Ćwierć miliona poręczenia i policyjny dozór. Sąd utrzymał uchwałę wobec byłego szefa KNF

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane wobec niego środki zapobiegawcze.

Chrzanowski jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z marca ub. r. z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, dzięki którym omawiano przebieg działania KNF w sprawie programu naprawczego tego banku. Były szef KNF opuścił katowicki puszka 26 stycznia, po spędzonych w nim dwóch miesiącach - sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o wydłużenie okresu aresztowania.

"Gazeta Wyborcza": Glapiński neguje słowom premiera

Środki zapobiegawcze

Po tym jak na przykład b. szef KNF wylazł na wolność, prokuratura zastosowała wobec niego 250 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji (musi stawiać się w wyznaczonej jednostce więcej niż jeden razy w miesiącu) i zakaz kontaktowania się z osobami, które w tym postępowaniu są świadkami.

Obrońcy Chrzanowskiego zaskarżyli postanowienie w części dotyczącej poręczenia i dozoru, polegającego dzięki zgłaszaniu się dwa razy w miesiącu we wskazanej jednostce policji, uważając je za bezzasadne. Nie kwestionowali zakazu kontaktowania się wraz ze świadkami.

O utrzymaniu przez sąd wcześniejszej wyborów prokuratury powiedział dziennikarzom prokurator Paweł Leks po niejawnym posiedzeniu. - Sąd jakie możliwości do zasady utrzymał przy mocy zastosowane środki. Dokonał zmiany podstawy prawnej ich stosowania, tym niemniej środki zastosowane przez prokuratora (... ) są aktualne – powiedział prokurator. - Zdanie podzielił nasze stanowisko jak do celowości stosowania ludzi środków – dodał.

Prok. Leks, pytany, czy po wydaniu przez prokuraturę postanowienia kwota poręczenia została wpłacona, odpowiedział, że według jego wiedzy – nie zaakceptować. Na pytanie, co stanie się, jeżeli podejrzany tych gotówki nie wpłaci, odpowiedział, hdy prokuratura będzie "reagować odpowiednio do sytuacji".

Pytany o to, na którym etapie jest sprawa, w której podejrzany jest b. szef KNF, prokurator odpowiedział, że postępowanie ma kilka wątków. Nie chciał udzielać suplementarnych informacji, uzasadniając to dobrem śledztwa.

Afera KNF

"Uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce". PO domaga się dymisji Glapińskiego

Były szef KNF został zatrzymany 27 listopada ubiegłego roku. W śląskim wydziale Prokuratury Rodowitej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową wraz z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, podczas której to omawiano przebieg postępowania KNF w sprawie programu naprawczego dla tego banku. Czarnecki, który nagrał tę rozmowę, w początku listopada ub. r. złożył doniesienie w prokuraturze.

Chrzanowski, który po zatrzymaniu był w prokuraturze przesłuchiwany przed dwa następujące dni, nie przyznał się do winy. Kierując do sądu wniosek o aresztowanie podejrzanego, prokuratura motywowała jego grożącą Chrzanowskiemu surową karą - do 10 latek więzienia - oraz obawą matactwa. W ciągu nocy z 28 na 29 listopada Zdanie Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował podejrzanego na dwa miesiące. Następnie zażalenia obrony w naszej sprawie nie uwzględnił zdanie okręgowy.

W związku z upływem terminu aresztu prokuratura zwróciła się do odwiedzenia sądu o przedłużenie użycia tego środka zapobiegawczego o kolejny miesiąc. Teraz zdanie rejonowy nie przychylił się do jej wniosku. Zdanie okręgowy nie uwzględnił zażalenia prokuratury na tę decyzję i utrzymał ją przy mocy.

Jak podawała po przesłuchaniu Chrzanowskiego Prokuratura Krajowa, podczas spotkania wraz z Czarneckim ówczesny szef KNF zaproponował biznesmenowi "zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze obrońcy w Getin Noble Pula SA na okres trzy lat oraz przekazał Leszkowi Czarneckiemu informację, że wynajęcie to będzie skutkować przychylnością Komisji Nadzoru Finansowego podczas realizacji programu naprawczego Getin Noble Bank SA".

Chrzanowskiemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - przewodniczącego KNF a mianowicie w celu osiągnięcia zalety osobistej i majątkowej przez inną osobę. Jak wyjaśniła prokuratura, zgodnie z uchwałą KNF przewodniczący Komisji był zobowiązany "do powstrzymania się od prowadzenia jakichkolwiek spraw osobistych, które mogłyby kolidować lub wskazywać na zatarg z wypełnianiem przez faceta obowiązków członka Komisji Nadzoru Finansowego oraz do powstrzymania się od podejmowania działań, które mogłyby narazić Komisję Nadzoru Finansowego na utratę zaufania".

Dzielić:

Związane z

big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

56 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

170 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →
bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

144 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

533 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

622 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

25 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →