Temat: Energetyka

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników
  • Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa spośród Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Konsekwencje zdrowotne zanieczyszczenia pochodzącego z palenia paliw kopalnych to rzeczywiście kryzys światowy, także na terytorium polski - powiedział Al Gore, były wiceprezydent USA jak i również laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Jego według trzeba postawić na zieloną energię. - Im prędzej, tym lepiej - podkreślił.

Al Gore przyznał, że potrafi sobie wyobrazić świat, w którym zachodzi tylko zielona energia. a mianowicie Myślę, że udam naszej firmie się to osiągnąć do 2050 roku - powiedział były wiceprezydent USA, jednocześnie wskazując, że Kalifornia przyjęła ostatnio przepisy, zgodnie wraz z którymi do 2035 roku kalendarzowego stan będzie w stu procentach wolny od paliw kopalnych i będzie używał tylko zielonej energii.

Gore podkreślił, "nowe pokolenia domagają się czystszego powietrza". - Kiedy palimy węgiel, oczywiście przyczynia się to do zmian klimatycznych a mianowicie wskazał. - Jest to jeden z największych powodów globalnego ocieplenia, ale także powietrze, którym oddychamy, wydaje się być o wiele bardziej zakażone. Polska wie to znacznie lepiej niż Ameryka - powiedział były wiceprezydent USA.

Al Gore przytoczył przy tym najnowsze dane Światowej Strukturze Zdrowia, z których wypływa, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Ue aż 35 jest z Polski.

Schwarzenegger w Katowicach. Ważny apel

- To młode generacja wie, że jest powiązanie między zanieczyszczeniem powietrza jak i również bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi, z obniżeniem długości istnienia, wszystkimi rodzajami konsekwencji zdrowotnych, większą liczbą zachorowań w nowotwory - wyliczał tryumfator Pokojowej Nagrody Nobla.

Węgiel w Polsce

- Przechodzenie na energię odnawialną jest bardzo szybkie, ale w Polsce 80 procent energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla, co oznacza, hdy jest to bardzo oficjalne wyzwanie, aby odejść od momentu węgla - podkreślił.

Pytany o rady na rzecz polski, wskazał, że "potrzebujemy takich polityk, które przyspieszą przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną".

- Jednocześnie musimy nie zapominać o tych, którzy aktualnie pracują w kopalniach węgla, o tych, którzy będą związani z tym sektorem, ale musimy możliwie jakim sposobem najszybciej przejść naprzód, ku przyszłości, ku lepszym miejscom pracy, wyższym standardom egzystencji - zastrzegł.

- W Ameryce mieliśmy tenże problem przy rezygnacji z węgla, górnicy i pozostali pracownicy kopalń uzyskiwali najęcie w zawodach przyszłości i myślę, że to wydaje się lepsza przyszłość także dla Polski - przypominał Al Gore.

Wskazał, że chodzi o miejsca pracy związane z samochodami elektrycznymi, panelami fotowoltaicznymi, wiatrakami i czystymi paliwami.

Zmiany klimatyczne

Losy naszej planety decydują się w Katowicach. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o COP24

Al Gore zwracał uwagę, że w Polsce rośnie świadomość w sprawie zmian klimatycznych.

- Wielu z moich przyjaciół w Polsce mówi mi, że bardzo troszczą się o czystsze atmosferę, a fakt, że większość tych 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na starym kontynencie jest po Polsce, przyciąga uwagę młodych Polaków, którzy rozumieją stosunek między ryzykiem dla stanu zdrowia i zanieczyszczeniem powietrza - stwierdził.

- Modyfikacje, które widzimy na całym świecie, związane z procesami klimatycznymi, także sprawiają, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu, ale konsekwencje zdrowotne zanieczyszczenia pochodzącego z palenia paliw kopalnych, to naprawdę kryzys światowy, także po Polsce - podkreślił były wiceprezydent USA.

Porozumienie paryskie

Al Gore określił mianem "historycznego kroku" układ paryskie z 2015 roku. - To był historyczny krok na ziemi, wszystkie kraje na świecie złapały się za ręce i powiedziały, że musimy wspólnie rozwikłać ten problem, żeby nikt nie uzyskał niesprawiedliwych korzyści - podkreślił.

Zaznaczył również, iż choć "prezydent Donald Trump ogłosił, hdy Stany Zjednoczone wycofują się z tego porozumienia, wówczas na mocy prawa amerykańskiego nie może się wówczas wydarzyć".

- Dużo z naszych stanów, tego rodzaju jak Kalifornia, czy odmienne stany, setki miast, tysiące spółek, wprowadzają zmiany mimo tego, co powiedział prezydent Trump. Świat jako całość staje przed bardzo poważnym wyzwaniem, niebezpieczeństwem - powinniśmy je rozwiązać - mówił Al Gore.

Dzielić:

Związane z

ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

117 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

225 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

34 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

42 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

809 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

690 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

720 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →