Wybory na terytorium polski. Solidarna Nasz kraj chce odmian

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

*Kluby SP jak i równiez RP opowiedziały się wczoraj za dalszymi pracami morzem projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego wprowadzającej bezpośrednie wybory starostów i marszałków województw. Pozostałe kluby opowiedziały się przeciwko tej ofert. *

Obecnie starostów i marszałków województw wybierają odpowiednio porady powiatów i sejmiki województw. W wlasnym projekcie Solidarna Polska zaproponowała, by – tak jak to ma miejsce w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów w zamian – wybierani byli te banki w typach bezpośrednich.

Poseł Józef Rojek, który przedstawiał w środę projekt z ramienia Solidarnej Polski ocenił, że pozwoli to na _ demokratyzację samorządu _. _ Legitymizacja sposród wyboru bezpośredniego waży więcej niż z pośredniego _ – podkreślił.

Halina Rozpondek (PO) uznała, że nowelizacja zaproponowana przez SP obejmuje dużo luk prawnych. Zwróciła uwagę, że projekt nie zakłada pomocniczych kompetencji starostów i marszałków, ani nie wzmacnia katalogów pozycji ustrojowej. Za niedopuszczalne uznała, że projekt pozostawia radom powiatów i sejmikom wybór wicestarostów i wicemarszałków.

Z jej argumentacją zgodzili się politycy PiS, PSL i SLD.

Stanisław Ożóg (PiS) podkreślił, że jego klub opowiada się zbyt odrzuceniem pomyslu w glównym czytaniu m. in. dlatego, że niedobrze zaopiniowały fita organizacje samorządowe, większość starostów, a także województw. _ Jest to propozycja szkodliwa gwoli samorządów terytorialnych w Polsce _ – ocenił.

Piotr Zgorzelski (PSL) stwierdził, że _ lektura projektu skłania do refleksji, że jest to populistyczna inicjatywa niepoparta choćby elementarną refleksją morzem proponowanymi mechanizmami _.

_ W projekcie mamy dziwaczne rozwiązanie polegające na utrzymaniu zarządów powiatów i województw przy bezpośrednim wyborze starostów i marszałków. Wiążą się z tym problemy rzeczywiste. Co się stanie wówczas gdy sejmik województwa będzie nieustajaco odmawiał powołania kandydatów dzieki członków zarządów wskazanych poprzez marszałka? Co się bedzie gdy podpowiedz powiatu nie zaakceptowac będzie chciała odwołać członka zarządu, do którego starosta stracił zaufanie? _ a mianowicie pytał.

Zbyszek Zaborowski(SLD) zaznaczył, że podobne rozwiązania sluzace do proponowanych poprzez klub SP nie istnieją w żadnym państwie UE. _ Sugestia bezpośredniego doboru marszałka i starosty nie istnieje (w projekcie) bezpośredniego powiązania z pierwotnego kompetencjami, sposród jakąkolwiek zmianą w relacji zarząd województwa a mianowicie marszałek województwa oraz zarząd powiatu-starosta powiatu _ a mianowicie podkreślił.

Z kolei Tomasz Makowski (Ruch Palikota) ocenił, że projekt zasługuje na dalsze prace po sejmowej komisji. Zaznaczył, że ma rózne wątpliwości odnosnie do niego, ale warto zastanowić się nad jego poprawieniem.

Rojek przyznał, że plan zawiera _ wiele niedookreśleń _, jednak – jakim sposobem przekonywał – może pan być ulepszony w komisji.

W uzasadnieniu projektu napisano m. in. wprowadzenie bezpośredniego wyboru starosty i marszałka województwa, gwarantowałoby zwiększenie przebiegu demokratyzacji samorządu. Ponadto a mianowicie wskazują wnioskodawcy – starosta oraz marszałek województwa zyskiwałby większą legitymację społeczną w zakresie sprawowanej opcji.