Kupili za "imponującą kwotę", aby sprzedać? Serwis allegro może znów zmienić właściciela

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie".

W piątek popołudniu rynek obiegła informacja, że Naspers sprzedał serwis Allegro i Ceneo za rekordową kwotę trzech, 25 mld dol. Nabywcami są fundusze private equity Cinven, Permira i Mid Europa.

Sprzedadzą z zyskiem?

Allegro sprzedane. Za ponad 3 miliardy dolarów

Dla Bartłomieja Goli, partnera generalnego SpeedUp Venture Capital Group - funduszu, który inwestuje w nowe technologie - transakcja jest którymś zaskoczeniem. - Spodziewano się raczej, że kupcem będzie ktoś z branży, np. z Chin lub ewentualnie z Rosji, choć tu mógłby być problem polityczny - powiedział.

Jak podkreślił, spółkę kupują środki pieniężne private equity, które nigdy nie są ostatecznym kupcem. One kupują tylko dzięki pewien czas, żeby potem odsprzedać z zyskiem.

- Kluczowym pytaniem wydaje się być teraz, jaką widzą dla siebie ścieżkę wyjścia i w której perspektywie. To jest na tyle duża spółka, że nie ma na nią zbyt dużego rynku. Być może są myślały o debiucie na giełdzie, raczej poza Polską. Po to zależy, w którą stronę spółka pójdzie i jak będzie się rozwijała. Zwykle fundusze private equity pragną bardzo mocno "podkręcać" część finansową spółki, tak zapewne będzie i w tym przypadku - dodał.

Imponująca kwota transakcji

Według niego Naspers uzyskał bardzo dobrą cenę za Allegro. - Wyniki Allegro odrzucić są wynikami publicznymi, ale jeżeli przyjmiemy, że Naspers kupił to osiem latek temu za połowę koszta, jest to dojrzała spółka, to uważam, że zdobyli godną podziwu cenę - rzekł Gola.

Wielkość transakcji robi wrażenie także dzięki szefie działu analiz Haitong Banku Konradzie Księżopolskim. - Kwota jest imponująca - ocenił. Według niego zakup dokonany przez fundusze inwestycyjne rodzi jednak zasadnicze pytania dotyczące przyszłości Allegro. Zasoby finansowe private equity są inwestorem przejściowym, a nie docelowym, strategicznym. W perspektywie kilku lat będą chciały pośpieszyć z biznesu z profitem.

- Zobaczymy, jaki będą mieć pomysł dzięki przyszłość Allegro, by otrzymać sensowny zwrot z lokaty - powiedział.

Kto przejmie serwis?

Allegro idzie pod młotek. Giganci w kolejce do zakupu

Jak podkreślił, dodatkowe wątpliwość dotyczy także tego, kto docelowo obejmie Allegro. Środki pieniężne mogą próbować znaleźć inwestora strategicznego z branży e-commerce. Takim był serwis eBay, który jednak odpadł wraz z wyścigu po Allegro. W teorii zainteresowanym objęciem lidera dzięki polskim rynku mógłby stanowić Amazon, jednak - według Księżopolskiego - strategia tejże spółki oparta jest w rozwoju organicznym, an odrzucić przejęciach. Szanse mógłby posiadać też potentat ze Wschodu - chiński serwis Alibaba.

- Pytanie, czy Amazon i Alibaba, skoro dziś nie były zainteresowane Allegro, będą zainteresowane kupnem dla przykładu za trzy lata - zastanawiał się analityk. Według niego druga możliwość na wyjście funduszy private equity z inwestycji to debiut giełdowy. Aby otrzymać dobrą cenę do owego czasu nowi właściciele Allegro muszą jednak pokazać bardziej wartościowe wyniki spółki.

- Być może fundusze private equity mają już w swojej stajni jakieś biznesy e-commerce, które będą chciały dorzucić do tego biznesu, by uzyskać efekt synergii. Być może dlatego fundusze porozumiały się, w odniesieniu do utworzenia konsorcjum, co nie jawi się być częste - powiedział. Niewykluczone też, iż inwestorzy będą w typowy sposób "wyciskać biznes", udoskonalać go i restrukturyzować. - Być może tam wydaje się potencjał - stwierdził Księżopolski.

Według niego pewne jest, że fundusze kupujące spółkę za 3, 25 mld dol. mają pomysł w biznes, jego wzrost i zwrot z inwestycji.

Zdaniem Księżopolskiego, jeśli "opcja giełdowa" byłaby rozważana zbytnio kilka lat, to byłaby to dobra wiadomość na rzecz polskiego parkietu. - Zabierając pod uwagę wielkość Allegro, spółka na pewno stałaby się jedną z ciekawszych, mogłaby wejść do WIG 20, który jest obecnie mało atrakcyjny - ocenił.

Spodziewano się prędzej, że kupcem będzie ktoś z branży, np. spośród Chin lub ewentualnie spośród Rosji - choć w tym miejscu mógłby być problem polityczny.

Bartłomiej Gola

Drastycznych zmian w funkcjonowaniu Allegro nie spodziewa się Krzysztof Zieliński z firmy badawczej Gemius. - Działalność biznesowa firmy jest stabilna, a zmiana właściciela dla internautów serwisu - jeśli pozostanie zachowana obecna polityka przedsiębiorstwa - nie będzie posiadała znaczenia. Ponadto Allegro to największy polski brand sieciowy, obecny na rynkach zagranicznych. Ciekawe, w którą witrynę pójdą inwestorzy z Mid Europa Partners. Gdyby to byli inwestorzy tacy jak na przykład np. eBay, czy Alibaba, to można by komunikować, co się może wydarzyć - powiedział Zieliński.

"Przyjemny" zwrot

Jak zauważył, inwestorzy, którzy kupili Allegro zainwestowali na terytorium polski także przy Żabkę, Polskie Koleje Linowe, w LuxMed, czy Aster. Zieliński zwrócił też atencję, że Naspers dzięki handlu Allegro prawie dwukrotnie zarobił na tej transakcji. a mianowicie Allegro zostało kupione zbytnio 1, 2 mld euro, a sprzedane za trzy, 2 mld dolarów. Bardzo "przyjemny" zwrot z inwestycji - dodał.

Zaznaczył, że kiedy Naspers kupował Allegro 8 lat wstecz, to rynek e-commerce w Polsce był rynkiem "dużego wzrostu", obecnie to rynek ustabilizowany, którego Allegro jest liderem. - Trudno osiągać co roku wzrost przychodów powyżej 20 proc., zaś takich wyników oczekuje Naspers na nowych rynkach - dodał.

Dzielić:

Związane z

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

345 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

989 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

399 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

470 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

142 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

65 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

517 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

127 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →