Temat: Podwyżki cen prądu po 2019 roku

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

  • Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie wyklucza zmian
  • Jak w praktyce zatrzymać podwyżki cen prądu? Minister mianował specjalny zespół

- Może to nieprecyzyjnie zabrzmiało - powiedział w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ten sposób szef resortu odniósł się do wezwania prezesa Urzędu Dostosowywania Energetyki, by spółki energetyczne złożyły korekty wniosków o podwyżki. Wcześniej minister powiedział, że spółki mają wpłacić około miliarda złotych do odwiedzenia funduszu, z którego wypłacane będą rekompensaty za podwyżki. "Prezes URE przyjął, hdy to są już znalezione oszczędności" - mówił Tchórzewski. Tymczasem - jak wyjaśnił - to pieniądze odrzucić z oszczędności, a z zysków spółek.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu dwóch tygodni przeprowadzić jakieś akcje i odnaleźć nagle w spółkach miliard złotych. Każda korporacja robiąc programy finansowe przedstawiła poziom zysków do osiągnięcia i my wpisaliśmy się z tym miliardem po ten zysk - tłumaczył minister Tchórzewski.

Jak dodał, spółki dostały od momentu Ministerstwa Energii czas w przeprowadzenie analiz do oporu pierwszego kwartału 2019 roku.

URE ma wątpliwości

- Wyceniliśmy w ramach ministerstwa, jeżeli chodzi o możności spółek energetycznych, zbierając dane różnego typu od firm energetycznych, że te oszczędności są możliwe na poziomie miliarda złotych, żeby wpisać odpowiednie środki do funduszu rekompensat - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Te słowa ministra energii spowodowały, że we wtorek prezes Urzędu Dostosowywania Energetyki skierował wnioski do dystrybutorów i sprzedawców ciepła, by spółki skorygowały obserwacje o podwyżki, przeprowadziły audyt i wskazały, gdzie jest wspomniany miliard złotych. "Pojawiająca się możliwość oszczędności pokazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe" - dodano. Prezes URE oczekuje riposty przedsiębiorstw do 18 grudnia br.

"Regulator wróci się także do Ministra Energii o przekazanie danych, które pozwoliły na weryfikacja oszczędności w spółkach energetycznych na około 1 mld zł" - dodał URE w komunikacie.

Premier o cenach energii. Sprawdzamy jego słowa

- Jeśli prezes URE zwraca się do spółek, by wycofały wnioski i dokonały przeglądu sytuacji, to mają obowiązek to uczynić. To jest polecenie prezesa URE, które ów lampy muszą wykonywać - rzekł w środę w rozmowie z dziennikarzami minister Tchórzewski.

- Spółki wycofają komentarze - stwierdził szef ME.

Dodał jednak, iż nie oznacza to, iż takie wnioski w sprawie podwyżek taryf nie ukażą się w przyszłości. Minister zastrzegł, że nie pozna analiz przeprowadzonych przez firmy.

Zgodnie z Prawem energetycznym, nowe ceny mają możliwość wejść w życie najwcześniej 14 dni od miesiąca opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy.

Ceny prądu w 2019 roku

Minister energii kolejny jednego razu podkreślił także, że "gospodarstwa rodzinne nie poniosą większych kosztów z tytułu siły w przyszłym roku". a mianowicie Małe i średnie firmy nie poniosą żadnych niepotrzebnych kosztów, a ta nadprogramowa opłata klimatyczna, która sięga miliard złotych także uczyni, że i samorządom nie będzie tak źle - powiedział Tchórzewski.

Dopytywany, czy samorządy dostaną dodatkowe pieniądze, stwierdził, że "ustawa jeszcze nie jest do odwiedzenia końca gotowa". - Korporacji szykują wystąpienia do własnych odbiorców, gdzie zapewnią, iż prognozowane rachunki, które dostają z wyprzedzeniem będą uwzględniały to, że ceny ciepła nie wzrastają, więc posiadamy spokojnie czas, żeby wówczas prawnie przygotować do głównego rozliczenia - wyjaśniał.

- Od stycznia są te same ceny ciepła elektrycznej - zapowiedział minister Tchórzewski. Mówił także na temat w środowym wystąpieniu przy Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Dzielić:

Związane z

europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

93 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →