Temat: Podwyżki cen prądu po 2019 roku

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

  • Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie wyklucza zmian
  • Jak w praktyce zatrzymać podwyżki cen prądu? Minister mianował specjalny zespół

- Może to nieprecyzyjnie zabrzmiało - powiedział w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ten sposób szef resortu odniósł się do wezwania prezesa Urzędu Dostosowywania Energetyki, by spółki energetyczne złożyły korekty wniosków o podwyżki. Wcześniej minister powiedział, że spółki mają wpłacić około miliarda złotych do odwiedzenia funduszu, z którego wypłacane będą rekompensaty za podwyżki. "Prezes URE przyjął, hdy to są już znalezione oszczędności" - mówił Tchórzewski. Tymczasem - jak wyjaśnił - to pieniądze odrzucić z oszczędności, a z zysków spółek.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu dwóch tygodni przeprowadzić jakieś akcje i odnaleźć nagle w spółkach miliard złotych. Każda korporacja robiąc programy finansowe przedstawiła poziom zysków do osiągnięcia i my wpisaliśmy się z tym miliardem po ten zysk - tłumaczył minister Tchórzewski.

Jak dodał, spółki dostały od momentu Ministerstwa Energii czas w przeprowadzenie analiz do oporu pierwszego kwartału 2019 roku.

URE ma wątpliwości

- Wyceniliśmy w ramach ministerstwa, jeżeli chodzi o możności spółek energetycznych, zbierając dane różnego typu od firm energetycznych, że te oszczędności są możliwe na poziomie miliarda złotych, żeby wpisać odpowiednie środki do funduszu rekompensat - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Te słowa ministra energii spowodowały, że we wtorek prezes Urzędu Dostosowywania Energetyki skierował wnioski do dystrybutorów i sprzedawców ciepła, by spółki skorygowały obserwacje o podwyżki, przeprowadziły audyt i wskazały, gdzie jest wspomniany miliard złotych. "Pojawiająca się możliwość oszczędności pokazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe" - dodano. Prezes URE oczekuje riposty przedsiębiorstw do 18 grudnia br.

"Regulator wróci się także do Ministra Energii o przekazanie danych, które pozwoliły na weryfikacja oszczędności w spółkach energetycznych na około 1 mld zł" - dodał URE w komunikacie.

Premier o cenach energii. Sprawdzamy jego słowa

- Jeśli prezes URE zwraca się do spółek, by wycofały wnioski i dokonały przeglądu sytuacji, to mają obowiązek to uczynić. To jest polecenie prezesa URE, które ów lampy muszą wykonywać - rzekł w środę w rozmowie z dziennikarzami minister Tchórzewski.

- Spółki wycofają komentarze - stwierdził szef ME.

Dodał jednak, iż nie oznacza to, iż takie wnioski w sprawie podwyżek taryf nie ukażą się w przyszłości. Minister zastrzegł, że nie pozna analiz przeprowadzonych przez firmy.

Zgodnie z Prawem energetycznym, nowe ceny mają możliwość wejść w życie najwcześniej 14 dni od miesiąca opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy.

Ceny prądu w 2019 roku

Minister energii kolejny jednego razu podkreślił także, że "gospodarstwa rodzinne nie poniosą większych kosztów z tytułu siły w przyszłym roku". a mianowicie Małe i średnie firmy nie poniosą żadnych niepotrzebnych kosztów, a ta nadprogramowa opłata klimatyczna, która sięga miliard złotych także uczyni, że i samorządom nie będzie tak źle - powiedział Tchórzewski.

Dopytywany, czy samorządy dostaną dodatkowe pieniądze, stwierdził, że "ustawa jeszcze nie jest do odwiedzenia końca gotowa". - Korporacji szykują wystąpienia do własnych odbiorców, gdzie zapewnią, iż prognozowane rachunki, które dostają z wyprzedzeniem będą uwzględniały to, że ceny ciepła nie wzrastają, więc posiadamy spokojnie czas, żeby wówczas prawnie przygotować do głównego rozliczenia - wyjaśniał.

- Od stycznia są te same ceny ciepła elektrycznej - zapowiedział minister Tchórzewski. Mówił także na temat w środowym wystąpieniu przy Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Dzielić:

Związane z

al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

647 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

618 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 24.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

708 24.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

493 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż  Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

871 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

711 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 19.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

870 19.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →