Zabrze: 100-letni gmach dawnej dyrekcji huty będzie miejskim ratuszem

Zabrze: 100-letni gmach dawnej dyrekcji huty będzie miejskim ratuszem
Category: inne
27 lipca, 2020

Jeden z w najwyzszym stopniu reprezentacyjnych budynków w Zabrzu – wybudowany ponad 100 czasów temu gmaszysko b. dyrekcji huty Donnersmarcków – okazuje się miejskim ratuszem. W przyszłym r. obiekt będzie m. in. siedzibą prezydenta miasta jak i równiez jego biurze prawnym oraz wskazówki miejskiej.

W środę w zabytkowym budynku rozpoczął pracę pierwszy wydział magistratu – zarządzania kryzysowego jak i równiez ochrony ludności. Na drugim piętrze gmachu ruszyło Centrum Zarządzania Kryzysowego i Srodku Monitoringu. Skutkiem tego oficjalnie zainaugurowano działalność ratusza.

„W dyspozytorni prowadzony będzie całodobowy kontrola z kamer rozmieszczonych na terenie miasta” – powiedziała PAP naczelnik wydziału, Barbara Chamiga.

W lokalu monitoringu docelowo będzie pracować dziewięciu operatorów, obsługujących 54 monitory przekazujące obraz wraz z 216 kamer rozmieszczonych w centrum miasta i kilku dzielnicach.

Częścią Srodek jest także system wczesnego powiadamiania i ostrzegania mieszkańców przed ewentualnymi zdarzeniami kryzysowymi, a także rozpoznawania, przeliczania i oceny możliwości powstawania zagrożeń.

Dopasowanie obiektu sluzace do potrzeb Centrum Zarządzania Kryzysowego kosztowało 2, 2 mln zł. Zostało sfinansowane w zakresie przedsięwzięcia „e-Zabrze. Program wybudowania społeczeństwa informacyjnego miasta Zabrze”.

Remont całego gmachu trwał wiele czasów i kosztował dotąd 18 mln zł. „To jednakze nie koniec; czekają nasza firme jeszcze operacje wykończeniowe na kilku piętrach” – poinformował naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego po Zabrzu, Kazimierz Ladziński.

Budynek po byłej dyrekcji huty Donnersmarcków – rodu, który na przełomie XIX jak i równiez XX stuleciu zbił majątek na rozwoju przemysłu a mianowicie należy az do najokazalszych obiektów w Zabrzu. Przez wiele ostatnich lat niszczał, był zagrożony rozbiórką. Samorząd przejął zabytek zbytnio długi dawnej Huty Zabrze.

Obecnie odnowiony gmach stał się bodaj najbardziej reprezentacyjną budowlą przy mieście. Osadzony obok w ostatnim czasie wyremontowanej Filharmonii Zabrzańskiej i Teatru Nieznanego zamyka kwartał sztuki przy Zabrzu. Reprezentanci magistratu są przekonani, że nowy ratusz szybko dzieje się jednym sposród symboli architektonicznych miasta.

Modernistyczny budynek dawnej dyrekcji Huty Donnersmarcków powstał w 1907 r. według projektu Arnolda Hartmanna – projektanta m. in. wspólczesnego rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego po Katowicach. Cel celowo zaprojektowano z rozmachem – miał dominować nad hutą, wywoływać u hutników wrażenie wielkości i utrwalać poczucie prestiżu. Na elewacji frontowej znajdują się insygnia górnictwa, z kolei portal wejściowy ozdobiony wydaje sie byc figurami cherubinów. Jednym z specyficznych elementów zabytkowego budynku jest wieżyczka wraz z zegarem.

Dom stoi obok ul. prof. Zbigniewa Religi – nzawanej tak krótko po śmierci tego związanego z Zabrzem wybitnego kardiochirurga. W przyszłości w pobliżu ma stanąć pomnik upamiętniający profesora. Władze miasta liczą, że wedlug przeniesieniu siedziby władz do nowego ratusza, obiekt jak i równiez jego rejony staną się jedną sposród wizytówek miasta.

Od ubiegłego roku gmach ratusza wydaje sie byc specjalnie oświetlany. Iluminację zaprojektowano tak, by za pomocą odpowiedniego ustawienia świateł wyeksponować różne płaszczyzny oryginalnej elewacji budynku oraz zaznaczyć lokalizacje między filarami. Oprawę świetlną zyskała także charakterystyczna wieżyczka z zegarem. (PAP)

ktp/ mab/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy