Czarny harmonogram w sprawie brexitu. Minister zdrowia ostrzega

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie dalszych relacji handlowych.

W liście do firm działających na rynku opieki zdrowotnej Hancock przypomniał, że już w pod koniec lata informował o sześciotygodniowym ryzyku opóźnień i zastrzegał wtenczas, że te szacunki mogą się zmienić.

Brexit a działalność portów

"Jednostki rządowe pracują nad naszym, aby zaprojektować systemy celne i kontroli na brytyjskiej granicy, które zapewniłyby, hdy towary będą nadal mogły trafiać do tego państwa bez opóźnień wynikających spośród dodatkowych weryfikacji. Wykonaliśmy rozwój, (... ) ale brytyjski rząd nie istnieje kontroli nad tym, jakie ograniczenia wprowadzą państwa członkowskie na granicy UE, a Komisja Europejska jasno zapowiedziała, że po razie bezumownego scenariusza (wyjścia ze Wspólnoty - red. ) będzie stosować pełne kontrole graniczne" - tłumaczył.

Minister zapowiedział, hdy rządowe plany wykazały, iż należy się spodziewać "znacząco ograniczonego dostępu do przepraw do Dover i Folkestone przez nawet do sześciu miesięcy". Jak zastrzegł, "to zdecydowanie najgorszy możliwy harmonogram, ale jako odpowiedzialny rząd mamy obowiązek przygotowania się na każdą ewentualność".

Prawa migrantów na brexicie. Londyn ma projekt awaryjny

"Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską wyjąwszy umowy (w sprawie spodziewanych relacji), to będziemy napierać na państwa członkowskie, by wprowadzić pragmatyczne rozwiązania zezwalające na dalszy pełen transfer dóbr z korzyścią dla obu stron. W regionach, w których nie możemy tolerować poważnych opóźnień - np. lekarstw i produktów medycznych - musimy mieć plany awaryjne odpowiadające w zagrożenia wynikające z ludzi najgorszych scenariuszy" - napisał Hancock.

Wzrost zapasów

Szef resortu zdrowia powtórzył także swoją wcześniejszą wskazówkę, że zgodnie z rządowymi szacunkami firmy farmaceutyczne powinny zwiększyć swoje zwykłe zapasy specyfików i produktów medycznych o dodatkowy, sześciotygodniowy margines chronienia na wypadek krótkotrwałych zakłóceń w dostawach w wypadku braku porozumienia z UE.

Jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że szpitale, przychodnie jak i również apteki nie powinny osobiście gromadzić zapasów leków, natomiast lekarze nie powinni wypisywać pacjentom recept na zapas. Zagroził sankcjami dyscyplinarnymi po przypadku wykrycia takich praktyk.

Hancock powtórzył, że rząd brytyjski "uznaje wartościowy wkład obywateli UE" zatrudnionych w służbie zdrowia (NHS) w jej funkcjonowanie jak i również liczy na to, iż pracodawcy na terenie kompletnego kraju pomogą im w ubieganiu się o stan osoby osiedlonej, który zezwoli im zachować prawo posesji w Gb.

Obecnie osoby zatrudnione w NHS mogą rejestrować się przy ramach drugiej fazy testowej nowego systemu, a sporo firm zdecydowało się poniekąd pokryć koszty ich produktów.

Brytyjska publiczna służba zdrowia

Według oficjalnych statystyk aż 10 proc. doktorów i 7 proc. pielęgniarek w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia pochodzi z odmiennych państw UE. Pracę przy tym sektorze znalazło więcej niż 8, 5 tys. Polaków, którzy stanowią piątą co do liczebności grupę narodowościową po Brytyjczykach, Hindusach, Filipińczykach i Irlandczykach.

Dyskusja odnośnie konsekwencji braku umowy co do wyjścia z UE na rzecz Irlandii wpisuje się po gorączkowe dyskusje przed wtorkowym głosowaniem w Izbie Gmin. Premier mniejszościowego rządu Theresa May zmaga się wraz z problemami, aby uzyskać duża liczba głosów w parlamencie niezbędną dla przyjęcia wypracowanego przez nią projektu umowy z UE.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca 2019 roku.

Dzielić:

Związane z

aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

745 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

240 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

934 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 20.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

372 20.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

572 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 25.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

286 25.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

456 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →