Wyrusza akcja bezpłatnych badań wzroku w 10 miastach Polski

Category: inne
27 lipca, 2020

We wtorek w Warszawie wyrusza akcja bezpłatnych specjalistycznych badań wzroku pod spodem kątem zwyrodnienia plamki żółtej związanego sposród wiekiem (AMD). Akcja pt. „Utrzymaj ostrość wzroku” potrwa do 29 maja i obejmie dziesiec miast Naszego kraju.

Kampanię organizuje Towarzystwo Zwyrodnienia Plamki Związanego wraz z Wiekiem (Stowarzyszenie AMD), obok wsparciu przedsiebiorstwa Bausch&Lomb.

Jako pierwsi, od czasu 29 az do 31 marca, będą się mogli przebadać mieszkańcy metropolii. W mobilnym gabinecie, który w godzinach 10-18 bedzie pod Pałacem Kultury i Nauki, okuliści będą badać dno oka przy pomocy tzw. fundus camery (aparatu fotograficznego wykonującego seryjne zdjęcia dna oka) a takze mierzyć gęstość plamki żółtej przy użyciu densytometru.

Organizatorzy zapraszają zwłaszcza osoby po 50. roku życia, poniewaz w naszej grupie zagrozenie AMD znacznie wzrasta. Zapewniają jednak, że z badań będą zdolali skorzystać a mianowicie bez wcześniejszych zapisów – wszyscy zainteresowani.

AMD wydaje sie obecnie uważane za główną przyczynę utraty wzroku u osób na pięćdziesiątce. Eksperci ze Stowarzyszenia AMD szacują, że cierpi na nie – często o tym nie wiedząc a mianowicie 1 mln Polaków.

Dolegliwosc niszczy tak zwanym. plamkę żółtą, centralną część siatkówki odpowiedzialną za ostre widzenie. Wiedzie to sluzace do spadku ostrości wzroku (zwłaszcza w centralnej części pola widzenia), gorszego rozróżniania barw oraz zniekształcenia obrazu, jak można zaobserwować wykonując tzw. test Amslera. Polega mezczyzna na wpatrywaniu się okreslonym okiem (po zakryciu drugiego) w środek pokratkowanej kartki z zaznaczoną centralnie kropką. Osoby wraz z AMD w zamian prostych miarki widzą linie faliste.

Po 80 proc. przypadków AMD rozwija się powoli i stopniowo prowadzi do straty widzenia. To tzw. sucha postać dolegliwosci. W drugiej postaci, tak zwanym. wysiękowej, sluzace do utraty spojrzenia może dojść nawet w ciągu dwóch miesięcy.

Wczesne wykrycie zmian w plamce żółtej jest możliwe dzięki powtarzajacym sie badaniom dna oka – po 50. roku życia powinno się je wykonywać co roku. Pod postacia wysiękowej umozliwia to szybko zastosować sprawny lek, który nie tylko spowalnia rozwój slabosci, ale może częściowo przywracać zdolność widzenia. U osób z postacią suchą, dzieki którą w tej chwili brak wydajnej terapii, można spowolnić zwyrodnienie plamki dzięki zmianie stylu życia, np. poprzez rzucenie palenia, zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 (zawartych przy tłustych rybach morskich) i przeciwutleniaczy, takich jak luteina jak i równiez zeaksantyna, znajdujacych sie głównie przy zielonych warzywach (brokułach, zielonym groszku, szpinaku).

Czynniki ryzyka AMD to – poza wiekiem – płeć (bardziej narażone są kobiety), biała rasa, jasny kolor tęczówki (bo łatwiej przepuszcza kobieta promienie UV), palenie papierosów, otyłość, zbyt uboga przy warzywa, cytrusy i ryby akwariowe morskie dieta, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, obfita ekspozycja w promieniowanie UV oraz zażywanie niektórych leków, np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych czy beta-blokerów. Ważną rolę w wzrostu zwyrodnienia odgrywają też warunki genetyczne.

Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia AMD prof. Andrzej Stankiewicz, świadomość tego choróbska jest na terytorium polski ciągle nieduza. Dotyczy to nie tylko ogółu społeczeństwa, ale też środowiska lekarskiego. Wraz z danych strukturze wynika, że większość chorych nie słyszała o AMD do czasu wykrycia dolegliwosci i tylko u połowy z tych propozycji pierwsza ocena została postawiona prawidłowo.

Zatem stowarzyszenie chce wykorzystać akcję „Utrzymaj ostrość wzroku” cos wiecej niz do promowania badań oczu, ale i sluzace do szerzenia madrosci na temat AMD.

Poza Warszawą, mobilny gabinet okulistyczny odwiedzi jeszcze dziewięć miast: Radom (1-4 kwietnia), Częstochowę (5-8 kwietnia), Opole (9-12 kwietnia), Wrocław (13-16 kwietnia), Poznań (9-12 maja), Bydgoszcz (13-16 maja), Łódź (17-20 maja), Katowice (21-24 maja) jak i równiez Kraków (25-29 maja).

Więcej informacji odnosnie tematu miejsc, po których będą realizowane doswiadczenia można znaleźć na stronie domowej akcji (www.ocuvite.pl). (PAP)

jjj/ agt/