- ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników
- Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję"
- Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
- Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
- "Zanieczyszczona" ropa spośród Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
Konsekwencje zdrowotne zanieczyszczenia pochodzącego z palenia paliw kopalnych to rzeczywiście kryzys światowy, także na terytorium polski - powiedział Al Gore, były wiceprezydent USA jak i również laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Jego według trzeba postawić na zieloną energię. - Im prędzej, tym lepiej - podkreślił.
Al Gore przyznał, że potrafi sobie wyobrazić świat, w którym zachodzi tylko zielona energia. a mianowicie Myślę, że udam naszej firmie się to osiągnąć do 2050 roku - powiedział były wiceprezydent USA, jednocześnie wskazując, że Kalifornia przyjęła ostatnio przepisy, zgodnie wraz z którymi do 2035 roku kalendarzowego stan będzie w stu procentach wolny od paliw kopalnych i będzie używał tylko zielonej energii.
Gore podkreślił, "nowe pokolenia domagają się czystszego powietrza". - Kiedy palimy węgiel, oczywiście przyczynia się to do zmian klimatycznych a mianowicie wskazał. - Jest to jeden z największych powodów globalnego ocieplenia, ale także powietrze, którym oddychamy, wydaje się być o wiele bardziej zakażone. Polska wie to znacznie lepiej niż Ameryka - powiedział były wiceprezydent USA.
Al Gore przytoczył przy tym najnowsze dane Światowej Strukturze Zdrowia, z których wypływa, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Ue aż 35 jest z Polski.
Schwarzenegger w Katowicach. Ważny apel
- To młode generacja wie, że jest powiązanie między zanieczyszczeniem powietrza jak i również bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi, z obniżeniem długości istnienia, wszystkimi rodzajami konsekwencji zdrowotnych, większą liczbą zachorowań w nowotwory - wyliczał tryumfator Pokojowej Nagrody Nobla.Węgiel w Polsce
- Przechodzenie na energię odnawialną jest bardzo szybkie, ale w Polsce 80 procent energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla, co oznacza, hdy jest to bardzo oficjalne wyzwanie, aby odejść od momentu węgla - podkreślił.
Pytany o rady na rzecz polski, wskazał, że "potrzebujemy takich polityk, które przyspieszą przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną".
- Jednocześnie musimy nie zapominać o tych, którzy aktualnie pracują w kopalniach węgla, o tych, którzy będą związani z tym sektorem, ale musimy możliwie jakim sposobem najszybciej przejść naprzód, ku przyszłości, ku lepszym miejscom pracy, wyższym standardom egzystencji - zastrzegł.
- W Ameryce mieliśmy tenże problem przy rezygnacji z węgla, górnicy i pozostali pracownicy kopalń uzyskiwali najęcie w zawodach przyszłości i myślę, że to wydaje się lepsza przyszłość także dla Polski - przypominał Al Gore.
Wskazał, że chodzi o miejsca pracy związane z samochodami elektrycznymi, panelami fotowoltaicznymi, wiatrakami i czystymi paliwami.
Zmiany klimatyczne
Losy naszej planety decydują się w Katowicach. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o COP24
Al Gore zwracał uwagę, że w Polsce rośnie świadomość w sprawie zmian klimatycznych.- Wielu z moich przyjaciół w Polsce mówi mi, że bardzo troszczą się o czystsze atmosferę, a fakt, że większość tych 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na starym kontynencie jest po Polsce, przyciąga uwagę młodych Polaków, którzy rozumieją stosunek między ryzykiem dla stanu zdrowia i zanieczyszczeniem powietrza - stwierdził.
- Modyfikacje, które widzimy na całym świecie, związane z procesami klimatycznymi, także sprawiają, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu, ale konsekwencje zdrowotne zanieczyszczenia pochodzącego z palenia paliw kopalnych, to naprawdę kryzys światowy, także po Polsce - podkreślił były wiceprezydent USA.
Porozumienie paryskie
Al Gore określił mianem "historycznego kroku" układ paryskie z 2015 roku. - To był historyczny krok na ziemi, wszystkie kraje na świecie złapały się za ręce i powiedziały, że musimy wspólnie rozwikłać ten problem, żeby nikt nie uzyskał niesprawiedliwych korzyści - podkreślił.
Zaznaczył również, iż choć "prezydent Donald Trump ogłosił, hdy Stany Zjednoczone wycofują się z tego porozumienia, wówczas na mocy prawa amerykańskiego nie może się wówczas wydarzyć".
- Dużo z naszych stanów, tego rodzaju jak Kalifornia, czy odmienne stany, setki miast, tysiące spółek, wprowadzają zmiany mimo tego, co powiedział prezydent Trump. Świat jako całość staje przed bardzo poważnym wyzwaniem, niebezpieczeństwem - powinniśmy je rozwiązać - mówił Al Gore.