Włochy: Berlusconi uznał porażkę przy wyborach samorządowych

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Premier Włoch Silvio Berlusconi uznał porażkę centroprawicy w zakończonej w poniedziałek drugiej turze wyborów samorządowych w części kraju. W najwyzszym stopniu spektakularną klęskę koalicja poniosła w Mediolanie i Neapolu.

„Przegraliśmy i to jest ewidentne, czasem się wygrywa, czasami się przegrywa; ważne, by nie upadać na duchu” – powiedział podczas wizyty w Bukareszcie szef włoskiego rządu, komentując wynik wyborów. „Tym wspólnie nie wygraliśmy, ale idziemy naprzód” – dodał. „Żaden rezultat moja osobe nie zaskoczył, bo widzieliśmy, co się dzieje” – podkreślił premier.

Odnosząc się do wygranej kandydata centrolewicowej Partii Demokratycznej Giuliano Pisapii w wyborach burmistrza Mediolanu, Berlusconi oświadczył: „Teraz mediolańczycy muszą modlić się sluzace do dobrego Boga, żeby nie wydarzyło się nic negatywnego”. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej premier mówił, że pod spodem rządami lewicy Mediolan zamieni się po „obozowisko Cyganów” i miasteczko pełne meczetów.

Premier wykluczył możliwość historie się do dymisji, na temat co apelują liderzy wszelkich partii opozycyjnych. Przypominają, że on samodzielnie traktował ów wybory jako test na rzecz swej koalicji.

Giuliano Pisapia, który został nowym burmistrzem Mediolanu, otrzymał około 55 procent głosów. Wygrał sposród dotychczasową burmistrz Letizią Moratti z partii szefa rządu Lud Wolności. Centroprawica utraciła władzę po stolicy Lombardii po 18 latach nieprzerwanych rządów.

Wielką niespodzianką wydaje sie byc wynik głosowania w Neapolu, gdzie kandydat opozycyjnego ugrupowania Włochy Wartości, były prokurator, dotychczas eurodeputowany Luigi De Magistris zdobył około 65 procent głosów. Pokonał Gianniego Lettieri z centroprawicy, który w czolowej turze otrzymał nawet więcej głosów niż on.

Centrolewica wygrała wraz z koalicją także w mniejszych miastach, zarówno na południu, jak i na północy, między innymi w Cagliari i w Trieście.

Wydawany za posrednictwem rodzinę premiera dziennik „Il Giornale” ogłosił na swojej stronie internetowej: „Katastrofa w Neapolu, Mediolan stracony”. „Centroprawica nie zaakceptowac dokonała cudu” – przyznała gazeta.

Radio Padania, prezentujące poglądy ugrupowania sojusznika Berlusconiego, czyli prawicowej Ligi Północnej, na wieść o zwycięskim dla centrolewicy wyniku wyborów wyemitowało „Międzynarodówkę” i hymn ZSRR.

Sposród Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/