Temat: Walka o budżet UE 2014-2020

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje

  • Ministerstwo Finansów podało stan swego konta
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek
  • Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce
  • Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe możliwości wielokrotnego obrotu pieniędzmi
  • Kopacz zapowiada skok cywilizacyjny. "Graliśmy o pełną pulę jak i również wygraliśmy"

Herman Van Rompuy nie ma zamiaru do unijnego szczytu podsuwać myśl większych cięć w budżecie UE na lata 2014-20. Na spotkaniu w czwartek z ambasadorami "27" kierownik gabinetu Rompuya przekonywał, iż projekt budżetu już w tej chwili jest 20 mld euro niższy niż budżet 2007-13.

Jak wynika spośród ujawnionego dokumentu, na trwającym blisko cztery godziny zebraniu ambasadorów 27 państw UE w czwartek z szefem gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, nową propozycję budżetu UE przy najostrzejszych słowach odrzucało 5 państw: Francja, Hiszpania, Rosja, Słowenia (głównie ze aspektu na cięcia w rolnictwie) oraz Rumunia (za krajania ok 4 mld € w jej kopercie kasy spójności).

"Niemcy mają inny punkt widzenia". Tusk w Berlinie na temat budżecie UE

Za niewiele oszczędności

Płatnicy netto: Wielka Brytania, Niemcy, Finlandia, Posiłki, Szwecja, Austria i Królestwo niderlandów przyjęli z zadowoleniem zaproponowane przez Van Rompuya cięcia (ok. 75 mld euro), ale wystąpili o lepsze. Z tym jednak niuansem, że przedstawiciel Niemiec, największego płatnika do unijnej kasy, a także Finlandii i Danii, mieli powiedzieć, że propozycja Van Rompuya "jest dobrą podstawą do startu negocjacji".

Ponadto kraje-przyjaciele spójności (w tym Polska) oraz kraje-przyjaciele rolnictwa (w tym Francja, Hiszpania, Austria, Belgia, Portugalia i Irlandia) krytykowały na spotkaniu przy czwartek cięcia w bronionych przez siebie politykach.

Obecny budżet na lat 2007-13:

993. dwa mld euro

Proponowane krajania Rompuy'a:

75 mld euro

Wydatki UE po cięciach:

973. dwóch mld euro

Źródła dyplomatyczne mówią, że Herman Van Rompuy przedstawi nową ofertą budżetu UE dopiero tuż przed przyszłotygodniowym szczytem UE 22-23 listopada, po wtorkowym posiedzeniu w Brukseli ministrów ds. europejskich (na poniedziałek wieczorem zaplanowana jest kolacja Van Rompuya z nimi).

Ale nie powinno się w niej oczekiwać ogromnych zmian liczbowych, bo w mniemaniu Van Rompuya cięcia zaproponowane przez niego w nowym projekcie budżetu 2014-20 obecnie są znaczące.

Po dokonanych cięciach około 75 mld euro w ostatecznej propozycji, teraz projekt zakłada wydatki UE na szczeblu 973, 2 mld € (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat, kiedy trwający obecnie budżet UE na lat 2007-13 wydaje się o 20 mld większy. Czy ta argumentacja nasyci płatników netto - pokaże szczyt, na którym "wszytko się może zdarzyć", uważają źródła dyplomatyczne.

Szef gabinetu Van Rompuya proch naciskać na czwartkowym zebraniu, że porozumienie na szczycie w listopadzie jest przy interesie wszystkich. Nie istnieje też podstaw, by myśleć, że później pojawią się świeże elementy, które ułatwią koncesja. Miał też ostrzegać, że koszty braku porozumienia poniosą wszyscy - coś znacznie więcej aniżeli tylko beneficjenci budżetu, ale też płatnicy netto.

W 2013 wygasną bowiem korekty obniżające składki do unijnej kasy Niemiec, Holandii i Szwecji. W mocy pozostanie tyko rabat brytyjski, bo wydaje się być on zapisany w prawie unijnym jako stały.

W. Brytania zawetuje budżet UE, jeśli ten "będzie nie do przyjęcia"

Cameron winny porażki?

Szczyt UE ma się rozpocząć w czwartek od czasu spotkań bilateralnych Van Rompuya z poszczególnymi szefami królestw i rządów. Dyskusje w gronie wszystkich przywódców przewidziano dopiero o godz. 20, od spotkania z szefem Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Na piątek nie ma rozpisanego dokładnego pomysłu działań - Van Rompuy będzie decydował o formacie rozmów w miarę rozwoju sytuacji i postępów negocjacji - mówią źródła, zakładając, że szczyt może przedłużyć się do soboty.

Dla Van Rompuya warunkiem przedłużenia rozmów jest ochota polityczna wszystkich 27 wodzów znalezienia porozumienia, w tym brytyjskiego premiera Davida Camerona, którego niemal wszyscy komentatorzy wskazują z góry jako potencjalnego winnego porażki szczytu.

Sikorski w BBC: Propozycje Camerona oznaczają surowe cięcia

KE zaproponowała po czerwcu ubiegłego roku budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 przy wysokości 1033 mld € w tzw. zobowiązaniach (988 mld euro w tak zwanym. płatnościach). Płatnicy netto od razu ogłosili, że wówczas za dużo, argumentując, hdy w latach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny.

Płatnicy netto odróżniają się jednak w objętości swych postulatów: Niemcy jak i również Francja chciały dotychczas cięć w wysokości około setka mld euro, an Ogromna Brytania nawet do 180-200 mld euro.

Najnowsza, z datą 13 listopada, propozycja budżetu przygotowana za pośrednictwem gabinet Van Rompuya mniema cięcia w wysokości blisko 74, 5 mld € w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (a nawet o 80 mld, o ile uwzględni się cięcia po instrumentach pozabudżetowych, jak Europejski Fundusz Rozwoju, przeznaczony w pomoc najbiedniejszym państwom trzecim).

Polska zgodnie z tąże propozycją może opierać się w porządku. 73, 9 mld € na politykę spójności, innymi słowy mniej niż proponowała KE, ale więcej niż proponowała cypryjska prezydencja w uprzednim projekcie budżetu.

Dzielić:

Związane z

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

270 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

362 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

62 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →
bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu 25.06.2019

Bezpłatne leki dla seniorów. Stwierdź szczegóły projektu

457 25.06.2019

Z kraju

Każdy, kto ukończył 75. rok kalendarzowy życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, rozmieszczonych na wykazie ogłaszanym poprzez ministra zdrowia - mniema projekt ustawy przygotowanej za pośrednictwem MZ. Maksymalny limit…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

114 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
bIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć 26.06.2019

BIEC: wskaźnik WPI rośnie, deflacja może słabnąć

837 26.06.2019

Z kraju

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w sierpniu po raz dziesiąty z rzędu, tym wspólnie o 0, 4 pkt., można się spodziewać słabnięcia tendencji deflacyjnych - poinformowało w komunikacie Biuro Lokaty i Cykli Ekonomicznych. Najogromniejszą…...

Czytać →
belka krytykuje pomoc dla frankowiczów 25.06.2019

Belka krytykuje pomoc dla frankowiczów

634 25.06.2019

Z kraju

"Przewalutowanie nie poprawiłby kondycji państwa" - tak o pomocy na rzecz frankowiczów powiedział dziś odchodzący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Dodał, iż nie rozumie działań, jakie mają pomóc zadłużonym. - Ostrzegałbym…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

175 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →