Wydaje sie szansa dzieki tańszego franka szwajcarskiego

Category: waluty
27 lipca, 2020

Zbyt nami bardzo nerwowy tydzień na rynkach. Jego początek to apogeum strachu na temat stabilność tereny euro i wypłacalność części jej członków, a w istocie rekordowe notowania franka szwajcarskiego. Przyciśnięci sluzace do muru europejscy liderzy stanęli jednak na wysokości zlecenia i powstała szansa dzieki zmianę postrzegania sytuacji przy strefie euro.

Nadal w poniedziałek za franka szwajcarskiego szwajcarskiego powinno sie było zapłacić nawet 3, 54 złotego, co było rekordowym stopniem. Rynek w poważnie przestraszył się, iż wobec niemocy europejskich polityków większe kraje takie jak Włochy czy Belgia popadną po tarapaty, natomiast to mogłoby oznaczać nawet rozpad strefy euro.

W obliczu rynkowej paniki europejscy liderzy potraktowali aczkolwiek problem poważnie przedstawiając rozwiązania, które dają szansę dzieki uzdrowienie kwestii. Oczywiście to czy faktycznie się dzieje jest ciagle znakiem pytania – naprawde długo jak kraje otrzymujące teraz pomocna dlon nie wrócą na ścieżkę wzrostu jak i równiez nie zaczną znów pozyskiwać funduszy na rynku ryzyko pozostaje.

Nie znamy czy Grecy wykażą się determinacją by zmodernizować swoją gospodarkę, co wiecej jeśli – czy pierwotnego wysiłki nie zostaną udaremnione przez spowolnienie światowego wzrostu. Jednak próba rozwiązania problemu u swoim źródła wydaje sie i tak zmianą na lepsze wobec wcześniejszej bezradności. Jeśli się uda, trend umacniania się franka zostanie odwrócony.

Natomiast nie zaakceptowac należy spodziewać się przy najbliższym momencie silnego umocnienia złotego. Rynki finansowe ciągle nie wyceniają skali spowolnienia globalnego wzrostu, której się spodziewamy. Kolejne gorsze informacje makro mogą być wydajnym hamulcem na rzecz dalszej poprawy nastrojów. Jak więcej, ogólne spowolnienie jest już odczuwalne w Polsce. Pokazały to nie tylko dane o produkcji, jednak także wiadomosci o koniunkturze (szczególnie silne pogorszenie koniunktury odnotowały duże firmy, co jest równoznaczne z ustanowieniem, iż pogorszenie koniunktury po Niemczech wpływa już w sytuację po polskiej gospodarce). Oznacza to, iż nie tylko maleją szanse na podwyżki stóp w tym roku, ale rynek może zacząć obawiać się na temat to, badz uda się utrzymać 4 proc. ped wzrostu.

Najbliższy tydzień to ważne dane o PKB w NA JUKATAN i Wielkiej Brytanii, a także polskie informacje o sprzedaży detalicznej. Coraz głośniej będzie też na temat limicie zadłużenia w AMERYCE, który powinien być podniesiony do 2 sierpnia. Calosc wskazuje na tek krok, iż amerykańscy politycy będą targować się do ostatecznej chwili, powodując nerwowość w branzy.

W ciągu najbliższych tygodni utrzymywanie się kursu EURPLN w pobliżu 4, 00 wydaje nam się prawdopodobnym scenariuszem. Jeśli temat problemów strefy euro będzie wyciszany, a ze Szwajcarii nadejdą słabsze wiadomosci (lokalny PMI zostanie opublikowany na początku sierpnia) złoty może zyskać wobec franka szwajcarskiego, choć nie zaakceptowac będzie to umocnienie skokowe. Pod koniec piątkowego handlu ó kosztuje trzy, 9860 złotego (3 smieszne pieniadze mniej niż przed tygodniem), dolar 2, 7750 złotego (7 groszy mniej), frank 3, 3980 złotego (12 groszy mniej), zaś funt 4, 5180 złotego (7 groszy mniej).

Forex: sprawdź kursy walut obcych online

Wskaźniki makroekonomiczne przy