XI Rajd Katyński wyrusza przy sobotę z Warszawy

Category: inne
27 lipca, 2020

Trasa 6 tys. kilometrów – za posrednictwem Ukrainę, Rosję, Łotwę, Litwę i Polskę – wyczekuje 80 motocyklistów, którzy wezmą udział po tegorocznym XI Rajdzie Katyńskim. Rajd, którego celem wydaje sie byc m. in upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej, rozpocznie się w sobotę, a zakończy 12 września.

„Jedziemy, aby uczcić pamięć ludzi, którzy pozostali tam pomordowani, ale i aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami, ludźmi o pięknych sercach, którzy, w kazdej sytuacji gościnni jak i równiez serdeczni, kochają Polskę jak i równiez bardzo zbyt nią tęsknią” – powiedział komandor Rajdów Katyńskich Wiktor Węgrzyn, który jest pierwotnego pomysłodawcą i organizatorem.

„Jak co roku odwiedzimy miejsca symboliczne, te, które na stałe wpisały się w naszą historię, jakim sposobem Katyń, zas także owe, o których trzeba wciąż przypominać, jak Bykownia, Ponary czy Huta Pieniacka, w której zorganizujemy II Zlot Motocyklowy” a mianowicie zaznaczył Węgrzyn.

W Hucie Pieniackiej dzieki Ukrainie, w którym miejscu podczas rajdu odbędzie się II Motocyklowy Zlot przy Hucie Pieniackiej, pod koniec lutego 1944 r. zamordowano około tysiąca polskich mieszkańców Huty. Zbrodni dokonała Dywizja SS „Galizien” jak i równiez Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Po raz kolejny partycypanci rajdu spotkają się w tamtym miejscu z członkami rodzin pomordowanych oraz tymi, którzy ocaleli.

„Pragniemy, aby Huta Pieniacka w ten jeden wieczór ożyła. By symboliczna msza święta, którą odprawimy w miejscu spalonego kościoła, jak i równiez nasza tam obecność przywróciły pamięć na temat tych, którzy zginęli wiecej niz 60 lat temu. Po ubiegłym roku kalendarzowego przybyło przeszlo 300 osób, chcielibyśmy, aby podobna cyfra odwiedziła Hutę i w tym roku, do czego serdecznie zachęcamy” – powiedział organizator II Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej, Adam Świtalski.

Trasa tegorocznego Rajdu prowadzi poprzez Ukrainę, Rosję, Łotwę, Litwę i Polskę. Motocykliści odwiedzą m. in. Tarnogród, Żółkiew, Lwów, Hutę Pieniacką, Chocim, Kamieniec Podolski, Berdyczów, Żytomierz, Kijów i Bykownię, Kozielsk, Moskwę, Smoleńsk i obszar lotniska Smoleńsk-Siewiernyj, Katyń, Wilno, Ponary i Narewkę.

Wśród uczestników XI Rajdu Katyńskiego są tacy, którzy jadą po jednego razu pierwszy, zas do wyjazdu przygotowywali się już od czasu kilku latek. Są także motocykliści, dla których XI Rajd Katyński jest kolejnym, w którym biorą udział wspólnie wraz z swoimi najbliższymi.

„Odpowiedź na pytanie na temat to, dlaczego jadę az do Katynia, jest oczywista: to mój obowiązek, tamto generacja złożyło tak wielką ofiarę, że już trzecie generacja z rzędu nie zaznało smaku walki i dlatego należy dywanom oddać hołd, zachować w pamięci i przekazać tę historię następnym” – powiedział Leszek Topólski, który w charakterze żołnierz profesjonalny rezerwy będzie uczestniczyć w rajdzie przy mundurze, aby dodatkowo podkreślić swój taksacja dla bohaterów. Pojedzie mezczyzna na hondzie CBR XX-1100.

Uczestnicy Rajdów Katyńskich niosą także wsparcie Polakom zamieszkujących dawne Pogranicze polskie. Od momentu kilku czasów środki na ten zamiar zbierane są wśród motocyklistów podczas zlotów im. ks. Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Dzięki temu Towarzystwo Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które jest organizatorem wypraw, ufundowało pare pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, wyposażyło po polskie czytania kilkanaście zbiorów na minionych Kresach, a także sfinansowało mundurki rodzimych harcerzy i pobyt na terytorium polski dzieci z Białorusi.

„Staramy się, zeby do zwiedzanych przez nas w wschodzie Polaków trafiły podparcia naukowe szkolne, zabawki, słodycze. Najważniejsze są jednak polskie książki, których do tego stopnia na Kresach brakuje, metrów. in. Mickiewicza, Słowackiego badz Sienkiewicza” a mianowicie powiedział Węgrzyn.

XI Rajd Katyński zacznie uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wyjeżdżających pożegnają bliscy osób pomordowanych na wschodzie oraz powstańcy warszawscy. Uroczystego startu zrealizuje Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Powrót az do stolicy motocykliści planują dzieki 12 września, ale oficjalna uroczystość katalogów powitania odbędzie się 1-wsza października przy Grobie Nowego Żołnierza w stolicy polski. (PAP)

nno/ ls/ hes/