Czarny harmonogram w sprawie brexitu. Minister zdrowia ostrzega

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie dalszych relacji handlowych.

W liście do firm działających na rynku opieki zdrowotnej Hancock przypomniał, że już w pod koniec lata informował o sześciotygodniowym ryzyku opóźnień i zastrzegał wtenczas, że te szacunki mogą się zmienić.

Brexit a działalność portów

"Jednostki rządowe pracują nad naszym, aby zaprojektować systemy celne i kontroli na brytyjskiej granicy, które zapewniłyby, hdy towary będą nadal mogły trafiać do tego państwa bez opóźnień wynikających spośród dodatkowych weryfikacji. Wykonaliśmy rozwój, (... ) ale brytyjski rząd nie istnieje kontroli nad tym, jakie ograniczenia wprowadzą państwa członkowskie na granicy UE, a Komisja Europejska jasno zapowiedziała, że po razie bezumownego scenariusza (wyjścia ze Wspólnoty - red. ) będzie stosować pełne kontrole graniczne" - tłumaczył.

Minister zapowiedział, hdy rządowe plany wykazały, iż należy się spodziewać "znacząco ograniczonego dostępu do przepraw do Dover i Folkestone przez nawet do sześciu miesięcy". Jak zastrzegł, "to zdecydowanie najgorszy możliwy harmonogram, ale jako odpowiedzialny rząd mamy obowiązek przygotowania się na każdą ewentualność".

Prawa migrantów na brexicie. Londyn ma projekt awaryjny

"Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską wyjąwszy umowy (w sprawie spodziewanych relacji), to będziemy napierać na państwa członkowskie, by wprowadzić pragmatyczne rozwiązania zezwalające na dalszy pełen transfer dóbr z korzyścią dla obu stron. W regionach, w których nie możemy tolerować poważnych opóźnień - np. lekarstw i produktów medycznych - musimy mieć plany awaryjne odpowiadające w zagrożenia wynikające z ludzi najgorszych scenariuszy" - napisał Hancock.

Wzrost zapasów

Szef resortu zdrowia powtórzył także swoją wcześniejszą wskazówkę, że zgodnie z rządowymi szacunkami firmy farmaceutyczne powinny zwiększyć swoje zwykłe zapasy specyfików i produktów medycznych o dodatkowy, sześciotygodniowy margines chronienia na wypadek krótkotrwałych zakłóceń w dostawach w wypadku braku porozumienia z UE.

Jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że szpitale, przychodnie jak i również apteki nie powinny osobiście gromadzić zapasów leków, natomiast lekarze nie powinni wypisywać pacjentom recept na zapas. Zagroził sankcjami dyscyplinarnymi po przypadku wykrycia takich praktyk.

Hancock powtórzył, że rząd brytyjski "uznaje wartościowy wkład obywateli UE" zatrudnionych w służbie zdrowia (NHS) w jej funkcjonowanie jak i również liczy na to, iż pracodawcy na terenie kompletnego kraju pomogą im w ubieganiu się o stan osoby osiedlonej, który zezwoli im zachować prawo posesji w Gb.

Obecnie osoby zatrudnione w NHS mogą rejestrować się przy ramach drugiej fazy testowej nowego systemu, a sporo firm zdecydowało się poniekąd pokryć koszty ich produktów.

Brytyjska publiczna służba zdrowia

Według oficjalnych statystyk aż 10 proc. doktorów i 7 proc. pielęgniarek w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia pochodzi z odmiennych państw UE. Pracę przy tym sektorze znalazło więcej niż 8, 5 tys. Polaków, którzy stanowią piątą co do liczebności grupę narodowościową po Brytyjczykach, Hindusach, Filipińczykach i Irlandczykach.

Dyskusja odnośnie konsekwencji braku umowy co do wyjścia z UE na rzecz Irlandii wpisuje się po gorączkowe dyskusje przed wtorkowym głosowaniem w Izbie Gmin. Premier mniejszościowego rządu Theresa May zmaga się wraz z problemami, aby uzyskać duża liczba głosów w parlamencie niezbędną dla przyjęcia wypracowanego przez nią projektu umowy z UE.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca 2019 roku.

Dzielić:

Związane z

aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

541 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

720 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

29 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 15.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

19 15.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

888 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

974 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

217 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →