Ćwierć miliona poręczenia i policyjny dozór. Sąd utrzymał uchwałę wobec byłego szefa KNF

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane wobec niego środki zapobiegawcze.

Chrzanowski jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z marca ub. r. z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, dzięki którym omawiano przebieg działania KNF w sprawie programu naprawczego tego banku. Były szef KNF opuścił katowicki puszka 26 stycznia, po spędzonych w nim dwóch miesiącach - sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o wydłużenie okresu aresztowania.

"Gazeta Wyborcza": Glapiński neguje słowom premiera

Środki zapobiegawcze

Po tym jak na przykład b. szef KNF wylazł na wolność, prokuratura zastosowała wobec niego 250 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji (musi stawiać się w wyznaczonej jednostce więcej niż jeden razy w miesiącu) i zakaz kontaktowania się z osobami, które w tym postępowaniu są świadkami.

Obrońcy Chrzanowskiego zaskarżyli postanowienie w części dotyczącej poręczenia i dozoru, polegającego dzięki zgłaszaniu się dwa razy w miesiącu we wskazanej jednostce policji, uważając je za bezzasadne. Nie kwestionowali zakazu kontaktowania się wraz ze świadkami.

O utrzymaniu przez sąd wcześniejszej wyborów prokuratury powiedział dziennikarzom prokurator Paweł Leks po niejawnym posiedzeniu. - Sąd jakie możliwości do zasady utrzymał przy mocy zastosowane środki. Dokonał zmiany podstawy prawnej ich stosowania, tym niemniej środki zastosowane przez prokuratora (... ) są aktualne – powiedział prokurator. - Zdanie podzielił nasze stanowisko jak do celowości stosowania ludzi środków – dodał.

Prok. Leks, pytany, czy po wydaniu przez prokuraturę postanowienia kwota poręczenia została wpłacona, odpowiedział, że według jego wiedzy – nie zaakceptować. Na pytanie, co stanie się, jeżeli podejrzany tych gotówki nie wpłaci, odpowiedział, hdy prokuratura będzie "reagować odpowiednio do sytuacji".

Pytany o to, na którym etapie jest sprawa, w której podejrzany jest b. szef KNF, prokurator odpowiedział, że postępowanie ma kilka wątków. Nie chciał udzielać suplementarnych informacji, uzasadniając to dobrem śledztwa.

Afera KNF

"Uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce". PO domaga się dymisji Glapińskiego

Były szef KNF został zatrzymany 27 listopada ubiegłego roku. W śląskim wydziale Prokuratury Rodowitej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową wraz z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, podczas której to omawiano przebieg postępowania KNF w sprawie programu naprawczego dla tego banku. Czarnecki, który nagrał tę rozmowę, w początku listopada ub. r. złożył doniesienie w prokuraturze.

Chrzanowski, który po zatrzymaniu był w prokuraturze przesłuchiwany przed dwa następujące dni, nie przyznał się do winy. Kierując do sądu wniosek o aresztowanie podejrzanego, prokuratura motywowała jego grożącą Chrzanowskiemu surową karą - do 10 latek więzienia - oraz obawą matactwa. W ciągu nocy z 28 na 29 listopada Zdanie Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował podejrzanego na dwa miesiące. Następnie zażalenia obrony w naszej sprawie nie uwzględnił zdanie okręgowy.

W związku z upływem terminu aresztu prokuratura zwróciła się do odwiedzenia sądu o przedłużenie użycia tego środka zapobiegawczego o kolejny miesiąc. Teraz zdanie rejonowy nie przychylił się do jej wniosku. Zdanie okręgowy nie uwzględnił zażalenia prokuratury na tę decyzję i utrzymał ją przy mocy.

Jak podawała po przesłuchaniu Chrzanowskiego Prokuratura Krajowa, podczas spotkania wraz z Czarneckim ówczesny szef KNF zaproponował biznesmenowi "zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze obrońcy w Getin Noble Pula SA na okres trzy lat oraz przekazał Leszkowi Czarneckiemu informację, że wynajęcie to będzie skutkować przychylnością Komisji Nadzoru Finansowego podczas realizacji programu naprawczego Getin Noble Bank SA".

Chrzanowskiemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - przewodniczącego KNF a mianowicie w celu osiągnięcia zalety osobistej i majątkowej przez inną osobę. Jak wyjaśniła prokuratura, zgodnie z uchwałą KNF przewodniczący Komisji był zobowiązany "do powstrzymania się od prowadzenia jakichkolwiek spraw osobistych, które mogłyby kolidować lub wskazywać na zatarg z wypełnianiem przez faceta obowiązków członka Komisji Nadzoru Finansowego oraz do powstrzymania się od podejmowania działań, które mogłyby narazić Komisję Nadzoru Finansowego na utratę zaufania".

Dzielić:

Związane z

były prezes GetBack odpowiada na zarzuty Komisji Nadzoru Finansowego  Giełda 04.07.2019

Były prezes GetBack odpowiada na zarzuty Komisji Nadzoru Finansowego Giełda

391 04.07.2019

Wiadomosci gieldowe

W okresie pełnienia przeze moją osobę funkcji prezesa zarządu, rachunkowość spółki była prowadzona wedle obowiązującymi przepisami, a sprawozdania finansowe zawierały rzetelne wiadomości - zapewnia w oświadczeniu Konrad Kąkolewski, były prezes spółki windykacyjnej…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

73 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

414 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

768 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

771 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

629 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

790 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →