Zalewski: jesteśmy świadkami nieznanego ładu międzynarodowego

Zalewski: jesteśmy świadkami nieznanego ładu międzynarodowego
Category: inne
27 lipca, 2020

Jesteśmy świadkami nowego ładu międzynarodowego kształtowanego przez Rosję – faktycznie konsekwencje sierpniowego konfliktu rosyjsko-gruzińskiego ocenił b. szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski (niezrz. ).

„Najważniejszą konkluzją kryzysu, który miał polozenie w sierpniu w wyniku agresji rosyjskiej na Gruzję, wydaje sie byc próba modyfikacje funkcjonującego porządku międzynarodowego poprzez Rosję” a mianowicie powiedział przy czwartek Zalewski podczas narady poświęconej konsekwencjom kryzysu gruzińskiego dla polityki wschodniej UE i NATO.

Jak podkreślił, Rosja po okresie odbudowy wewnętrznej jak i równiez zyskiwania środków na swoją politykę zewnętrzną stała się krajem kwestionującym ukształtowany po upadku Związku Radzieckiego porządek na świecie.

„Rosja potrzebuje zmienić +status quo+ czegoś, co nazywa swoim bezposrednim sąsiedztwem i jest w dodatku przygotowana nie tylko moralnie jak i równiez wewnętrznie, lecz także militarnie i politycznie” – zaznaczył poseł.

Przy jego weryfikacji, klucz sluzace do politycznego rozwiązania kryzysu rosyjsko- gruzińskiego leży w Europie.

„Największym znakiem zapytaniem jest Stary kontynent, na której polityka rosyjska zrobiła wrażenie i to widać po tym jak obecnie panstwa Unii rozmawiają z Rosją. Obecna strategia UE w stosunku do Rosji bez watpienia nie będzie tak kształtowana jak to miało miejsce poprzednio konfliktem” – podkreślił Zalewski.

Gruzińska opozycjonistka, b. przewodnicząca parlamentu Gruzji Nino Burdżanadze podkreśliła, że od posady państw Ue zależy przy dużej mierze to, jakim sposobem szybko powiedzie się rozwiązać obecny rosyjsko-gruziński konflikt.

„Oczekujemy, że państwa UE mocniej zaangażują się w pomoc Gruzji przy przystąpieniu az do NATO i będą w wyzszym stopniu szczegółowo patrzyły na wypełnianie przez Rosję punktów porozumienia pokojowego zawartego między prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, natomiast prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem” – mówiła podczas rady Burdżanadze.

Jak dodała, Gruzja nie zrezygnuje z terenów Abchazji jak i równiez Osetii Pd., gdyż „nie można opuścić w koniecznosci własnych obywateli”.

Zdaniem prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych Eugeniusza Smolara, wojna Rosji wraz z Gruzją wywołała szok, którego konsekwencje są ogromne.

„Faktem – niezależnie od wniosków – wydaje sie byc poczucie szoku związane sposród konfliktem zbrojnym mającym w celu otrzymanie terytorium niepodległego państwa, w którym po raz glówny od 1989 roku uczestniczyła Rosja” a mianowicie podkreślił Smolar.

W swoim ocenie, wybuch wojny wpłynął znacząco dzieki relacje między UE jak i równiez NATO, a Rosją oraz spowodował upadek jej prestiżu na arenie międzynarodowej.

Także zdaniem dyrektora Akademii Dyplomatycznej PISM Andrzeja Ananicza ranga Rosji w świecie wydaje sie byc bardzo osłabiona.

„Mamy stycznosc z sytuacją, kiedy to w obszarze Rosji w zasadzie w skali globalnej nie ma ani jednego państwa, które aby darzyło Rosję zaufaniem. Rosja politycznie wydaje sie tak osamotniona jak jeszcze nigdy od momentu 1991 roku nie była” – podkreślił Ananicz.

Zaznaczył także, że w samej Rosji na interwencji w Gruzji dzieją się sprawy bardzo niepokojące, związane sposród rozbudzeniem nastrojów nacjonalistycznych, których poziom przekroczył bezpieczne bariery.

„Na tego typu złych jak i równiez negatywnych emocjach budowane jest w Rosji poparcie na rzecz władzy, które przy pierwszym głębszym zastoju może się diametralnie zmienić i mieć trudne sluzace do przewidzenia skutki” – dodał szef Akademii Dyplomatycznej. (PAP)

agy/ par/ mow/