AGENCJI MOODY'S

Ministerstwo Finansów w mailu przesłanym do redakcji poinformowało, że "agencja ratingowa Moody’s nie dokonała rewizji ratingu Polski oraz odrzucić opublikowała raportu kredytowego nt. Polski". "Tym samym weryfikacja ratingowa Polski utrzymana jest na dotychczasowym poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą negatywną" - wskazał resort.

Ocena A2 oznacza, że Polska zachowała wysoką zdolność do wywiązywania się z podjętych deklaracji przy jednoczesnej wrażliwości w niekorzystne warunki zewnętrzne.

Kolejny przegląd ratingu zaplanowany jest na styczeń 2017 roku.

Jak mówi Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz CDM Pekao S. A., "taka sytuacja przytrafia się rzadko". - Ma możliwość być odbierana niepokojąco poprzez inwestorów, bo z punkciku widzenia rynków czasami świetnie poznać nawet złe dane niż pozostać w niepewności - wskazuje.

Moody's w piątek nie zaktualizowała również ratingu Litwy i portugalskich miast Madery, Sintry oraz Regionu Autonomicznego Azorów.

Ostrzeżenie

Pod koniec sierpnia br. Agencja Moody's ostrzegała, że eskalacja konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego być może szkodzić klimatowi inwestycyjnemu morzem Wisłą oraz wpłynąć dzięki zmianę ratingu.

Moody's wskazywał na wszczęcie poprzez prokuraturę śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

"To negatywne dla Polski, ponieważ narasta dekoniunktura konstytucyjny, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i prawdopodobnie zwiększy stresu z Unią Europejską, co jednocześnie podniesie ryzyko pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Polsce" - zwracała uwagę agencja.

Kryzys konstytucyjny "wydaje się, że pozostawił osobisty ślad", wskazywał Moody's, zauważając, że "inwestycje spadły o 2, 2 proc. " w pierwszym kwartale 216 roku w porównaniu do odwiedzenia analogicznego okresu przed rokiem. "Chociaż oczekujemy, że konsumpcja będzie wspierać realny wzrost w tym roku, który to wyniesie od 3 aż do 3, 5 proc., aczkolwiek upośledzony klimat inwestycyjny grozi zmniejszeniem wzrostu" - dodano w sierpniowym komunikacie.

Zmiana perspektywy

Wcześniej, przy maju br. agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, jednak zmieniła perspektywę ratingu wraz z stabilnej na negatywną.

Źródło:. pl Lokalny rating na przestrzeni dwadzieścia lat

W styczniu br. o obniżeniu ratingu zadecydowała natomiast agencja S&P. Agencja obniżyła wtedy długoterminowy rating polskiego długu po walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu była negatywna, co oznaczało, że w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jakim sposobem jeden do trzech", iż w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub o ile finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych bieżących oczekiwań".

Obniżenie ratingu spowodowało wówczas gwałtowne osłabienie złotego.

Atrakcyjność gospodarcza

Moody's to obok Standard Poor's i Fitch najważniejsza na świecie firma oceniająca, komu i za ile użyczyć pieniądze. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały glob. Te opinie to oczywiście rating, czyli ocena wiarygodności kredytowej. Ratingi przyznawane będą spółkom, bankom, miastom, państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Wielkie agencje przyznają rating Polsce od 1995 roku. Staliśmy się prymusem, który z r. na rok robił progresy. Do 15 stycznia, ponieważ wtedy S&P po raz pierwszy w historii zredukował nam rating. Agencja, na przekór rządowej linii obrony uznała, że niesprawny Trybunał Konstytucyjny to zagrożenie dla ładu prawnego w Polsce, zaś wiec i dla stałości gospodarczej.

Dzielić:

Związane z

al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

790 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

77 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →