Bezpłatne leki dla starców. Sprawdź, co jest w projekcie ustawy

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit kosztów z budżetu państwa w trakcie 10 lat ustalono dzięki 8, 6 mld złotych.

Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75. rok kalendarzowy życia to jedna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło na w pierwszej kolejności 100 dni rządu.

Większość dochodów na leki

Obietnice PiS dzięki pierwszych 100 dni rządów. Jak idzie ich zrealizowanie?

Autorzy projektu podkreślają, iż celem proponowanej regulacji wydaje się "zwalczanie zjawiska braku faktycznego dostępu starszych osób do leczenia ze względów ekonomicznych". Argumentują, że osoby te często cierpią na kilka chorób i w efekcie przeznaczają na leki ogromną część swojego miesięcznego profitu, co więcej rezygnują z kurowania ze względów finansowych.

Projekt zakłada, że jednostki po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego a także wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Na początku grudnia wiceminister Krzysztof Łanda informował, że na liście leków odszukają się głównie te stosowane u osób starszych, przede wszystkim środki, które aktualnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia.

Nie wszystkie leki

- Nie wszystkie owe leki trafią na ewidencję "S", bo niektóre charakteryzują się wybitnie wysokim hazardem moralnym i ryzykiem przegiąć po stronie świadczeniodawców” – zastrzegł. Dodał, że dzięki wykazach leków dla seniora nie będzie z gwarancją m. in. dodatków do żywności czy suplementów diety, bo „środki publiczne odrzucić służą temu, by wydawać je na technologie o skuteczności placebo czy o nieudowodnionej efektywności”.

Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) określony w deklaracji wyboru. Nie zaakceptować będą mogły ich przepisywać np. pielęgniarki i położne, które od 1 stycznia są miały prawo ordynowania specyfików.

Morawiecki: bogatym nie powinna przysługiwać kwota wolna od podatku

Minister Konstanty Radziwiłł wyjaśniał przedtem w Sejmie, że docelowo wszyscy lekarze będą potrafili przepisywać bezpłatne leki, ale na początku takie uprawnienie będą mieli tylko doktorzy POZ. "Zdajemy sobie sprawę z możliwości jakiegoś hazardu moralnego, czyli przepisywania ludzi leków na nazwisko seniora, ale z przeznaczeniem na rzecz kogoś innego. Wydaje się, że lekarz rodzinny, który zna pacjenta, powinien po tym zakresie być jakimś nieformalnym kontrolerem, żeby tych nadużyć nie było" - mówił minister.

Spełnienie warunku wieku będzie testować aptekarz na podstawie numeru PESEL pacjenta.

Nie ma innych kryteriów

Autorzy projektu nie zaproponowali pozostałych poza wiekiem kryteriów uprawniających do bezpłatnych leków. Zwracają uwagę, że również po ustawie o świadczeniach rodzinnych prawo do zasiłku pielęgnacyjnego jest przyznawane jedynie dzięki podstawie kryterium ukończenia 75. roku życia.

W uzasadnieniu przypomniano, że obecnie osoby po 75. roku życia mają taki sam dostęp do leków, jak na przykład pozostali świadczeniobiorcy. Szczególne upoważnienia mają natomiast np. inwalidzi wojenni i Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi.

Wskazano też, że skutki gospodarcze proponowanej nowelizacji "można zdefiniować jako neutralne". Autorzy projektu argumentują, że z jednej strony zostaną zwiększone koszty publiczne, z drugiej jednak poprawi się stan zdrowia i jakość życia osób starszych.

Szydło obiecuje rozwój razy 4. Najważniejsze ustawy w w pierwszej kolejności sto dni rządów

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków wraz z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w żywot wynosi 8, 6 mld zł. W pierwszym roku koszt funkcjonowania ustawy określono na blisko 0, pięć mld zł.

"Należy przy tym wskazać, hdy kwota ta stanowi najlepszy limit wydatków generowanych przez tę ustawę, an odrzucić reprezentuje realny, spodziewany jej koszt" - czytamy przy uzasadnieniu projektu. Jego autorzy przewidują, że pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla ludzi według 75. roku życia "ukonstytuuje się nie wcześniej niż w II kwartale 2016 r. " i w związku z tym "realnie szacowany koszt wejścia po życie projektowanych zmian, być może oscylować w granicach 0, iii mld zł w 2016 r. ".

W ustawie znalazł się także zapis, że w sytuacji, gdy wydatki z budżetu państwa przekroczą po głównym półroczu danego roku 65 proc. limitu przewidzianego w ten rok, minister zdrowia "wdraża mechanizm korygujący", polegający na zmianie wykazu darmowych medykamentów.

W relacji ze zwiększającą się ilością osób starszych oraz z potencjalnym rozszerzaniem wykazu leków założono stopniowy wzrost sumy refundacji o ok. piętnasty proc. rocznie w ciągu pozostałych 6-7 lat, a później spowolnienie tego wzrostu służące do ok. 6 proc.

Autorzy projektu nie wskazali proponowanej daty wejścia w życie ustawy. Konsultacje społeczne zakończą się 6 stycznia 2016 r.

Dzielić:

Związane z

analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

210 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

255 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
drugie czytanie projektu budżetu w 2017 r.  Pieniądze 20.07.2019

Drugie czytanie projektu budżetu w 2017 r. Pieniądze

24 20.07.2019

Pieniadze

Wszystko pokazuje na to, że wraz z realizacją budżetu na 2017 rok może być identycznie, jak z tegorocznym budżetem: będzie nadspodziewanie pozytywny - powiedział we wtorek po Sejmie reprezentujący klub Prawo i…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

331 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

933 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 25.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

759 25.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

399 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

982 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 20.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

192 20.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

872 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →