Temat: Centralny Port Komunikacyjny

Jak Centralny Port Komunikacyjny trzeba na tle innych lotnisk

  • Premier na temat superlotnisku: może być sercem biznesowym Polski
  • Boom dzięki polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę"
  • "Kilkaset milionów" w spółkę od megalotniska. "Żeby mogła sprawnie działać"
  • "Pajęczyna nowych linii". Pociągiem do superlotniska w dwie godziny
  • Centralny Port Komunikacyjny. Wkrótce ruszają konsultacje w sytuacji budowy

Nawet 45 milionów rocznie - tylu pasażerów po pierwszym kroku budowy ma obsługiwać Centralny Port Komunikacyjny. Na tym ma możliwość się nie skończyć, bo rządowe dokumenty biorą pod spodem uwagę możliwość rozbudowy superlotniska tak, by było po stanie przyjąć 100 mln pasażerów. Sprawdziliśmy, jak planowana inwestycja wygląda na tle innych portów lotniczych w Ue i na kuli ziemskiej.

Jak poinformowała przy sobotę Kancelaria Prezydenta, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Pierwszy samolot ma spośród niego odlecieć w połowie 2027 roku.

Nowe lotnisko miałoby powstać w około 3 tys. ha gruntów (30 km kwadratowych) między Łodzią a Warszawą. Na obszar inwestycji wyznaczone są trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski).

Jak w tle innych lotnisk?

Emocje na zebraniu z wiceministrem w kwestii megalotniska. "Rujnujecie nam życie"

Po pierwszym etapie wybudowania ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Jeśliby zestawić te dane spośród wynikami portów lotniczych zbytnio 2017 rok, CPK znalazłby się w czwartej dziesiątce światowego rankingu.

Podobny efekt dodatkowo, jaki osiągać ma polskie lotnisko, odnotowano po: porcie lotniczym Charlotte (Stany Zjednoczone) - 45, 91 mln pasażerów, a również porcie lotniczym Shenzhen (Chiny) - 45, 61 mln.

Centralny Port Transportowy wyprzedziłby port lotniczy Tajpej-Taiwan Taoyuan - 44, 88 mln, czy port aeronautyczny Benita Juareza (Meksyk) - 44, 73 mln pasażerów.

Oczywiście do 2027 roku dane dla innych portów światowych mogą się jeszcze zmienić.

W Unii Europejskiej nowe polskie lotnisko, przy 45 mln pasażerów, zajęłoby 8. obszar wśród największych.

Rekordzistą z 78, 01 mln pasażerów, było w 2017 roku londyńskie Heathrow (Wielka Brytania), co daje mu 7. pozycję w globalnym zestawieniu. 69, 47 mln pasażerów obsłużył w ubiegłym roku port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (Francja), który zamknął pierwszą dziesiątkę światowego rankingu.

Jak wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez ACI, czyli Międzynarodową Radę Portów Lotniczych, w pierwszym miejscu znalazł się port lotniczy Atlanta-Hartsfield-Jackson (Stany Zjednoczone). W 2017 r. obsłużył aż 103, 90 mln pasażerów.

To wynik zbliżonych do aspiracji polskiego rządu na następujące lata po oddaniu do odwiedzenia użytku pierwszego etapu lokaty.

Jak wynika z przyjętej przez rząd przy listopadzie Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji CPK, świeże lotnisko ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie. Odnosząc zatem ten wynik do danych za ubiegły rok oznaczałoby to, iż polska inwestycja - jeżeli zostanie zrealizowana - potrafiłaby zostać wiceliderem zestawienia największych lotnisk na świecie co do liczby pasażerów. Wyprzedzając, fascynujący drugie miejsce, port lotniczy w Pekinie (95, 79 mln pasażerów w 2017 roku).

Należy przy tym jednak pamiętać, że po najbliższych miesiącach do wykorzystywania ma zostać oddane świeże lotnisko w Stambule. Turecki terminal ma być w stanie obsłużyć 90 milionów pasażerów rocznie, zaś docelowo nawet 200 mln. Wynik w okolicach stu milionów rocznie ma też notować nowe lotnisko przy Pekinie, które ma pozostawać oddane do użytku po 2019 roku.

Największym obecnie portem lotniczym przy Polsce jest warszawskie Okęcie, które w ubiegłym roku obsłużyło 15, 73 mln pasażerów.

"Gigantomania" kontra "nowy COP"

Koszt CPK szacowany jest na mniej więcej 31-35 mld zł. Konstrukcja portu lotniczego ma pochłonąć 20 mld zł. Rozbudowa węzła kolejowego waha się, zgodnie z szacunkami przyjętymi w studium wykonalności na rzecz kolei dużych prędkości, pośród 8 a 9 mld zł. Infrastruktura drogowa ma możliwość zaś kosztować - w stosunku do zakresu prac - między 2 a 7 mld zł.

Jest wniosek o przejęcie kontroli nad LOT-em. To wynik decyzji premiera Morawieckiego

Przedstawiciele opozycji określali plany wybudowania CPK mianem "gigantomanii". Po opinii przedstawicieli partii rządzącej to inwestycja na skalę przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni.

Swoje zastrzeżenia na spotkaniu, które odbyło się pod koniec maja, z pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceministrem infrastruktury Mikołajem Wildem, zgłaszali także ludność Baranowa.

Często przy emocjonalnych słowach pytali wiceministra o swoją przyszłość, wykup ziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, gwarancję pieniędzy na koncie osobistym, prowadzenie działalności rolniczej. Mówili, że będą zmuszeni do sprzedaży nieruchomości.

Pytali też np. o to, czy zostanie przeniesiony nekropolia wraz z kościołem. Zwrócili uwagę na fakt, że ze względu na obowiązujący system podatkowy będą stratni na sprzedaży swoich nieruchomości. Sprzedając swój majątek, będą bowiem musieli odprowadzić podatek od tej transakcji, jakie możliwości pomniejszy ich zysk. Chcieli również wiedzieć, jak stanie się przebiegała trasa kolejowa i jak umiejscowione pasy startowe.

Słowa wiceministra przerywane były wypowiedziami i okrzykami mieszkańców Baranowa. Mieli transparenty z hasłami: "Stracimy zalążek utrzymania", "Nie oddamy grono ojcowizn", "Nie chcemy lotniska", "Rujnujecie nam życie".

Dzielić:

Związane z

huawei liderem w Chinach, Apple ze spadkiem przychodów  Tech 30.08.2019

Huawei liderem w Chinach, Apple ze spadkiem przychodów Tech

412 30.08.2019

Tech

Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Apple odda pół miliarda € francuskiemu fiskusowi Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną…...

Czytać →
getBack - spotkanie poszkodowanych przy aferze i przedstawicieli KPRM 02.08.2019

GetBack - spotkanie poszkodowanych przy aferze i przedstawicieli KPRM

672 02.08.2019

Polityka

W czwartek 30 sierpnia o godz 11. 00 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Kancelarii Premiera z poszkodowanymi w aferze GetBack - poinformowało w sobotę Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Spotkanie, w siedzibie Urzędu…...

Czytać →
«FT»: antyimigracyjna polityka Camerona przynosi szkody brytyjskiej gospodarce  Informacje 31.07.2019

«FT»: antyimigracyjna polityka Camerona przynosi szkody brytyjskiej gospodarce Informacje

169 31.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Całokształt, co musisz…...

Czytać →
indeks WIG na GPW w stolicy polski rośnie, jest blisko rekordu z 2007 roku  Giełda 04.09.2019

Indeks WIG na GPW w stolicy polski rośnie, jest blisko rekordu z 2007 roku Giełda

120 04.09.2019

Wiadomosci gieldowe

Ostatnia aktualizacja: Jakie prognozy Ropa kończy tydzień zwyżką. Zapasy spadają prędzej i mocniej Jego w mniemaniu, na nowy rekord w warszawskim parkiecie jednak "przyjdzie nam poczekać". - Tęskni…...

Czytać →
bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

633 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

46 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

779 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

213 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

180 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

227 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →