Polskie bezrobocie przestało spadać. "Trzeba płacić więcej"

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to analitycy pokazują, że rynek może "dojść do ściany".

Stopa bezrobocia wyniosła w pod koniec lata 7, 1 proc. co oznacza, że nie zmieniła się w zależności od ze wskaźnikiem z lipca i z czerwca. Analitycy spodziewali się trochę lepszego wyniku, na poziomie 7 proc., lecz też zaznaczają, że dywergencje i tak są nieduże.

Liczba bezrobotnych na końcu sierpnia 2017 r. wyniosła ponad 1 mln 137 tys. - wynika wraz z meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy. W stosunku z lipcem br. spadła o 2, 6 tys., czyli 0, 2 proc.

- Brak zmiany stopy bezrobocia wynika wraz z sposobu jej liczenia. Stawka bezrobocia rejestrowanego, publikowanego za pośrednictwem Ministerstwo Rodziny Pracy jak i również Polityki Społecznej jest to wyrażony w procentach stosunek liczby osób zarejestrowanych jak bezrobotne w powiatowych urzędach pracy do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo a mianowicie tłumaczy w rozmowie wraz z. pl Jakub Gontarek, specjalista ds. sektora zatrudnienia Konfederacji Lewiatan.

Zachęty do pracy

Jak dodaje opublikowana poprzez resort informacja jest bardzo zła dla firm. a mianowicie Kurcząca się podaż podwładnych jest realnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa. Dlatego też niezwykle istotne są działania aktywizujące osób - mówi.

Pragną wprowadzić najwyższy wiek emerytalny w Europie. Związki protestują

- Kluczowa dla przyszłości rynku pracy jak i również rozwoju polskich firm jest odpowiedzialna długoterminowa polityka aktywizująca pracowników, a coraz większym wyzwaniem, o czym raportują pracownicy działów HR, jest wzrost podaży pracy a mianowicie wyjaśnia.

Podobnie wypowiadała się podczas Forum Gospodarczego w krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Jeśli chodzi na temat bezrobocie, to nie wpadamy tu w euforię. Rozmawiamy, że ciągle mamy wielkie krajowe zasoby, które możemy wykorzystać - dużą rzeszę biernych zawodowo - jak i również ciągle powinniśmy zachęcać te osoby do powrotu dzięki rynek pracy – rzekła Elżbieta Rafalska.

Zwróciła uwagę, że grupą, którą powinno się zaktywizować profesjonalnie, są osoby w wieku powyżej 50 lat. Zaznaczyła, że dobra sytuacja w branży pracy znajduje odzwierciedlenie m. in. we wzroście płac. - Czekaliśmy na tenże efekt od dawna. Wreszcie wynagrodzeniami gonimy inne państwa – stwierdziła szefowa MRPiPS.

Wzrost płac

Trochę innego zdania jest kierownik Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński

- Płace w naszym kraju rosną około 5 proc. rocznie. (... ) Istotne jest, żeby wydajność robocie wyprzedzała ten wzrost nominalny. Chcielibyśmy wznosić się z gospodarki z niskimi płacami do takiej, gdzie wynagrodzenia są wyższe i zaopatrzenie techniczne jest lepsze. Przedsiębiorcy też muszą spojrzeć prawdzie w oczy - oszczędniej siły roboczej na naszym rynku już nie posiada, trzeba płacić więcej. Powinno się szukać źródeł zysku w nowoczesnych technologiach - powiedział Glapiński po posiedzeniu Porady Polityki Pieniężnej.

Oto zyski z prostytucji, narkotyków i przemytu papierosów. Sutenerzy zarobili mniej

- Jedyny problem jaki być może się pojawić obecnie to jakieś nierównowagi na rynku robocie. Ten szybki rozwój przy braku bezrobocia może uderzyć w barierę pracy. Nim też się przeglądamy po tej chwili, choć kłopot ten nie występuje obecnie, ale myślimy o tymże co będzie za dwanaście miesięcy, dwa (... ) - dodał.

Zdaniem Glapińskiego, duże rezerwy pracy przy Polsce znajdują się dziś w sektorze rolniczym, pośród osób młodych oraz pań.

- Zastanawiamy się, gdzie są jeszcze rezerwy pracy w Polsce i przykładowo są bardzo wielkie rezerwy jeszcze w rolnictwie, są bardzo duże rezerwy wśród ludzi do 25. roku życia, no i są jeszcze spore rezerwy wśród kobiet - mówił.

Analitycy PKO BP także uważają, że nastąpi przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń, jak może przełożyć się dzięki "dalszy wzrost inflacji bazowej" - czytamy w komunikacie banku.

Jak wskazywał w ubiegłym miesiącu podstawowy ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski w tej chwili posiadamy bezrobocie na poziomie, powyżej którego bardzo trudno zejść.

Dzielić:

Związane z

alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

87 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 16.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

40 16.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

648 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

522 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

655 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań 17.06.2019

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

586 17.06.2019

Finanse

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż  Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

438 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →