GPW osierocona. "Potrzebuje fachowca, ale też stabilnych finansów państwa"

Eksperci: GPW potrzebuje fachowca, jednak też stabilnych finansów państwa

Przyszły prezes GPW powinien mieć autorytet w branży kapitałowym i wpływ w działania gospodarcze rządu. Giełda, która jest w zawiłej sytuacji, potrzebuje stabilnej gospodarki polski polityki państwa - powiadamiają eksperci po rezygnacji Pawła Tamborskiego z funkcji prezesa GPW.

Prezes Porady Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Wiesław Rozłucki podkreślił przy rozmowie, że warszawska giełda potrzebuje dobrej polityki gospodarki polski, która będzie sprzyjać jej rozwojowi.

- Nastawienie prezesa zarządu w tymże zakresie nie jest kluczowe, bo notowania warszawskiej giełdy, natomiast szczególnie spółek WIG20 - co widać wyraźnie - nie mają żadnego zależności z zarządzaniem giełdą, tylko z polską makroekonomią jak i również spodziewanymi wynikami, szczególnie po dwóch sektorach: bankowym jak i również energetycznym - zaznaczył. W tym kontekście - jak podkreślił - pożądane egzystowałoby, aby przyszły prezes GPW miał istotny wpływ na politykę gospodarczą rządu.

Warszawska giełda wyjąwszy prezesa. Paweł Tamborski podał się do dymisji

- Giełda potrzebuje dobrej strategii gospodarczej, stabilnych finansów ciebie i wykorzystywania jej na rzecz finansowania rozwoju przedsiębiorczości po Polsce, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Jakiekolwiek roszady we władzach giełdy mają znaczenie drugorzędne a mianowicie ocenił Rozłucki.

Jak gadał, dla Pawła Tamborskiego ważne były relacje z akcjonariuszami. - W tym a mianowicie jak rozumiem - z głównym akcjonariuszem - ministrem skarbu. To ma duże znaczenie w każdej korporacji - dodał.

Potrzeba fachowca

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz zważa, że warszawski parkiet chce fachowca, który ma autorytet na rynku kapitałowym i właściwe doświadczenie w zarządzaniu. Przyznał, że obecnie koniunktura giełdowa jest niedobra. Podkreślił jednakże, że nie jest to wina giełdy, czy rodzaju zarządzania nią, tylko "tego, co się dzieje prócz nią".

Jak mówił Wyżnikiewicz, "giełda dostaje ciosy, ale zupełnie od niej niezależne". - Pierwszy to wycofanie się dużego inwestora instytucjonalnego, jakim były Otwarte Fundusze Emerytalne. Kolejny to - zapowiadane i oczekiwane zmiany personalne w zarządach spółek Skarbu Państwa, które mają duże znaczenie w GPW. Ponadto sprawa datku bankowego czy miedziowego, koszta miedzi spadają, a KGHM jest przecież dużą spółką - wyliczał.

- Są również obawy o duży deficyt budżetowy po 2016 roku, co pewnie "pociągnie" presję na wypłatę dużych dywidend w spółkach Skarbu Państwa, a to da krótkookresową korzyść, ponieważ w długiej perspektywie nie zaakceptować jest dobrze odbierane poprzez inwestorów - zaznaczył wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Poza tymże - jak mówił a mianowicie istnieje niepewność, co do odwiedzenia sytuacji naszej gospodarki przy przyszłości. - Ta niepewność jest coraz większa a mianowicie ocenił.

Oprócz czynników krajowych, które mają wpływ na giełdę, Wyżnikiewicz zwrócił atencję na czynniki zewnętrzne. - To chociażby presja na osłabianie złotego oraz niebezpieczna sytuacja na Bliskim Wschodzie. W Europie mamy zamieszanie z falą uchodźców spośród Bliskiego Wschodu. Ciągle napięta jest też sytuacja między Rosją an Ukrainą a mianowicie podkreślił Wyżnikiewicz.

Rezygnacja Tamborskiego

W czwartek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ryszard Tamborski złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 r. Resort skarbu zapowiedział jak na przykład najszybsze powołanie jego następcy. - Decyzja ta wypływa naprzeciw oczekiwaniom Ministra Skarbu Państwa. W trosce na temat prawidłowe funkcjonowanie Giełdy Dokumentów Wartościowych oraz polskiego rynku kapitałowego, Ministerstwo Skarbu Was - jako akcjonariusz GPW – dołoży wszelkich wysiłków o jak najszybszy wybór nowego Prezesa GPW a mianowicie wskazało w oświadczeniu MSP.

To obecnie nie karuzela, lecz autentyczny rollercoaster. PiS wchodzi do spółek Skarbu Was

Z kolei Tamborski podkreślił w swoim oświadczeniu: "Giełda i rynek kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Lokalne firmy powinny mieć nieskomplikowany dostęp do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile naszej gospodarki. Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, iż w relacjach zarząd spółki – akcjonariusze najważniejsze wydaje się być zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert w branży. Byłem dumny i w dalszym ciągu jestem, że swoje praktyki zawodowe mogłem wykorzystać na rzecz Polski. Nie chciałbym dzisiaj, aby giełda była uwikłana w gry polityczne".

Związany z rynkiem

Tamborski pozostał wybrany na prezesa GPW pod koniec czerwca 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na to pod koniec lipca ub. r. Wcześniej od 2012 r. był wiceministrem skarbu.

Od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities.

W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na posadach szefa transakcji giełdowych, a także zastępcy dyrektora. W czasach 1991-1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.

Dzielić:

Związane z

chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi  Ze świata 10.07.2019

Chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi Ze świata

877 10.07.2019

Ze swiata

Chińskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że nie nałoży ceł odwetowych na amerykańskie towary, tak długo jak nie wejdą w życie karne taryfy USA w produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozwiano…...

Czytać →
czym jest sukces według Billa Gatesa 14.07.2019

Czym jest sukces według Billa Gatesa

71 14.07.2019

Firmy

Pieniądze, władza, sława – sukces dla każdego oznacza zwykle cokolwiek zupełnie innego. Dla Billa Gates są to 2 rzeczy: zmianę rzeczy w lepsze i dbanie na temat najbliższe osoby. –…...

Czytać →
budżet na 2017 rok przy Kancelarii Prezydenta 03.07.2019

Budżet na 2017 rok przy Kancelarii Prezydenta

444 03.07.2019

Z kraju

300 plus przy nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
brexit. Sondaż: większość Brytyjczyków odrzucić chce drugiego referendum  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Sondaż: większość Brytyjczyków odrzucić chce drugiego referendum Ze świata

151 01.07.2019

Ze swiata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

264 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

524 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
brexit. Wicepremier Morawiecki zachęca londyńskich inwestorów 02.07.2019

Brexit. Wicepremier Morawiecki zachęca londyńskich inwestorów

947 02.07.2019

Finanse

Polska dołączyła do grupy państw, które chcą skorzystać na niepewności związanej z Brexitem i nakłonić do siebie zagranicznych udziałowców - pisze dziennik "Financial Times", zapowiadając czwartkową wizytę wicepremiera Mateusza Morawieckiego po Londynie.…...

Czytać →
brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu  Ze świata 02.07.2019

Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu Ze świata

275 02.07.2019

Ze swiata

Wzrost brytyjskiej gospodarki, mimo czerwcowej woli o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jest silniejszy niż prognozowano. Do rekordowo wysokiego poziomu zbliża się jednak deficyt kraju dzięki rachunku bieżącym - podał w piątek…...

Czytać →