Wkroczenie w Jordani jest niepotrzebna

Wkroczenie w Jordani jest niepotrzebna
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

– Tego typu działanie cos wiecej niz skomplikowałoby sytuację w tym panstwa, ale też pociągnęłoby za sobą sporo niepotrzebnych ofiar – uważa arabista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Janusz Danecki.

Wczoraj władze Syrii poinformowały na temat zgodzie na przyjazd inspektorów ONZ na miejsca domniemanych ataków z użyciem broni chemicznej w przedmieściach Damaszku, do których miało dojść 21 sierpnia. Dziś inspektorzy mają rozpocząć dochodzenie.

Z kolei minister defensywy USA Chuck Hagel powiedział, że amerykańskie siły zbrojne gotowe są do podjęcia akcji zbrojnej wobec Syrii, jeśli taką decyzję podejmie prezydent Barack Obama. AMERYCE nadal sprawdzają doniesienia na temat użyciu broni chemicznej.

Wedlug prof. Daneckiego jakakolwiek wkroczenie z zewnątrz tylko skomplikowałaby już i tak trudną sytuację w Syrii. Porównał obecną sytuację sluzace do tej z chwili 10 latek, gdy wojska amerykańskie wkroczyły do Iraku; pretekstem były doniesienia na temat broni masowego rażenia, którą miał dysponować prezydent Saddam Husajn, zas które okazały się nieprawdziwe.

– _ Wtedy wielokrotnie występowałem mówiąc, że to niemożliwe, aby Irak miał broń chemiczną, ale mi wyśmiano. W tym momencie pewnie będę mówił tak samo. Wydaje mnie się dziwaczne, że w sytuacji, kiedy do Syrii przyjeżdżają inspektorzy ONZ, nagle są ataki nienaturalne. To wygląda, jakby rząd chciał pokazać, że rzeczywiście używa broni chemicznej, a jednocześnie wstecz zaprzeczał. Przy związku z tym nie należy chyba do końca temu wierzyć i dysponuje nadzieję, że rząd amerykański też dokładnie sprawdzi owe informacje, zas widać, że sprawdza, bo nie podejmuje żadnych decyzji, nie zdaje żadnych komunikatów nauczony poprzednimi wydarzeniami _ – powiedział prof. Danecki.

Podkreślił, że sytuacja po Syrii jest bardzo skomplikowana. – _ Z 1 strony dysponujemy reżim dyktatorski Asadów, który próbuje zbyt wszelką ceną utrzymać się u władzy, z drugiej strony mamy opozycję, która funkcjonuje jedynie dlatego, że ją popiera Zachód jak i równiez parę państw arabskich. Naprawde naprawdę, powinniśmy zostawić sprawę Syryjczykom do rozstrzygnięcia. Oczywiście sprawa ludobójstwa to wydaje sie rzecz zupelnie niedopuszczalna jak i równiez coś powinno sie by zrobić, ale jak? Myślę, że skoro rząd syryjski dopuszcza inspektorów ONZ do zapoznania się wraz z sytuacją na miejscu, to należy poczekać, jak ci inspektorzy powiedzą _ – uznał prof. Danecki.

Jego zdaniem jakakolwiek interwencja zewnętrzna byłaby rozwiązaniem _ zupełnie bezsensownym _, bo to – jakim sposobem mówi – nie tylko skomplikowałoby sytuację, ale pociągnęłoby też za sobą wiele zupełnie niepotrzebnych ofiar.

Podkreślił, że my naprawde naprawdę nie wiemy, jak się dzieje w Syrii i ciezko przewidywać, jakim sposobem sytuacja będzie się w dalszym ciagu rozwijać. _ – Turcja zapowiada zaopatrywanie broni dla opozycjonistów, którzy są skłóceni i nie mają żadnego programu. Władze mają bardzo potężną armię, do tego wspomaganą przez Rosjan, ale cos znacznie wiecej anizeli tylko przez tych propozycji, bo także Iran wydaje sie byc zaangażowany. Więc sytuacja wydaje sie byc niezwykle złożona. Stąd, w mojej opinii, wszelka interwencja zewnętrzna, nawet wspomaganie opozycji, jest niepotrzebna _ – zaznaczył. Zwrócił uwagę dzieki fakt, że nie znamy również, jaka jest syryjska opozycja a mianowicie czy to tak okreslana opozycja demokratyczna, czy muzułmańska, być może fundamentalistyczna, związaną z Al-Kaidą lub tego rodzaju organizacjami.

_ – Kogo chcielibyśmy wspomagać, podejmując interwencję? Czy reżim Asadów, podobnie jak robią Rosjanie, czy opozycję? Na razie mówimy, że wspieramy opozycję, bo walczy o wolność. Przy czym o jaką wolność, tegoz nikt naprawdę nie wie. I pozostaje zapytanie, czy Syryjczycy tego niewatpliwie chcą? _ – podkreślił prof. Danecki.