Wybory przy Serbii. Pospolite niezadowolenie, będą dwie tury

Category: rózne
27 lipca, 2020

Decyzje będą głównie starciem między siłami popierającymi urzędującego prezydenta, proeuropejskiego reformatora Borisa Tadicia (na zdjęciu) a konserwatystami Tomislava Nikolicia, eks-ministra informacji w autorytarnym rządzie Slobodana Miloszevicia.

Od chwili odsunięcia Miloszevicia od momentu władzy upłynęło 12 czasów. 6, jedenastu miliona mieszkancówrezydentów z prawem głosu wybierze 250 deputowanych do parlamentu, szefa państwa, nowe władze samorządowe i nowy lokalny rząd północnej prowincji Serbii – Wojwodiny.

Wybory prezydenckie odbędą się przedterminowo. Zostały ogłoszone, wówczas gdy Boris Tadić, najpopularniejszy serbski polityk, podał się po kwietniu do dymisji. Uczynił to w dziesięć miesięcy przed wygaśnięciem mandatu. Oświadczył, że potrzebuje w tenze sposób umożliwić przeprowadzanie wszelkich wyborów po jednym terminie.

Ostatnie sondaże wykazują, że Tadić i były przywódca serbskich nacjonalistów, wrogich w stosunku do Zachodu, Nikolić, który porzucił ultranacjonalistyczne hasła i opowiada się teraz za przystąpieniem Serbii az do Unii Europejskiej, mają praktycznie przy wyborach identyczne szanse.

Ogladaj więcej [ ( http://static1./i/h/145/214161.jpg ) ] (http://news./artykul/kosowo;sad;uniewinnil;polityka;oskarzonego;o;zbrodnie;wojenne,114,0,1078642.html)*Uniewinnili go. Świadek popełnił samobójstwo *Kosowski polityk, Fatmir Limaj uwolniony został od czasu zarzutu popełnienia zbrodni wojennych.

W pierwszej turze wyborów startuje 12 kandydatów. Zwycięzcę wyłoni inna tura wyborów, która odbędzie się 20 maja, jeśli w pierwszej żaden kandydat nie przekroczy 50 proc. głosów.

Jest prawie konkretne, jak wyplywa z sondaży, że _ za pierwotnym podejściem _ Tadić jak i równiez Nikolić zdobędą po ok. 32 proc. głosów. Obaj przewodzą największym formacjom politycznym Serbii: Tadić – Partii Demokratycznej (DS), Nikolić – opozycyjnej Serbskiej Partii Postępowej(SNS).

Języczkiem obok wagi pozostają socjaliści, którym przewodzi aktualny minister spraw wewnętrznych, Ivica Daczić, były rzecznik Miloszevicia. SNS dzierzy obecnie poparcie 32, 5 proc. wyborców, podczas gdy DS – 27 proc. Socjaliści Daczicia, wchodzący w skład obecnej koalicji rządowej, mogą liczyć dzieki 13, 2 proc. głosów.

Przedstawiając strategię Tadicia, serbski analityk Miljenko Dereta z organizacji pozarządowej _ Inicjatywy Obywatelskie _ powiedział: _ Najważniejsze wydaje sie byc, aby nieznany rząd ukonstytuował się bezzwlocznie i wyjawszy straty periodu podjął niezbędne działania _.

Wielkie tematy polityczne, które dominowały po poprzednich serbskich wyborach, jak problem Kosowa, zostały dzis wyparte za posrednictwem problemy serbskiej gospodarki dominujące w warunkach kryzysu powodującego nieufność w stosunku do rządzących i społeczną apatię.

Kampania wyborcza obfitowała po obietnice milszego jutra składane przez polityków, zapowiedzi robienia nowych stanowisk zatrudnienia, wydania autentycznej walki korupcji i przyciągnięcia zagranicznych lokaty, które wydobyłyby kraj wraz z gospodarczego marazmu.

Bezrobocie po Serbii wynosi 23, 7 proc. Nie ma żadnych sygnałów świadczących w ten sposób, że Serbia wychodzi sposród depresji, a w społeczeństwie, które obiecywało sobie rychłą poprawę kwestii materialnej na obaleniu autorytarnej władzy narastają nastroje graniczące z desperacją. W marcu, po przekazaniu w ręce międzynarodowego trybunału ostatnich oskarżonych o zbrodnie wojenne (Radovana Karadżić jak i równiez Ratko Mladicia) oraz nawiązaniu dialogu sposród Kosowem Serbia uzyskała status kraju-kandydata do Unii Europejskiej.

Nikolić zapewnia zanim wyborami, że bardzo się zmienił. _ – Oczywiście, że się zmieniłem. Byłem politykiem przez 22 lata. Serbia też się zmieniła _ – mówił Nikolić na wiecach.

W Kosowie, które ogłosiło niepodległość przy 2008 roku, około 110 tys. Serbów będzie mogło głosować w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, ale nie w typach samorządowych. Głosowanie w Kosowie zostało zorganizowane z pomocą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która wystąpiła w roli mediatora między Belgradem a Prisztiną. Rząd kosowski sprzeciwiał się organizowaniu przez kosowskich Serbów jakichkolwiek serbskich wyborów w swym terytorium.

Mimo sprzeciwu Belgradu Serbowie zamieszkali w powiatach Zvecan i Zubin Potok na północy Kosowa zapowiedzieli, że wybiorą swoje lokalne władze samorządowe. Siły NATO w Kosowie (KFOR) są mógl gotowości w celu zapewnienia spoczynku i bezpieczeństwa.