Wiekopomny rekord. Wiatraki dostarczyły 1/3 mocy w naszym kraju

Wiekopomny rekord. Wiatraki dostarczyły 1/3 mocy w naszym kraju
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Nasz kraj energetyka po Święta przeszła chrzest bojowy. System pracował przy najwyższej w opowiesci produkcji ciepla z wiatru i najniższym udziale dużych elektrowni typowych. Cena sily spadła do administracyjnego minimum, chociaż mogłaby jeszcze bardziej. Jakkolwiek system pracował bez problemów, nie licząc lokalnych przerw spowodowanych zerwanymi liniami.

Po poniedziałkowy wieczór, 26 grudnia, padł wiekopomny rekord wytwórczosci energii z farm wiatrowych w Polsce. Według wstępnych informacji Polskich Internecie Elektroenergetycznych, publikowanych na Giełdowej Platformie Informacyjnej, o godzinie 20: 00 wiatraki dostarczały do programu 4, dziewiec GW dyspozycji (dokładnie 4941 MW, innymi slowy 86 proc. swoich maksymalnych zdolności).

Moc Barbary

To efekt nadciągającego nad Polskę z północy orkanu „Barbara”, który wywołał na Bałtyku sztorm na temat sile dziesieciu w objetosci Beuforta jak i równiez porywy wiatru o szybkości do 120 km/h dzieki północy Polski, gdzie umiejscowiona jest połowa polskich elektrowni wiatrowych.

W święta Bożego Narodzenia popyt odbiorców w moc było bardzo male i wahało się od 19 GW wieczorem az do zaledwie dwunastu GW w nocy. W efekcie po poniedziałkowy poranek turbiny wiatrowe zaspokajały nawet 34 proc. zapotrzebowania lokalnych odbiorców dzieki energię – najwięcej przy historii naszego kraju.

Jednocześnie nieznacznie (o dwa GW, to znaczy ok. 30 proc. ) spadła produkcja energii sposród małych elektrowni – zwlaszcza bezpośrednio zaopatrujących przemysł, a niewielkim poziomie z elektrociepłowni oraz źródeł odnawialnych takich jak elektrownie hydrologiczne, biogazownie, lub elektrownie na biomasę.

Brak miejsca dla węglówek

W istocie na rynku znalazło się nadzwyczajnie mało stanowiska dla dużych elektrowni węglowych, których robota jest sterowana z jednego miejsca – Krajowej Wladzy Mocy (KDM) w podwarszawskim Konstancinie. Po poniedziałkowy poranek odpowiadały ów lampy za tylko 37 proc. dostaw energii. Taka pozycja mogła spędzać sen z powiek pracownikom KDM odpowiedzialnym za bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego. Ich wpływ dzieki jego pracę był albowiem znacznie wiecej ograniczony, niż zwykle.

Jednakze silny wiatr mógł prowadzić do wyłączania niektórych farm wiatrowych ze względów bezpieczeństwa. Większość instalacji jest wyposażonych w maszyneria zmieniający nachylenie łopat naprawde, aby nie zaakceptowac kręciły się za szybko. Jednak bardzo silne podmuchy wiatru mogą czasowo całkowicie unieruchamiać śmigła.

Gdyby tego było mało, wiatr zrywał linie energetyczne, prowadząc az do odłączania od czasu prądu tysięcy odbiorców – przede wszystkim dzieki północy kraju. To cos wiecej niz wyzwanie na rzecz pogotowia energetycznego Energi Operator, która dzieki bieżąco usuwa awarie, ale też Krajowej Dyspozycji Mocy, która musiała stabilizować nagłe zmiany potrzeby na sila. Mimo bardzo trudnych warunków, polski program energetyczny pracował bez zakłóceń.

Ujemne ceny prądu

Rekordowa produkcja sily z wiatru i wyjątkowo niskie zapotrzebowanie odbiorców przełożyły się także na wymiana handlowa energią. Po ostatnich dwóch tygodniach ceny na Towarowej Giełdzie Energii wahały się zwykle od ok. 130 zł/MWh w ciagu nocy do 320 zł/MWh wieczorowa pora. Przy braku wiatru po szczytach potrzeby skakały jednakze nawet do 700 zł/MWh. Konieczne było bowiem kosztowne uruchamianie elektrowni węglowych (paliwo do rozpalania kotłów wydaje sie byc bardzo drogie), aby zaspokoić skok koniecznosci odbiorców w porzadku. godz. 17: 00. Kiedy wiatru było więcej badz zużycie mniejsze (w weekendy), wówczas ceny nie rosły powyżej 250-300 zł/MWh. Mocy spadek zużycia w Święta z jednoczesnym wzrostem produkcji z wiatraków sprawiły jednak, że wartosc zanurkowała sluzace do zaledwie stu zł/MWh w szczycie i niewiele wiecej niz 70 zł/MWh w dolinie zapotrzebowania.

Wartosc energii spadłaby jeszcze mocniej, gdyby nie zaakceptowac wyznaczona administracyjnie minimalna wartosc 70 zł/MWh, po której elektrownie mogą sprzedać energię na tak zwanym. rynku fachowym, a więc wówczas, kiedy dostarczają sluzace do systemu więcej energii, niż wynika to z katalogów umów wraz z sprzedaży. To jak bardzo koszt mogłaby potencjalnie spaść, obrazuje przykład naszego zachodniego sąsiada.

W Niemczech, gdzie farmy wiatrowe odpowiadały za produkcję ponad połowy energii w Święta, cena na giełdzie w nocy spadła do równowartości minus 273 zł/MWh. To znaczy, że producenci energii po elektrowniach atomowych i węglowych dopłacali odbiorcom, by ci zużywali energię i nie zaakceptowac zmuszali katalogów do nadal kosztowniejszego wygaszenia produkcji, jakie mozliwosci w elektrowniach atomowych jest ponadto zlozone i niejako niebezpieczne. A i tak Republika federalna niemiec eksportowali w tym czasie 6 GW (z czego ponad jednej GW przepływał przez lokalne sieci po sposób nieplanowy na południe Europy).

Zawila sytuacja programu energetycznego to nie tyko domena zimy. A jakim sposobem jest w lecie? Zobacz: Najlepszy wynik zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię na starym kontynencie

Nieskomplikowane pytanie. Zlozona odpowiedź

Z jednej strony stabilna praca polskiego systemu energetycznego, mimo klopotliwych warunków, to dowód wydajnego zarządzania ukladem przez specjalistów z KDM, a sposród drugiej argument w toczącej się w Polsce od lat dysputy, w której eksperci szukają odpowiedzi w proste zapytanie – badz rosnący udział niestabilnych źródeł energii wydaje sie bezpieczny? Ciąg dalszy w portalu WysokieNapiecie. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy