Epidemia na wsi, opozycja oskarża PiS. "Sytuacja jest niesłychanie niebezpieczna"

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu zapewnia, że podjęto operowania, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa.

O wykryciu szesnastego ogniska ASF po Polsce - i zarazem pierwszego w województwie mazowieckim - poinformował w poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii.

Do tych ogłoszeń odniósł się na narady prasowej w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Sytuacja jest niesłychanie niebezpieczna, jest ogromne ryzyko dla polskiej hodowli trzody chlewnej, mamy szesnaste poświadczone w Polsce ognisko afrykańskiego pomoru świń w województwie mazowieckim. Już trzy regionu - podlaskie, lubelskie i mazowieckie, to tereny, w którym miejscu doszło do stwierdzenia ASF - mówił.

Niebezpieczny świński wirus rozprzestrzenia się po kraju

Rolnicy się boją

- Wówczas rodzi ogromne niebezpieczeństwo na rzecz całej Polski, mamy sygnały od rolników z Wielkopolski, z województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie są bardzo duże hodowle, które są zagrożone. Rolnicy czują się zaniepokojeni, natomiast nie widać działań ministra rolnictwa, nie widać prac rządu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak zauważył, aktualnie to Prawo i Uczciwość rządzi i odpowiada za rolnictwo. - Minister Jurgiel ma wybór - bądź się wreszcie obudzi, lub powinien zacząć się pakować - przekonywał szef PSL. - Trzeba radykalnych prac, trzeba skrupulatności, a nie tylko zwoływania kolejnych zespołów. Trzeba usłyszeć głos dama premier Beaty Szydło a mianowicie wskazał.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza politycy PiS bardzo chętnie jeździli na wieś poprzednio wyborami, a dzisiaj zapomnieli o niej. Prezes PSL zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu ludowcy są wnioskować o informację rządu na temat sytuacji wioski.

Nadciąga katastrofa?

Zdaniem Jakuba Olipry, ekonomisty banku Credit Agricole Pula, rząd stracił kontrolę morzem rozprzestrzeniającą się chorobą zwierzaków, co może mieć niedobre konsekwencje dla handlu wieprzowiną:

It seems that Polish authorities are losing control of #ASF. Very negative for prospects of Polish #pork #industry https://t.co/oXtFVcEnaR

— Jakub Olipra (@JOlipra) 19 sierpnia 2016

Złożenie jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Sejmu po wakacjach morału o informację rządu co do ASF zapowiedzieli we wtorek w Sejmie politycy PO. Zażądali też od ministra Jurgiela raportu o działaniach podejmowanych w związku spośród epidemią oraz "realnego wykazu działań operacyjnych w terenie".

- Sytuacja wydaje się być nadzwyczajna i potrzebne są nadzwyczajne decyzje ministra i służb, żeby ją zatrzymać - mówił poseł Zbigniew Ajchler, który - jak podkreślił - sam jest hodowcą trzody chlewnej.

- U bram Polski już w zasadzie wydaje się być katastrofa, a minister śpi i powołuje zespoły. Bardzo prosimy pana ministra, by oprócz mieszania herbaty na spotkaniach zespołów, zajął się zatrzymaniem katastrofy, która nadciąga - wtórowała mu wiceszefowa sejmowej komisji rolnictwa Dorota Niedziela (PO).

Chore świnie w Podlasiu. Resort już operuje

Ceny mięsa pójdą w górę

Ajchler zaznaczył, iż w ciągu ostatnich 2-3 tygodni przybyło 10 oryginalnych ognisk ASF w 3 województwach. Zarzucił również ministerstwu rolnictwa, że podległe jemu służby nie przestrzegają procedur. M. in. - według posła - za zgodą inspekcji weterynaryjnej doszło służące do przewożenia zarażonych zwierząt przy regiony wolne od epidemii. Jak dodał, takie działania ze strony służb podległych ministerstwu grożą m. in. wybiciem stad w Polsce, likwidacją hodowli, wielomiliardowymi stratami i "ogromną drożyzną w sklepach", a także paraliżem polskiego eksportu i przetwórstwa mięsnego. - To otwieranie szos do zalania Polski zagraniczną żywnością - ocenił.

Niedziela wskazała z transportu, że konieczne są metrów. in. działania mające na celu wyeliminowanie nielegalnego importu świń z krajów ogarniętych epidemią. Jej zdaniem, jedyne, co robi ministerstwo, to apeluje do rolników, aby nie kupowali świń niewiadomego pochodzenia.

- To już nie jest czas na apele, trzeba starannie prześledzić, gdzie się ta nielegalna sprzedaż odbywa i zrobić dochodzenie epizootyczne, ogółem z takimi działaniami policyjnymi, które powinny zatrzymać owe procedery i zamknąć przesuwanie się dalej wirusa a mianowicie przekonywała posłanka.

Epidemia świńskiej choroby

We wtorek w Ministerstwie Rolnictwa jak i również Rozwoju Wsi odbyło się posiedzenie tzw. Grupy Zadaniowej, która ma na zamysle łagodzić skutki związane z pomorem zwierząt.

- Sytuacja na wsi po związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń jest niesłychanie poważna, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel śpi jak i również powołuje kolejne zespoły - mówili politycy PO i PSL. W sprawie ASF regularnie są podejmowane działania - odpowiada rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Odnosząc się do wypowiedzi Kosiniaka-Kamysza, Bochenek ocenił, że politycy PSL powinni być rzetelni w niniejszym, co mówią jak i również brać odpowiedzialność za to, co mówią. - Domeną PSL jest rolnictwo, ale przez 8 lat, kiedy (ludowcy) byli u władzy, nic specjalnego się nie zaakceptować działo - podsumował Bochenek.

Świadectwa weterynarza

Afrykański pomór świń uderza po rolników. Potrzebne jest wsparcie

Rzecznik rządu zapewnił dzięki wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w kwestii afrykańskiego pomoru świń istnieją podejmowane na bieżąco określone działania. Dodał, że tym tematem zajmuje się m. in. Główny Inspektorat Weterynarii, na miejscu są obecne właściwe służby, a premier Beata Szydło powołała międzyresortowy zespół do spraw łagodzenia rezultatów związanych z wystąpieniem przykładów afrykańskiego pomoru świń.

Jak zaznacza resort, jedynym wydajnym rozwiązaniem jest przestrzeganie reguł bioasekuracji. W województwie podlaskim wprowadzono zakaz handlu obwoźnego oraz na targowiskach trzodą chlewną.

Ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie obowiązku wydawania świadectw zdrowia dla świń przy całej Polsce. Stosowny film dokumentalny będzie wydawać lekarz weterynarii.

Dzielić:

Związane z

agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

116 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

476 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

189 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 24.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

652 24.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

977 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

69 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

411 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

577 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →