Zachodniopomorskie: Saperzy MW oczyścili już 3 km plaży w Kołobrzegu

Category: inne
27 lipca, 2020

Rozminowywanie plaży po Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) przekroczyło półmetek. Saperzy Marynarki Wojennej przeszukali już trzech km brzegu z pięcioipółkilometrowego odcinka – poinformował PAP oficer prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kpt. mar. Jacek Kwiatkowski.

Jak dodał, pracujący od 4 kwietnia dzieki plaży 30-osobowy pododdział wraz z 8. Batalionu Saperów sposród Dziwnowa został w poniedziałek wzmocniony 10 żołnierzami z 43. Batalionu Saperów z Rozewia.

Wojsko dotychczas znalazło na plaży 110 egzemplarzy różnego typu pocisków, głównie z broni strzeleckiej jak i równiez przeciwlotniczych działek kalibru dwadziescia mm. „Najbardziej niebezpiecznym znaleziskiem były 2 uzbrojone granaty moździerzowe kalibru 80 mm” – powiedział PAP Kwiatkowski.

Oprócz niewypałów saperzy wykopali także dużo różnego typu złomu, metrów. in. starą bramę, fragmenty ogrodzenia, kapsle, puszki, deski z gwoździami, spinki jak i równiez wsuwki sluzace do włosów oraz zbrojoną drutem oponę samochodową i drogowe płyty jumbo m. in. służące do budowy tymczasowych parkingów.

Marynarka Wojenna oczyszcza plażę na prośbę Urzędu Morskiego w Słupsku (Pomorskie), który w Kołobrzegu realizuje wartą 54, 6 mln zł jak i równiez współfinansowaną za posrednictwem Unię Europejską inwestycję umocnienia brzegu nadmorskiego.

Wykonawca robót – konsorcjum czterech przedsiebiorstw, którego liderem spółka Moebius Bau Nasz kraj ze Szczecina – wszedł na plac budowy w październiku ub. r. Roboty jednak szybko wstrzymano, bo wynajęta przez konsorcjum prywatna spólka minerska w krótkim czasie znalazła dzieki placu budowy ok. 900 niewypałów, w tym ponad 300 dużego kalibru.

Liczba odkrytych niewypałów jak i równiez niewybuchów groziła długim przestojem budowy jak i równiez oznaczała dodatkowe, szacowane na 9 mln zł, koszty prac saperów z osobistej firmy. Wojsko ma to zrobić znacznie taniej.

Szef Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin powiedział przy poniedziałek PAP, że czynnosci saperskie rozpoczynają się również na morskiej części inwestycji. Będzie halasuje wykonywać spółka Eko-Min. Urząd Morski zapłaci za to 1-wsza, 2 mln zł.

Bobin dodał, że rozminowywanie przybrzeżnych wód Bałtyku w Kołobrzegu ma potrwać do połowy czerwca br. Natomiast wojsko może zakończyć oczyszczanie plaży jeszcze w maju.

W zakresie kołobrzeskiej inwestycji w odległości 120- 150 m od czasu brzegu powstanie składający się z dwunastu części próg podwodny, który będzie wytłumiał fale, i system trzydziestu pieciu ostróg o długości w porzadku. 110 metrów każda, których zadaniem będzie kumulowanie piasku nanoszonego do strefy przybrzeżnej przez wzdłużny prąd nadmorski.

Ekologicznym rezultatem inwestycji dzierzy być otrzymanie plaży o stałej przecietnej szerokości pietnasty m. Lokata powinna zakończyć się wiosną 2012 r. (PAP)

sibi/ abr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy