Bliski koniec tanich zakupów. Rośnie ważny wskaźnik

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą skłonność do podnoszenia cen wykazywali producenci żywności. W najwyższym stopniu powściągliwi pod tym aspektem są przedstawiciele branży elektronicznej.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian wartości towarów i usług konsumpcyjnych. W sierpniu wzrósł na temat 0, 4 punktu w stosunku do wartości spośród ubiegłego miesiąca i był to dziesiąty z rzędu wzrost wskaźnika.

"Przyrosty wskaźnika w ostatnich miesiącach są coraz wyższe i jednocześnie, zbliża się mężczyzna do umownej - ustalonej na podstawie danych zabytowych - granicy pomiędzy nastrojem deflacji an inflacji" a mianowicie ocenia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Zgodnie z danymi biura podróży w czerwcu br. WPI wyniósł 77, 2 proc., a w lipcu 77, 6 pkt.

Ceny surowców

Deflacja się pogłębia. Nowe dane

"W nadchodzących miesiącach można spodziewać się słabnięcia tendencji deflacyjnych. Przy większości krajów Ue przebieg ten obserwujemy już od momentu kilku miesięcy, gdzie średni zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP) dla krajów członkowskich w czerwcu wyniósł zero, podczas gdy w kwietniu br. odnotowano niewielką deflację (-0, 2 proc. ). W czerwcu 2016 w 13 krajach UE zauważano umiarkowaną inflację, w innych deflacja nie przekroczyła -0, 5 proc. " a mianowicie podał BIEC w komunikacie.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie z sześciu składowych wskaźnika tylko dwie działały w pod koniec lata w kierunku spadku opłat, pozostałe wskazywały na umiarkowany ich wzrost.

"Najsilniej ku wzrostu cen działały w niniejszym miesiącu oczekiwania członków przedsiębiorstw na temat modelowania się cen na robione przez ich firmy przedmioty. Największą skłonność do podnoszenia cen wykazywali producenci żywności. Najbardziej powściągliwi pod tym względem są przedstawiciele gałęzi elektronicznej" - wyjaśnia SPIESZYĆ.

Według instytutu rozwój oczekiwań inflacyjnych wśród menedżerów firm ma przede wszystkim związek z wyższymi cenami surowców na światowych rynkach. Co prawda w lipcu cena ropy naftowej była nieznacznie niższa niż po czerwcu br., jednak od początku roku paliwo to zdrożało o ponad trzydziestu proc. Ponadto na ogólnoświatowych giełdach towarowych drożeją pewne surowce żywnościowe oraz metale kolorowe.

Oczekiwania konsumentów

"Nieco odmiennie kształtują się oczekiwania inflacyjne konsumentów. Nieznacznie przeważają ci, którzy spodziewają się dalszego spadku cen (przewaga zaledwie 1 pkt proc. ). W ciągu minionego roku odsetek osób spodziewających się wzrostu cen i odsetek tych, którzy spodziewają się ich spadku jest niemal taki sam" - wskazano.

Dodano, hdy od kilku miesięcy zwiększa się odsetek konsumentów którzy planują poważniejsze zakupy. "Być ma możliwość jest to sygnał, że część spośród nich uznała, że ceny dalej schodzić w dół już nie będą, dlatego warto zrealizować planowane promocje. Jednocześnie na przyspieszenie wyborów o zakupach zapewne posiadały wpływ rosnące wynagrodzenia oraz dodatkowe środki z programu 500 plus" - zastrzeżono.

500 dodatkowo płynie do sklepów. Wynagrodzi podatek handlowy

W raporcie wyjaśniono, że spośród faktorów kosztowych kształtujących przyszłą inflację, jedynie jednostkowe koszty roboty wykazują umiarkowany wzrost, głownie za sprawą rosnących wynagrodzeń. Koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją środków porządnych nie wykazują natomiast skłonności do wzrostu.

Moce produkcyjne

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w III kw. br. było nieznacznie wyższe niźli II kw. br. Przeciętnie dla przedsiębiorstw sektora przetwórczego wyniosło ok. 79 proc. wobec 78, 5 proc. w poprzednim kwartale. Aczkolwiek w dłuższej perspektywie procent wykorzystania mocy pozostaje dzięki wysokim, ale stabilnym poziomie.

"Biorąc pod atencję, że zamiary inwestycyjne kontrahentów uległy w ostatnim roku istotnemu ograniczeniu, nie należy w bliskim czasie spodziewać się znaczącego poszerzenia zdolności produkcyjnych" - napisano. Według BIEC stanie się to czynnik stabilizujący inflację.

Dzielić:

Związane z

bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

601 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

480 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

203 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 15.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

490 15.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

470 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

847 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

151 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →