GPW osierocona. "Potrzebuje fachowca, ale też stabilnych finansów państwa"

Eksperci: GPW potrzebuje fachowca, jednak też stabilnych finansów państwa

Przyszły prezes GPW powinien mieć autorytet w branży kapitałowym i wpływ w działania gospodarcze rządu. Giełda, która jest w zawiłej sytuacji, potrzebuje stabilnej gospodarki polski polityki państwa - powiadamiają eksperci po rezygnacji Pawła Tamborskiego z funkcji prezesa GPW.

Prezes Porady Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Wiesław Rozłucki podkreślił przy rozmowie, że warszawska giełda potrzebuje dobrej polityki gospodarki polski, która będzie sprzyjać jej rozwojowi.

- Nastawienie prezesa zarządu w tymże zakresie nie jest kluczowe, bo notowania warszawskiej giełdy, natomiast szczególnie spółek WIG20 - co widać wyraźnie - nie mają żadnego zależności z zarządzaniem giełdą, tylko z polską makroekonomią jak i również spodziewanymi wynikami, szczególnie po dwóch sektorach: bankowym jak i również energetycznym - zaznaczył. W tym kontekście - jak podkreślił - pożądane egzystowałoby, aby przyszły prezes GPW miał istotny wpływ na politykę gospodarczą rządu.

Warszawska giełda wyjąwszy prezesa. Paweł Tamborski podał się do dymisji

- Giełda potrzebuje dobrej strategii gospodarczej, stabilnych finansów ciebie i wykorzystywania jej na rzecz finansowania rozwoju przedsiębiorczości po Polsce, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Jakiekolwiek roszady we władzach giełdy mają znaczenie drugorzędne a mianowicie ocenił Rozłucki.

Jak gadał, dla Pawła Tamborskiego ważne były relacje z akcjonariuszami. - W tym a mianowicie jak rozumiem - z głównym akcjonariuszem - ministrem skarbu. To ma duże znaczenie w każdej korporacji - dodał.

Potrzeba fachowca

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz zważa, że warszawski parkiet chce fachowca, który ma autorytet na rynku kapitałowym i właściwe doświadczenie w zarządzaniu. Przyznał, że obecnie koniunktura giełdowa jest niedobra. Podkreślił jednakże, że nie jest to wina giełdy, czy rodzaju zarządzania nią, tylko "tego, co się dzieje prócz nią".

Jak mówił Wyżnikiewicz, "giełda dostaje ciosy, ale zupełnie od niej niezależne". - Pierwszy to wycofanie się dużego inwestora instytucjonalnego, jakim były Otwarte Fundusze Emerytalne. Kolejny to - zapowiadane i oczekiwane zmiany personalne w zarządach spółek Skarbu Państwa, które mają duże znaczenie w GPW. Ponadto sprawa datku bankowego czy miedziowego, koszta miedzi spadają, a KGHM jest przecież dużą spółką - wyliczał.

- Są również obawy o duży deficyt budżetowy po 2016 roku, co pewnie "pociągnie" presję na wypłatę dużych dywidend w spółkach Skarbu Państwa, a to da krótkookresową korzyść, ponieważ w długiej perspektywie nie zaakceptować jest dobrze odbierane poprzez inwestorów - zaznaczył wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Poza tymże - jak mówił a mianowicie istnieje niepewność, co do odwiedzenia sytuacji naszej gospodarki przy przyszłości. - Ta niepewność jest coraz większa a mianowicie ocenił.

Oprócz czynników krajowych, które mają wpływ na giełdę, Wyżnikiewicz zwrócił atencję na czynniki zewnętrzne. - To chociażby presja na osłabianie złotego oraz niebezpieczna sytuacja na Bliskim Wschodzie. W Europie mamy zamieszanie z falą uchodźców spośród Bliskiego Wschodu. Ciągle napięta jest też sytuacja między Rosją an Ukrainą a mianowicie podkreślił Wyżnikiewicz.

Rezygnacja Tamborskiego

W czwartek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ryszard Tamborski złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 r. Resort skarbu zapowiedział jak na przykład najszybsze powołanie jego następcy. - Decyzja ta wypływa naprzeciw oczekiwaniom Ministra Skarbu Państwa. W trosce na temat prawidłowe funkcjonowanie Giełdy Dokumentów Wartościowych oraz polskiego rynku kapitałowego, Ministerstwo Skarbu Was - jako akcjonariusz GPW – dołoży wszelkich wysiłków o jak najszybszy wybór nowego Prezesa GPW a mianowicie wskazało w oświadczeniu MSP.

To obecnie nie karuzela, lecz autentyczny rollercoaster. PiS wchodzi do spółek Skarbu Was

Z kolei Tamborski podkreślił w swoim oświadczeniu: "Giełda i rynek kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Lokalne firmy powinny mieć nieskomplikowany dostęp do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile naszej gospodarki. Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, iż w relacjach zarząd spółki – akcjonariusze najważniejsze wydaje się być zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert w branży. Byłem dumny i w dalszym ciągu jestem, że swoje praktyki zawodowe mogłem wykorzystać na rzecz Polski. Nie chciałbym dzisiaj, aby giełda była uwikłana w gry polityczne".

Związany z rynkiem

Tamborski pozostał wybrany na prezesa GPW pod koniec czerwca 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na to pod koniec lipca ub. r. Wcześniej od 2012 r. był wiceministrem skarbu.

Od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities.

W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na posadach szefa transakcji giełdowych, a także zastępcy dyrektora. W czasach 1991-1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.

Dzielić:

Związane z

chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi  Ze świata 10.07.2019

Chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi Ze świata

657 10.07.2019

Ze swiata

Chińskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że nie nałoży ceł odwetowych na amerykańskie towary, tak długo jak nie wejdą w życie karne taryfy USA w produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozwiano…...

Czytać →
czym jest sukces według Billa Gatesa 14.07.2019

Czym jest sukces według Billa Gatesa

123 14.07.2019

Firmy

Pieniądze, władza, sława – sukces dla każdego oznacza zwykle cokolwiek zupełnie innego. Dla Billa Gates są to 2 rzeczy: zmianę rzeczy w lepsze i dbanie na temat najbliższe osoby. –…...

Czytać →
dziś w TVN24 Biznes i Świat: Ukrainie grozi inwazja Rosji? Londyn drugim Pekinem? Czy powinniśmy się obawiać Eboli?  Informacje 21.07.2019

Dziś w TVN24 Biznes i Świat: Ukrainie grozi inwazja Rosji? Londyn drugim Pekinem? Czy powinniśmy się obawiać Eboli? Informacje

262 21.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać →
cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje  Ze świata 13.07.2019

Cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje Ze świata

359 13.07.2019

Ze swiata

Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na…...

Czytać →
eFNI w Sopocie startuje 27 września 22.07.2019

EFNI w Sopocie startuje 27 września

523 22.07.2019

Z kraju

Ponad tysiąc osób ma wziąć udział w rozpoczynającym się po środę w Sopocie VII Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI). Tegoroczna edycja Forum internetowym odbywa się pod hasłem: "Globalizm, bilateralizm, patriotyzm ekonomiczny?…...

Czytać →
czarne listy rajów podatkowych  Ze świata 13.07.2019

Czarne listy rajów podatkowych Ze świata

360 13.07.2019

Ze swiata

Czarne ewidencje rajów podatkowych i wyjątkowy nadzór nad firmami ulokowanymi w tych krajach wówczas najczęstszy sposób walki wraz z szkodliwą konkurencją podatkową - wynika z przekazanej zestawienia międzynarodowej sieci niezależnych doradców podatkowych…...

Czytać →
europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

29 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →
czerwiński: poświęcę więcej czasu i energii na dokończenie gazoportu 13.07.2019

Czerwiński: poświęcę więcej czasu i energii na dokończenie gazoportu

523 13.07.2019

Z kraju

Minister skarbu Andrzej Czerwiński zadeklarował w środę, hdy poświęci jeszcze więcej periodu i energii sprawie dokończenia gazoportu LNG w Świnoujściu. - Najważniejsze dla mnie zadania to są ów, które…...

Czytać →