Temat: Rząd PiS

Gowin: przekazuję nagrodę na czynność partii Porozumienie

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Sukcesywnie przekazuję nagrodę na działalność mojej partii - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin, pytany na temat to, czy oddał przyznaną mu w ubiegłym r. premię. Jak dodał, sprawa ewentualnych kolejnych nagród został "zamknięty przez pana premiera Morawieckiego". - Nie będzie ani nagród dla ministrów, ani podwyżek - powiedział wicepremier.

Wynika z niej, że nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów (od 65 100 zł na rok do 82 100 zł), 12 ministrów w KPRM (od 36 900 złotych rocznie do 59 400 zł) oraz była premier Beata Szydło (65 setka zł). Wicepremier Jarosław Gowin otrzymał 65 100 złotych.

"Na działalność mojej partii"

Polacy wśród najgorzej opłacanych pracowników. Tylko po dwóch krajach Unii zarobki są niższe

W odpowiedzi na przekazane informacje Brejza w połowie lutego wysłał zapytania do poszczególnych ministrów, między innymi o wówczas, czy zamierzają zwrócić otrzymaną kwotę. W poniedziałek pozostał o to zapytany poprzez dziennikarzy minister nauki jak i również szkolnictwa wyższego.

- Od czasu początku mówiłem, że systematycznie przekazuję tę nagrodę dzięki działalność mojej partii a mianowicie przyznał szef partii Porozumienie (wcześniej Polska Razem).

Jak dodał, temat nagród "został zamknięty przez pana premiera Morawieckiego".

- Nie będzie ani nagród dla ministrów, ani podwyżek. Myślę, że w naszej kadencji nie wrócimy też do projektu przewidującego przesunięcie podsekretarzy w skład ekipy cywilnej - powiedział Jarosław Gowin.

Chodzi o zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego nowelizację ustawy na temat służbie cywilnej zakładającą translokacja części wiceministrów (podsekretarzy stanu) do służby cywilnej. Określonym z efektów miały być wyższe niż do tejże pory wynagrodzenia dla naszej grupy urzędników. Projekt korzystnie zaopiniowała Rada Służby Publicznej.

- Gdybym miał powiedzieć jednym słowem, na temat czym jest ta ustawa, to powiedziałbym, że o podwyżkach. To jest ustawa o znaczących podwyżkach dla rządu. Wiceministrowie będą osiągać średnio 20 tys. zł miesięcznie. Dziś zarabiają 10 tys. zł brutto, odrzucić licząc komponentów - komentował projekt w rozmowie wraz z PAP poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Nie na raz

Wicepremier nie zaakceptować mógł jednorazowo przekazać całkowitej nagrody na działalność partii Porozumienie (do listopada Partia Razem).

Zgodnie wraz z ustawą o partiach politycznych, darowizna osoby fizycznej dzięki rzecz partii nie powinna bowiem przekraczać 15-krotności najniższej pensji krajowej. W ubiegłym r. płaca minimalna wynosiła 2000 zł brutto, w tym a wzrosła do 2100 zł brutto.

W rezultacie darowizna przekazywana przez osobę fizyczną w całym 2017 nie mogła przekroczyć 30 tys. zł, zaś w tym roku maksymalnie może wynieść 31, 5 tys. zł.

Do tego można doliczyć jedynie składkę członkowską. Maksymalna jej wielkość w skali roku wówczas kwota minimalnego wynagrodzenia, to znaczy 2000 zł w 2017 roku lub 2100 po roku 2018.

Gowin żalił się na pensję

Gowin wspomniał też, że podczas gdy w latach 2011-2013 kierował w rządzie PO resortem sprawiedliwości, miał na utrzymaniu trójkę dzieci i "czasami nie starczało do pierwszego".

Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska był od 18 listopada 2011 do sześć maja 2013 roku. Podług oświadczenia majątkowego za rok 2012, złożonego w kwietniu 2013 roku, Gowin wśród dochodów wymienił roczne honorarium ministra sprawiedliwości w poziomie 174, 2 tysięcy złotych brutto, dietę poselską - 29, 5 tys. zł, dietę członka Krajowej Rady Sądownictwa - 3, 8 tys. zł, uposażenie poselskie - 2, 2 tys. zł oraz dochód spośród tytułu praw autorskich a mianowicie 330 zł.

Oznacza to, że łączny roczny dochód Jarosława Gowina wyniósł ponad 210 tysięcy zł. W przeliczeniu daje to średnią miesięczną pensję na poziomie około 17, 5 tysiąca złotych.

Co zrobili pozostali ministrowie?

"W pełni zasłużyłem". Minister o swojej premii

Na początku marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nagrodę w wysokości ponad 70 tysięcy złotych, którą zdobył za pracę na stanowisku ministerialnym w 2017 roku kalendarzowego, przekazał na cele charytatywne.

- Za odmienne osoby nie będę się wypowiadał w tym chwili, ponieważ myślę, że tak należy - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Szef rządu nie ujawnił, które organizacje charytatywne wsparł swoją nagrodą za 2017 rok.

Z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na zapytanie posła Brejzy poinformował, że procesem przyznania tak wysokiej gratyfikacyj na koniec roku był jego "olbrzymi sukces negocjacyjny w Komisji Europejskiej, którego skutkiem było przyjęcie polskiej przeróbki przez Radę Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji jak i również Energii, która wprowadziła w celu projektu tzw. pakietu zimowego UE zgodę na używanie przez Polskę z węgla w produkcji energii elektrycznej".

- Uważam, hdy za swoją pracą na te nagrody w posiada zasłużyłem - podkreślił minister Tchórzewski.

Podłoże:. pl Nagrody dla ministrów w rządzie Beaty Szydło za rok 2017

"Nagrody za ciężką pracę"

W ostatni czwartek była premier Beata Szydło, pod nieobecność premiera Mateusza Morawieckiego, zabrała głos przed głosowaniem ws. wniosku o odrzucenie informacji szefa MSZ nt. polityki zagranicznej. Odniosła się w nim do kwestii nagród dla ministrów rządu PiS, która - w jej ocenie - stała się "hucpą urządzaną przez polityków opozycji".

- Naprawdę, rzeczywiście ministrowie, wiceministrowie przy rządzie PiS otrzymywali rekompensaty za ciężką, uczciwą fuchę i te pieniądze się im po prostu należały. To były nagrody oficjalne, nagrody, które zostały przyznane w zakresie budżetu uchwalonego po tej izbie, an odrzucić zegarki od kolegów-biznesmenów. Ci ludzie ciężko pracowali i pracują po to, by wszyscy Polacy mogli napawać się z rozwoju Polski, a nie tylko wybrane grupy biznesów - mówiła była szefowa rządu.

- Ja mogę dzisiaj stanąć zanim wszystkimi i rozliczyć się ze wszystkiego, co za pośrednictwem dwa lata zostało wytworzone. Mogę z otwartą przyłbicą mówić o premiach, nagrodach, bo to były finanse uczciwie wypłacane z budżetu, który był na wówczas przeznaczony, a gdzie dawny wypłacane nagrody dla waszych polityków? Na śmietnikach, cmentarzach, czy u Sowy? - pytała Szydło.

Dzielić:

Związane z

google zamyka dział projektowy po Rosji. Przez nowe regulace  Ze świata 04.08.2019

Google zamyka dział projektowy po Rosji. Przez nowe regulace Ze świata

231 04.08.2019

Ze swiata

Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do pracy przy IT. Szef Google przerwał urlop…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

501 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
«FT»: antyimigracyjna polityka Camerona przynosi szkody brytyjskiej gospodarce  Informacje 31.07.2019

«FT»: antyimigracyjna polityka Camerona przynosi szkody brytyjskiej gospodarce Informacje

793 31.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Całokształt, co musisz…...

Czytać →
giełdy na czerwono po katastrofie na Ukrainie  Informacje 02.08.2019

Giełdy na czerwono po katastrofie na Ukrainie Informacje

797 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy po Unii Unia szykuje rewoltę w przepisach.…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

623 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
google zamyka dział projektowy po Rosji. Przez nowe regulace  Ze świata 04.08.2019

Google zamyka dział projektowy po Rosji. Przez nowe regulace Ze świata

383 04.08.2019

Ze swiata

Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do pracy przy IT. Szef Google przerwał urlop…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

195 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →