Temat: Gospodarka wg PiS

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, jednak z warunkami

To zaskoczyło wielu inwestorów i ekspertów. Agencja Moody's podała w piątek w komunikacie, że planowany na dziewięć września przegląd ratingu Naszego kraju nie został zaktualizowany. To oznacza, że pozostaje w poziomie A2/P-1 z negatywną perspektywą.

KOMUNIKAT AGENCJI MOODY'S

Ministerstwo Finansów w mailu przesłanym do redakcji poinformowało, że "agencja ratingowa Moody’s nie dokonała rewizji ratingu Polski oraz odrzucić opublikowała raportu kredytowego nt. Polski". "Tym samym weryfikacja ratingowa Polski utrzymana jest na dotychczasowym poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą negatywną" - wskazał resort.

Ocena A2 oznacza, że Polska zachowała wysoką zdolność do wywiązywania się z podjętych deklaracji przy jednoczesnej wrażliwości w niekorzystne warunki zewnętrzne.

Kolejny przegląd ratingu zaplanowany jest na styczeń 2017 roku.

Jak mówi Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz CDM Pekao S. A., "taka sytuacja przytrafia się rzadko". - Ma możliwość być odbierana niepokojąco poprzez inwestorów, bo z punkciku widzenia rynków czasami świetnie poznać nawet złe dane niż pozostać w niepewności - wskazuje.

Moody's w piątek nie zaktualizowała również ratingu Litwy i portugalskich miast Madery, Sintry oraz Regionu Autonomicznego Azorów.

Ostrzeżenie

Pod koniec sierpnia br. Agencja Moody's ostrzegała, że eskalacja konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego być może szkodzić klimatowi inwestycyjnemu morzem Wisłą oraz wpłynąć dzięki zmianę ratingu.

Moody's wskazywał na wszczęcie poprzez prokuraturę śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

"To negatywne dla Polski, ponieważ narasta dekoniunktura konstytucyjny, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i prawdopodobnie zwiększy stresu z Unią Europejską, co jednocześnie podniesie ryzyko pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Polsce" - zwracała uwagę agencja.

Kryzys konstytucyjny "wydaje się, że pozostawił osobisty ślad", wskazywał Moody's, zauważając, że "inwestycje spadły o 2, 2 proc. " w pierwszym kwartale 216 roku w porównaniu do odwiedzenia analogicznego okresu przed rokiem. "Chociaż oczekujemy, że konsumpcja będzie wspierać realny wzrost w tym roku, który to wyniesie od 3 aż do 3, 5 proc., aczkolwiek upośledzony klimat inwestycyjny grozi zmniejszeniem wzrostu" - dodano w sierpniowym komunikacie.

Zmiana perspektywy

Wcześniej, przy maju br. agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, jednak zmieniła perspektywę ratingu wraz z stabilnej na negatywną.

Źródło:. pl Lokalny rating na przestrzeni dwadzieścia lat

W styczniu br. o obniżeniu ratingu zadecydowała natomiast agencja S&P. Agencja obniżyła wtedy długoterminowy rating polskiego długu po walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu była negatywna, co oznaczało, że w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jakim sposobem jeden do trzech", iż w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub o ile finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych bieżących oczekiwań".

Obniżenie ratingu spowodowało wówczas gwałtowne osłabienie złotego.

Atrakcyjność gospodarcza

Moody's to obok Standard Poor's i Fitch najważniejsza na świecie firma oceniająca, komu i za ile użyczyć pieniądze. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały glob. Te opinie to oczywiście rating, czyli ocena wiarygodności kredytowej. Ratingi przyznawane będą spółkom, bankom, miastom, państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Wielkie agencje przyznają rating Polsce od 1995 roku. Staliśmy się prymusem, który z r. na rok robił progresy. Do 15 stycznia, ponieważ wtedy S&P po raz pierwszy w historii zredukował nam rating. Agencja, na przekór rządowej linii obrony uznała, że niesprawny Trybunał Konstytucyjny to zagrożenie dla ładu prawnego w Polsce, zaś wiec i dla stałości gospodarczej.

Dzielić:

Związane z

afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

25 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

700 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

500 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

547 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

173 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

792 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →