Temat: Gospodarka wg PiS

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Adam Glapiński "najbardziej prawdopodobnym" kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Tego typu informacje zdradził sam Glapiński w rozmowie z dziennikarzami agencji Bloomberg. Sześcioletnia takt obecnego szefa banku kierowniczego Marka Belki mija po czerwcu br.

Glapiński pytany o wizję polityki prowadzonej przez bank centralny przyznał, że winien on "trzymać się stabilnej i konserwatywnej polityki monetarnej".

- Nie posiada wątpliwości, że będziemy ciągnąć wprowadzanie polityki stabilizującej jak i również unikać wszelkich przejawów nierównowagi. To będzie konserwatywna, tradycyjna i klasyczna polityka monetarna - dodał członek Porady Polityki Pieniężnej.

NBP odpowiada agencji S&P. "Polska gospodarka ma mocne fundamenty i jest stabilna"

"Polska jest bezpiecznym krajem do inwestowania"

Nie zabrakło także pytań o piątkową decyzję agencji ratingowej Standard&Poor's, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

Zdaniem Glapińskiego zredukowanie ratingu przez S&P "wynika z niedostatecznej ilości wiadomości, oceny sytuacji politycznej" i w konsekwencji "może utrudnić finansowanie długu".

Zapewniał jednak, że "złoty dzierży niezwykle mocne fundamenty, zaś Polska jest atrakcyjnym jak i również bezpiecznym krajem do inwestowania". - Jeśli chodzi o złotego nie widzę jakichkolwiek bądź powodów do niepokoju a mianowicie przyznał prawdopodobny następca Marka Belki.

Zapewnił także, że w najbliższym czasie nie powinno się spodziewać się obniżki stóp procentowych. - W moim przekonaniu obecny stopień stóp powinien zostać zatrzymany w dającej się założyć kwartałów - powiedział po rozmowie z Bloombergiem Adam Glapiński.

Kim jest Glapiński?

Adam Glapiński od 16 lutego 2010 roku zostaje członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Jego kadencja wygasa 19 lutego 2016 roku.

Giełda nurkuje najgłębiej od sześciu lat. Jednak nie tylko przez mniejszy rating

W 1972 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Naczelna Handlowa) i od 1974 roku połączony jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem zwyczajnym w Kolegium Zarządzania jak i również Finansów SGH.

Wcześniej wykładał m. in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989) oraz University of Colorado at Boulder (1993–1998).

Od początku poprzedniego wieku. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Był także posłem na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senatorem IV kadencji Senatu RP (1997-2001), dokąd pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.

W przeszłości był przewodniczącym wskazówek nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S. A., Centralwings i KGHM Polska Miedź S. A. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S. A.

Dzielić:

Związane z

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

470 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

923 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

67 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

793 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

219 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

386 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →