Wystawa „Zbrodnia katyńska” przy centrum Lublina

Wystawa „Zbrodnia katyńska” przy centrum Lublina
Category: inne
27 lipca, 2020

Wystawę pt. „Zbrodnia katyńska”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, otwarto we wtorek w Lublinie. Na znak żałoby narodowej pośrodku ekspozycji umieszczono narodowe flagi przewiązane kirem. Wystawę można będzie oglądać do dwudziestu czterech kwietnia.

„Mam nadzieję, że oglądanie tej wystawy skłoni nas do refleksji i zadumy nad losem polskiego państwa i narodu, jak również nad wlasnym indywidualnym losem ludzkim” a mianowicie powiedział dyrektor lubelskiego oddziału IPN Jacek Welter otwierając wystawę.

Wystawa – prezentująca okoliczności i ofiary mordu w 1940 r., dokonanego przez NKWD na rodzimych oficerach a mianowicie składa się z 40 plansz. Część z nich poświęcona wydaje sie byc zastrzelonym jeńcom, związanym badz pochodzącym z Lubelszczyzny (łącznie takich osób było 576). Zobaczyć też można listy i dokumenty rodzin poległych oficerów, którzy zwracali się do PCK o pomocna dlon w ustaleniu losów wlasnych bliskich. Są także m. in. zdjęcia z ekshumacji, mapa wraz z miejscami kaźni, ówczesne gazety lubelskie; oddzielny panel poświęcono kłamstwu katyńskiemu.

Wszyscy obecni na otwarciu wystawy otrzymali na pamiątkę znaczki w postaci repliki „guzików katyńskich” wraz z wizerunkiem orła w koronie.

Plansze umieszczone na nadrzednym placu Miasta lublin oglądają mieszkańcy, którzy tamtędy przechodzą jak i równiez zatrzymują się na chwilę. „Słyszałam, wiedziałam o zbrodni katyńskiej, jednak była to dla mnie odległa historia. W tym miejscu pokazani są konkretni osoby stąd, wraz z Lubelszczyzny, jak i równiez to jakoś mi tę tragedią przybliża i robi bardziej ludzką, niż wylacznie historyczną” a mianowicie powiedziała młoda kobieta oglądająca wystawę.

Publikowane na planszach fotografie pochodzą m. in. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Miescie lublin, IPN, Muzeum Katyńskiego, zbiorów dokumentacji miasta Puławy, Lubelskiego Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża, a także ze zbiorów prywatnych.

Jawnie wystawy jest pierwszym aspektem Lubelskich Dzionki Pamięci na temat Ofiarach Katynia. W środę na terenie kampusu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obok ul. Kosztowna Męczenników Majdanka zasadzony pozostanie dąb upamiętniający postać zamordowanego w Katyniu prof. KUL porucznika rezerwy WP Henryka Życzyńskiego, zas następnie odbędzie się sesja historyczna. Główne uroczystości zaplanowano w niedzielę pod Pomnikiem Ofiar Katynia. (PAP)

ren/ ls/ jbr/