Cameron "krzyczy", Bruksela nie odpuszcza. Londyn "nie zapłaci niczego takiego jak dwóch mld euro"

Cameron «krzyczy», Bruksela nie odpuszcza. Londyn «nie zapłaci niczego takiego jak 2 mld euro»  Informacje

Komisja Europejska oczekuje, że Wielka Brytania zapłaci dodatkową składkę ponad 2 mld € do unijnej kasy. Komisarz ds. budżetu Jacek Dominik ostrzegał, że za niedostatek płatności są grzywny, a nowe negocjacje na temat składek byłyby otwarciem puszki Pandory.

Komisja Europejska zażądała od Wielkiej Brytanii dodatkowej wpłaty 2, 1-wszą mld euro do unijnej kasy, gdy okazało się, że składka Londynu była zbyt mała w stosunku do obliczonego według nowych zasad brytyjskiego produktu narodowego brutto (PNB, miernika podobnego do PBK).

Brytyjski premier David Cameron podkreślił w poniedziałek, że przymus zapłaty dodatkowych pieniędzy to nie jest dla swoim kraju "pilną potrzebą". Dodał, że jego kraj odrzucić zapłaci "niczego takiego" jakim sposobem 2, 1 mld €, podobnie jak chce Unia Europejska.

"Nie do zaakceptowania"

Brytyjczycy muszą dopłacić 2, 4 mld funtów do budżetu UE

Sprawa, jaka została nagłośniona w środowiskach tuż przed zeszłotygodniowym szczytem UE w Brukseli, wywołała ostrą reakcję brytyjskiego przedstawienie premierowe Davida Camerona. Na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu przywódców państw unijnych mówił, że żądanie wpłacenia pomocniczych środków jest "całkowicie nie do zaakceptowania".

Komisja Europejska nie zamierza jednakże ustępować.

- Wyłączną rzeczą, którą możemy zrobić, jest działanie zgodnie wraz z regułami i stwierdzenie, iż oczekujemy, iż do 1 grudnia wkład (do budżetu UE - red. ) zostanie dostosowany do zaprezentowanych liczb - mówił na konferencji prasowej w Brukseli komisarz Dominik.

Jak wyjaśniał, reakcja Camerona była zaskoczeniem dla niego jak i również całej KE, bo Wielka Brytania od wielu tygodni znała liczby, w oparciu o które wyliczona została jej składka do budżetu UE.

Dane zrewidowane

Faktycznie to Brytyjczycy przekazali Eurostatowi zrewidowane dane statystyczne, które w obliczeniach dochodu narodowego biorą też pod obserwację sektor organizacji charytatywnych i pozarządowych, ale także szarą i czarną strefę, jak dochody z prostytucji lub handlu narkotykami. Przez sporo lat Wielka Brytania nie doliczała tych aktywności do odwiedzenia swojego gospodarczego bilansu państwa. Teraz to się zmieniło i przełożyło się dzięki wyższą składkę do biura UE.

"Nie zapłacę tego rachunku". Londyn nie dołoży 2, 1 mld euro do unijnego budżetu

Ponad 2 mld euro, które kraj tenże ma dopłacić, wynika wraz z rewizji składek dokonanych od czasu 2002 r. Taka osobiście metodologia została zastosowana także wobec innych państw członkowskich (w przypadku Grecji KE cofnęła się aż do odwiedzenia 1995 r. ).

W ostatecznym rozrachunku niektóre państwa muszą dopłacić, an inne dostaną zwrot z budżetu UE. W przypadku Polski będzie to ruch wynoszący nieco ponad 300 mln euro. Wedle danymi Ministerstwa Finansów nasza składka do budżetu UE w zeszłym roku wyniosła ponad 4 mld euro. Najogromniejszy zwrot ma otrzymać Francja - ok. 1 mld euro.

- Państwa członkowskie są dokładnie poinformowane o tej sprawie, przebieg (dostosowania składek do państw UE do ich PNB - red. ) jest znany od lat. W żadnym wypadku nie pojawiło się jakiekolwiek bądź pytanie od kraju członkowskiego w tej sprawie a mianowicie podkreślał Dominik.

Komisarz informował unijnych ministrów finansów na spotkaniu w naszym miesiącu w Luksemburgu, że będą zmiany w podziale obciążeń do unijnego budżetu. 17 października KE wysłała też do stolic list z dokładnymi wyliczeniami w tej sprawie.

Obniżki nie będzie

Dominik podkreślał, że nie ma możności, by obniżyć płatności wymagane od Brytyjczyków. Jedyną opcją byłoby wszczęcie dodatkowej strategie legislacyjnej dla wszystkich państwa, by zmienić część upoważnienia dot. dochodów UE.

Wielka Brytania wyjdzie z UE? Barroso: to byłby historyczny błąd

- To byłoby bardzo kłopotliwe w tych okolicznościach. To byłoby podważenie generalnego porozumienia dot. dochodów własnych, w której to sprawie decyzja została podjęta jednomyślnie poprzez wszystkie kraje członkowskie (... ). Otwarcie tego aktu na kolejne negocjacje wówczas otwarcie puszki Pandory - przekonywał Dominik.

Podkreślał, że Wielka Brytania dostanie ponad 500 mln euro w ramach dostosowania wysokości jej rabatu do zysku narodowego brutto, a wyliczenia te zostaną oparte na temat te same dane, o które opiera się żądanie dopłaty do budżetu dwa, 1 mld euro. Równoczesne środki wrócą do budżetu Wielkiej Brytanii około maja.

Jeśli Londyn a mianowicie tak jak zapowiada Cameron - nie zapłaci do 1 grudnia KE wyśle list z upomnieniem. Jeżeli i wówczas pieniądze nie zostaną przelane, możliwe wydaje się nałożenie na Londyn grzywien, co nie ma jeszcze w UE precedensu.

Przywódcy unijni ustalili dzięki zakończonym w piątek wierzchołku w Brukseli, że w tej sprawie z przedstawicielami KE spotkają się ministrowie finansów krajów UE. - Im więcej ministrowie zasobów będą rozmawiali na rzecz sytuacji budżetu UE, mechanizmów związanych z budżetem unijnym tym lepiej, bo mają większą świadomość tego, iż do budżetu UE powinno się wpłacać składki regularnie, zaś nie kumulować problemy - podkreślał Dominik.

Dzielić:

Związane z

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

995 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

378 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 19.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

265 19.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

639 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
bartosz Marczuk o programie Familia 500 24.06.2019

Bartosz Marczuk o programie Familia 500

997 24.06.2019

Z kraju

Zmiany w 500 dodatkowo. Projekt odesłany do komisji senackiej 500 plus też na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie pięć stów plus…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

501 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

204 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż  Wraz ze świata 18.06.2019

Amazon Resort Island. Brazylijska wyspa na sprzedaż Wraz ze świata

594 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie miasteczko wyprzedaje domy za 1 euro Ile kosztuje podróż do Brazylii? Podczas meczów na mundialu banki mogą mieć być zamknięte. Oficjalna decyzja Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet.…...

Czytać →