Work Service: Ponad 98% Polaków nie zrezygnuje sposród pracy mimo świadczenia 500+

Work Service: Ponad 98% Polaków nie zrezygnuje sposród pracy mimo świadczenia 500+
Category: gielda
27 lipca, 2020

Rezygnację z pracy ze względu w otrzymywanie świadczenia z programu 500+ rozważa tylko 1, 5% pracowników, wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown w zlecenie Work Service. Wśród beneficjentów tego programu rezygnację z roboty rozważa cztery, 3% osób.

„Od chwili wprowadzenia rządowego programu 500+ w przestrzeni publicznej pojawiło się duzo komentarzy, dotyczących jego wpływu na rynek pracy. Jednak do tej pory pies z kulawa noga nie przeprowadził wiążących analiz w naszej materii, totez jako największa firma HR w Polsce postanowiliśmy to zjawisko zbadać. I jak się objasnia jedynie jednej, 5% pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+. W stopniu procentowym to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników, daje ponad 240 tysięcy osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach panstwa. Nie można jednak całkowicie pomijać nastrojów pracodawców. 32, 8% boi się negatywnego wpływu świadczenia na dostępność pracowników. To natomiast może oznaczać, że część osób po prostu nie przyznała się w badaniu, że równoczesne pieniądze są impulsem sluzace do rezygnacji wraz z pracy. Jakkolwiek pracodawcy, którzy są najbliżej pracowników, dostrzegają inną skalę zjawiska” – powiedział prezes Maciej Witucki, cytowany przy komunikacie.

Wśród beneficjentów programu 500+ aż 3 w 4 mówi, że w ogóle nie zastanawiał się nad rezygnacją z robocie w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbytnio mała suma, by zachęcała do porzucania pracodawcy. Rezygnację z robocie, wśród beneficjentów, rozważa jedynie 4, 3% osób. Wśród nich dominują młodzi personel – 9, 9% osób w stulecia od 18 do 34 roku życia w porównaniu do tylko 1, 1% osób od 35-44 latek oraz zarabiający 2-3 tys. zł (21, 3% rozważających rezygnację pracy), podano również.

„Warto zwrócić uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500+ zarabiających 2-3 tys. zł, natomiast niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. To właśnie po tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym szczeblu, co może uzasadniać trwogi pracodawców. Co więcej, właśnie w tychze branżach dostrzegalne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów” – powiedział pełnomocnik zarządu Krzysztof Inglot, również cytowany w komunikacie.

Już co trzecia czesc pracodawca obawia się, że program 500+ wpłynie negatywnie na dostępność pracowników. Największe obawy występują w firmach średnich (39% obawiających się) oraz w produkcji i handlu – odpowiednio 42% i 41% obawiających się, podano również.

Badanie zostało podzielone na dwie kategorie – pracowników i pracodawców. Oba doswiadczenia zostały zrealizowane w czerwcu i lipcu br. za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Próba po kategorii pracowników wyniosła 498 osób, zaś w przypadku pracodawców 300 firm Maksymalny błąd pomiaru kosztuje od cztery, 2 az do 4, 4%.