Wydaje sie komitet, ma powstać pomnik ofiar kleski

Wydaje sie komitet, ma powstać pomnik ofiar kleski
Category: inne
27 lipca, 2020

Powołanie Komitetu Założycielskiego Społecznego Komitetu Konstrukcji Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem ogłosili w Warszawie jego członkowie, m. in. Zuzanna Kurtyka, wdowa wedlug prezesie IPN.

_ Dzisiaj został powołany Komitet Założycielski Społecznego Komitetu Konstrukcji Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem. Ta propozycja pojawiła się w minionych kilkunastu dniach i ma na zamysle wybudowanie pomnika ofiar katastrofy narodowej ponizej Smoleńskiem. Komitet założycielski już dzisiaj rozpoczął prace zmierzające do zarejestrowania stowarzyszenia _ – powiedział jeden sposród członków komitetu, prof. Włodzimierz Bernacki.

Jak zaznaczył, pierwotnego inicjatywa zmierza do odbudowania i uspokojenia sytuacji związanej z różnymi koncepcjami pomnika. _ Chcemy, by to nie jednostki wchodzące przy skład komitetu, ale stowarzyszenia artystów plastyków czy architektów rozstrzygnęły kwestię dotyczącą wyglądu pomnika. Odnosnie do lokalizacji – chcielibyśmy, aby w rejonie krzyża stającego przed Pałacem Prezydenckim znalazła się płyta upamiętniająca to miejsce zgromadzeń wedlug 10 04, natomiast oferujemy, by osobiscie monument stanął przy kościele Karmelitów, lecz zdajemy samemu sprawę, że ta oferta to dopiero początek długiej drogi _ – mówił Bernacki.

Pytany przez dziennikarzy, czy ów propozycja była konsultowana sposród przeciwnikami przeniesienia krzyża z chwili Pałacu Prezydenckiego podkreślił, że w jego ocenie ponizsza inicjatywa nie zaakceptowac wymaga rad. _ Stosowane przez nas stowarzyszenie wydaje sie byc otwarte w wszelkie głosy z zewnątrz, ponieważ naszą intencją wydaje sie uspokojenie atmosfery, a nie budowanie wciaz większego konfliktu. Wychodzimy także w ów sposób naprzeciwko propozycji Episkopatu, mówiącej na temat potrzebie godnego upamiętniania wydarzeń z 10 kwietnia _ – dodał Bernacki.

Zuzanna Kurtyka, reprezentująca Stowarzyszenie _ Katyń 2010 _ poinformowała, że struktura ta została zaproszona sluzace do udziału przy powstającym stowarzyszeniu i będzie brać aktywny udział w jego pracach. _ Pragniemy, żeby bezzwlocznie nasze wysiłki przełożyły się na widoczne efekty, bowiem na to czekają chyba wszelcy, także protestujący pod krzyżem. Będziemy oczywiście zapraszać pozostałe rodziny sluzace do udziału przy pracach stowarzyszenia, natomiast trudno to zrobić już pierwszego dnia _ – podkreśliła Kurtyka.

Władze Stolicy polski nie zmieniają zdania

Prezydent metropolie Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana o propozycję pobudowania pomnika upamiętniającego ofiary kleski smoleńskiej przed kościołem Karmelitów przypomniała, że otoczenie Pałacu Prezydenckiego i całe Krakowskie Przedmieście wyszukuje się pod ochroną konserwatora zabytków. Ulica jest częścią Traktu Królewskiego, który jest pod szczególną ochroną na podstawie zarządzenia prezydenta z 1994 r. oraz należy sluzace do tzw. otuliny warszawskiej Starówki, która od momentu 1980 r. wpisana wydaje sie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak dodała, skutkiem tego przez ostatnie dziesięciolecia nie zaakceptowac powstają tam żadne nowe pomniki.

Przypomniała też, że stanowisko przy tej sprawie zajęła stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka. W piśmie do szefa Kancelarii Prezydenta z 14 lipca napisała ona, że _ wprowadzenie na stałe w przestrzeń zabytkową swiezych elementów nie wydaje sie byc uzasadnione względami konserwatorskimi, które wskazują za kazdym razem na konieczność zachowania jej w niezmienionej postaci jak i równiez formie _ oraz, że _ przestrzeń dziedzińca pałacowego jest ukształtowana historycznie, zas jej symetria i układ funkcjonalny stanowią o zasadniczych walorach zabytkowych samego założenia pałacowego i urbanistycznego trasy Krakowskie Przedmieście _.

Aktualnie w metropolii powstaje już pomnik w kierunku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w Alei Profesorskiej na stołecznych Militarnych Powązkach. Obelisk, którego odsłonięcie jest planowane na jednej listopada, ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na 2 zapadające się w ziemię części, umiejscowionego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków sposród czarnego granitu.

12 sierpnia, kilka dób po jalowej próbie przekazania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego (co zakładało porozumienie wlaczone między Kancelarią Prezydenta, harcerzami i stroną kościelną), dzieki jego skrzydle odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską. Wywołało to protesty i zarzuty, że stało się to zbyt blyskawicznie i bez uzgodnień. 4 dni później prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Naszego kolejną tablicę, ufundowaną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Kapliczka upamiętniająca ofiary katastrofy z napisem _ Katyń 1940-2010. Po hołdzie _ stanęła także u zbiegu ulic Orszady i Hlonda na granicy dzielnic Ursynowa i Wilanowa.

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w niedługim czasie pozostanie odsłonięta pozostala tablica upamiętniająca parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich oraz tragicznie zmarłych pracowników Kancelarii Prezydenta a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 2-ie tablice poświęcone ofiarom kleski smoleńskiej mają zostać odsłonięte również po gmachu Sejmu. Uroczystość może się odbyć już 10 października. 1-a z tablic ma upamiętnić wszystkich parlamentarzystów, którzy zginęli pod Smoleńskiem, druga będzie poświęcona marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

Wrogowie przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego domagają się postawienia pomnika na miejscu krzyża po jego przeniesieniu. Monument miałby przedstawiać 96 dłoni przy różnych gestach, oplatających obelisk; autorem projektu jest Maksymilian Biskupski. Zwolennicy tego rodzaju upamiętnienia nie godzą się dzieki inną lokalizację pomnika.