Zawieszono śledztwa ws. porwań Polaków przez somalijskich piratów

Category: inne
27 lipca, 2020

Szczecińska prokuratura zawiesiła trzy śledztwa, które prowadziła ws. porwania w 2008 i 2009 r. poprzez somalijskich piratów ośmiu Polaków pływających na trzech statkach – poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka szczecińskiej prokuratury apelacyjnej.

„Śledztwa zostały zawieszone, ponieważ szczecińscy prokuratorzy przeprowadzili już wszystkie czynności na terenie naszego kraju. Czekamy w tej chwili na reakcji od prokuratorów z odmiennych krajów, których obywatele byli z Polakami na porwanych statkach” – powiedziała rzeczniczka szczecińskiej prokuratury apelacyjnej Anna Gawłowska-Rynkiewicz.

Az do porwań statków z hiszpanskimi, marynarzami dochodziło od listopada 2008 r. do 04 2009 r. na wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Afryki.

Porywane statki to saudyjski zbiornikowiec „Sirius Star” z polskim kapitanem i marynarzem, norweski tankowiec „Bow Asir” z pięcioma polskimi marynarzami a takze niemiecki „Patriot” z 1 Polakiem na pokładzie.

Scenariusz porwań był podobny. Do statków podpływały łodzie motorowe z grupami (25-35 osób) uzbrojonych piratów. Dostawali się oni metodą abordażu na pokłady statków i terroryzowali załogi bronią palną. Grożąc pozbawieniem życia marynarzy, żądali od armatorów wypłacenia okupu. Okupy po wysokości od czasu 1 mln 750 tys. dolarów do 3 milionów dolarów były wypłacane natomiast statki uwalniane.

Gawłowska-Rynkiewicz powiedziała, że we wszystkich trzech przypadkach nie zaakceptowac dochodziło do urazów fizycznych członków załogi, ginęły jednak należące do nich przedmioty.

Trzy odrębne śledztwa w sprawie porwań zostały wszczęte, ponieważ polskie prawo przewidują zachowanie postępowania, wówczas gdy cudzoziemiec popełni przestępstwo zbytnio granicą przeciw interesom obywatela Polski.

Prokuratorzy przesłuchali wszystkich dostępnych świadków, zebrali dokumentację od armatorów. Uzyskano rysopisy porywaczy.

Prokurator powiedziała, że prokuratorzy wraz z szczecińskiego V Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji zwrócili się z wnioskami o wsparcie prawną sluzace do Chorwacji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Norwegii i Holandii. „Zrobiliśmy to, aby skoordynować działania, wymienić się informacjami”- powiedziała Gawłowska-Rynkiewicz.

Dodała, że szczeciński prokurator zwrócił się do prokuratora holenderskiego, prowadzącego śledztwo w sprawie porwanych holenderskich marynarzy. „Holendrzy zatrzymali i aresztowali w Holandii kilku somalijskich piratów. Mozliwe, iz, że piraci ci mogli brać udział również przy porwaniach 3 statków z polskimi marynarzami”- wyjaśniła.

Prokurator powiedziała, że wnioski do innych prokuratur składane były ok. dwóch-trzech miesięcy wstecz, ale jeszcze nie otrzymano żadnej reakcji. „Spodziewany się, że wiadomosci dotrą sluzace do nas wkrótce. Jeżeli będą mogły stanowić podstawę podjęcia śledztw i ich prowadzenia uczynimy to niezwłocznie” – dodała. (PAP)

szt/ abr/ mhr/