Temat: Gospodarka wg PiS

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

 • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
 • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
 • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
 • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
 • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Adam Glapiński "najbardziej prawdopodobnym" kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Tego typu informacje zdradził sam Glapiński w rozmowie z dziennikarzami agencji Bloomberg. Sześcioletnia takt obecnego szefa banku kierowniczego Marka Belki mija po czerwcu br.

Glapiński pytany o wizję polityki prowadzonej przez bank centralny przyznał, że winien on "trzymać się stabilnej i konserwatywnej polityki monetarnej".

- Nie posiada wątpliwości, że będziemy ciągnąć wprowadzanie polityki stabilizującej jak i również unikać wszelkich przejawów nierównowagi. To będzie konserwatywna, tradycyjna i klasyczna polityka monetarna - dodał członek Porady Polityki Pieniężnej.

NBP odpowiada agencji S&P. "Polska gospodarka ma mocne fundamenty i jest stabilna"

"Polska jest bezpiecznym krajem do inwestowania"

Nie zabrakło także pytań o piątkową decyzję agencji ratingowej Standard&Poor's, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

Zdaniem Glapińskiego zredukowanie ratingu przez S&P "wynika z niedostatecznej ilości wiadomości, oceny sytuacji politycznej" i w konsekwencji "może utrudnić finansowanie długu".

Zapewniał jednak, że "złoty dzierży niezwykle mocne fundamenty, zaś Polska jest atrakcyjnym jak i również bezpiecznym krajem do inwestowania". - Jeśli chodzi o złotego nie widzę jakichkolwiek bądź powodów do niepokoju a mianowicie przyznał prawdopodobny następca Marka Belki.

Zapewnił także, że w najbliższym czasie nie powinno się spodziewać się obniżki stóp procentowych. - W moim przekonaniu obecny stopień stóp powinien zostać zatrzymany w dającej się założyć kwartałów - powiedział po rozmowie z Bloombergiem Adam Glapiński.

Kim jest Glapiński?

Adam Glapiński od 16 lutego 2010 roku zostaje członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Jego kadencja wygasa 19 lutego 2016 roku.

Giełda nurkuje najgłębiej od sześciu lat. Jednak nie tylko przez mniejszy rating

W 1972 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Naczelna Handlowa) i od 1974 roku połączony jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem zwyczajnym w Kolegium Zarządzania jak i również Finansów SGH.

Wcześniej wykładał m. in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989) oraz University of Colorado at Boulder (1993–1998).

Od początku poprzedniego wieku. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Był także posłem na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senatorem IV kadencji Senatu RP (1997-2001), dokąd pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

W przeszłości był przewodniczącym wskazówek nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S. A., Centralwings i KGHM Polska Miedź S. A. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S. A.

Dzielić:

Związane z

brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

108 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

888 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

456 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

31 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

263 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

452 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

25 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →