Polskie bezrobocie przestało spadać. "Trzeba płacić więcej"

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to analitycy pokazują, że rynek może "dojść do ściany".

Stopa bezrobocia wyniosła w pod koniec lata 7, 1 proc. co oznacza, że nie zmieniła się w zależności od ze wskaźnikiem z lipca i z czerwca. Analitycy spodziewali się trochę lepszego wyniku, na poziomie 7 proc., lecz też zaznaczają, że dywergencje i tak są nieduże.

Liczba bezrobotnych na końcu sierpnia 2017 r. wyniosła ponad 1 mln 137 tys. - wynika wraz z meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy. W stosunku z lipcem br. spadła o 2, 6 tys., czyli 0, 2 proc.

- Brak zmiany stopy bezrobocia wynika wraz z sposobu jej liczenia. Stawka bezrobocia rejestrowanego, publikowanego za pośrednictwem Ministerstwo Rodziny Pracy jak i również Polityki Społecznej jest to wyrażony w procentach stosunek liczby osób zarejestrowanych jak bezrobotne w powiatowych urzędach pracy do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo a mianowicie tłumaczy w rozmowie wraz z. pl Jakub Gontarek, specjalista ds. sektora zatrudnienia Konfederacji Lewiatan.

Zachęty do pracy

Jak dodaje opublikowana poprzez resort informacja jest bardzo zła dla firm. a mianowicie Kurcząca się podaż podwładnych jest realnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa. Dlatego też niezwykle istotne są działania aktywizujące osób - mówi.

Pragną wprowadzić najwyższy wiek emerytalny w Europie. Związki protestują

- Kluczowa dla przyszłości rynku pracy jak i również rozwoju polskich firm jest odpowiedzialna długoterminowa polityka aktywizująca pracowników, a coraz większym wyzwaniem, o czym raportują pracownicy działów HR, jest wzrost podaży pracy a mianowicie wyjaśnia.

Podobnie wypowiadała się podczas Forum Gospodarczego w krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Jeśli chodzi na temat bezrobocie, to nie wpadamy tu w euforię. Rozmawiamy, że ciągle mamy wielkie krajowe zasoby, które możemy wykorzystać - dużą rzeszę biernych zawodowo - jak i również ciągle powinniśmy zachęcać te osoby do powrotu dzięki rynek pracy – rzekła Elżbieta Rafalska.

Zwróciła uwagę, że grupą, którą powinno się zaktywizować profesjonalnie, są osoby w wieku powyżej 50 lat. Zaznaczyła, że dobra sytuacja w branży pracy znajduje odzwierciedlenie m. in. we wzroście płac. - Czekaliśmy na tenże efekt od dawna. Wreszcie wynagrodzeniami gonimy inne państwa – stwierdziła szefowa MRPiPS.

Wzrost płac

Trochę innego zdania jest kierownik Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński

- Płace w naszym kraju rosną około 5 proc. rocznie. (... ) Istotne jest, żeby wydajność robocie wyprzedzała ten wzrost nominalny. Chcielibyśmy wznosić się z gospodarki z niskimi płacami do takiej, gdzie wynagrodzenia są wyższe i zaopatrzenie techniczne jest lepsze. Przedsiębiorcy też muszą spojrzeć prawdzie w oczy - oszczędniej siły roboczej na naszym rynku już nie posiada, trzeba płacić więcej. Powinno się szukać źródeł zysku w nowoczesnych technologiach - powiedział Glapiński po posiedzeniu Porady Polityki Pieniężnej.

Oto zyski z prostytucji, narkotyków i przemytu papierosów. Sutenerzy zarobili mniej

- Jedyny problem jaki być może się pojawić obecnie to jakieś nierównowagi na rynku robocie. Ten szybki rozwój przy braku bezrobocia może uderzyć w barierę pracy. Nim też się przeglądamy po tej chwili, choć kłopot ten nie występuje obecnie, ale myślimy o tymże co będzie za dwanaście miesięcy, dwa (... ) - dodał.

Zdaniem Glapińskiego, duże rezerwy pracy przy Polsce znajdują się dziś w sektorze rolniczym, pośród osób młodych oraz pań.

- Zastanawiamy się, gdzie są jeszcze rezerwy pracy w Polsce i przykładowo są bardzo wielkie rezerwy jeszcze w rolnictwie, są bardzo duże rezerwy wśród ludzi do 25. roku życia, no i są jeszcze spore rezerwy wśród kobiet - mówił.

Analitycy PKO BP także uważają, że nastąpi przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń, jak może przełożyć się dzięki "dalszy wzrost inflacji bazowej" - czytamy w komunikacie banku.

Jak wskazywał w ubiegłym miesiącu podstawowy ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski w tej chwili posiadamy bezrobocie na poziomie, powyżej którego bardzo trudno zejść.

Dzielić:

Związane z

bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

485 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

153 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

707 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 24.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

636 24.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 19.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

722 19.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

315 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

948 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →