Temat: Ustawa śmieciowa

Ile zapłacisz za wywóz odpadki? Nie wszyscy zdecydowali Informacje

 • Segregacja śmieci po nowemu. Zobacz, co się zmieni
 • Śmieci podzielisz według nowemu. Sprawdź, czego nie robić
 • Zanim wyrzucisz - podpisz. "Opakowania po specyfikach czy prezerwatywach mają stanowić podpisane"
 • Resort rozważa zniesienie przetargów na wywóz odpadki. "To trzeba poprawić"
 • Ustawa śmieciowa do reformy. Nowelizacja możliwa w czerwcu

Wiele samorządów, metrów. in. Warszawy czy Wrocławia, nie ustaliło jeszcze rodzaju liczenia opłat za wywóz śmieci i nowych wartości za odpady komunalne, które zaczną obowiązywać od czerwca 2013 roku.

Wielu radnych czeka bowiem dzięki nowelę tzw. ustawy śmieciowej, która miałaby wprowadzać lepsze - zdaniem władz lokalnych - rozwiązania ws. ustalania opłat za śmieci.

W grudniu senatorowie zdecydowali, że zgłoszą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy na temat utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który ma dać władzom lokalnym większą ilość wiadomości swobody w kwestii gospodarowania odpadami. Właśnie dlatego cząstka gmin wstrzymała się od podjęcia decyzji co do sposobu naliczania stawek.

Poznań w ruinie. Tym filmem chcą zachęcić do działania

Co świeżego?

Projekt przewiduje metrów. in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminom wyboru różnych metod ustalania opłat w poszczególnych ich gmin, np. na terenie, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Część samorządów - za przykładem Inowrocławia - kwestionuje konieczność organizowania przetargów w momencie, wówczas gdy gmina ma własną spółkę komunalną. Wniosek w naszej sprawie trafił do Trybunału Konstytucyjnego.

Obowiązek uchwalenia sposobu naliczania tych strat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu nieskazitelności w gminach. Według jej przepisów gminy mogą wyselekcjonować tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania należności: od gospodarstwa domowego, od czasu liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody po danej nieruchomości.

dziesięciu zastępów gasiło wysypisko

Niektórzy czekają

Wiele samorządów, np. stolicy, Wrocławia, Częstochowy lub Krakowa, nie podjęło uchwał ws. ustalania metody naliczania opłaty za śmieci. Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, taka informacja pozostanie przedstawiona po Nowym Roku kalendarzowego. Władze stolicy zorganizowały narady społeczne, które rozpoczęły się w zeszły piątek jak i również mają potrwać do 4 stycznia 2013 roku. Także Radni Gdańska, Gdyni, Sopotu, Białegostoku, Koszalina, Kołobrzegu, Darłowa, Opola, Krapkowic i Krawędzi z rozstrzygnięciami w naszej sprawie postanowili poczekać. Po ich wypadku chodzi o to, że liczą, iż Sejm znowelizuje ustawę śmieciową.

Część gmin podjęła decyzję tylko o sposobie naliczania opłat, ale nie zaakceptować ustaliła jeszcze stawek. Tak jest np. w Poznaniu i w okolicznych gminach oraz w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu, gdzie należności będą liczone od osoby.

Wrocław odkłada materię śmieci na nowy dwanaście miesięcy

Inni zdecydowali

Gminy, które zdecydowały już o wariancie obliczania opłaty za odpady często wybierały metodę rachowania od osoby w gospodarstwie domowym. Taki wariant wybrano np. w Łodzi. Od czasu 1 lipca przyszłego roku stawki za odbiór odpadki wyniosą tam: 12, 69 zł od osoby za odpady posegregowane i szesnascie, 50 zł od jednostki za odpady nieposegregowane.

Także większość władz miejscowych na Śląsku zdecydowała się na ten sposób rachowania opłaty. W nowym programie stawki najczęściej znajdą się w przedziale 11-14 złotych za śmieci posegregowane od osoby oraz od kilku do ok. 20 zł za odpady niesegregowane.

Wyższe od regionalnej umiarkowanej stawki będą obowiązywać np. w stolicy regionu - Katowicach, gdzie osoby segregujące śmierci zapłacą miesięcznie czternaście zł, a za pozostałe 20 zł. W przypadku odmiennych śląskich miast np. w Tychach, Rudzie Śląskiej bądź Chorzowie miesięczną stawkę stwierdzono na 11 zł, i odpowiednio 15, 17 jak i również 15, 50 zł po przypadku odpadów niesegregowanych.

Magistrat ustalił "śmieciowe opłaty" bez głosowania

Metodę naliczania należności od osoby wybrały także: Tarnów (segregowane odpady - 9, 9 zł od momentu osoby miesięcznie; niesegregowane a mianowicie opłata wyższa o 50 proc. ), Tarnobrzeg (odpowiednio 10 zł i kolejny zł), Olsztyn (9, 8 zł i 14, 41 zł), Kielce (9 zł 50 gr i dwunastu zł), Sandomierz (7 zł i 10 zł), Bydgoszcz (12, 50 zł i 25 zł), Toruń (12, 75 zł i 25, 50 zł).

Natomiast metodę opartą na eksploatacji wody wybrano np. przy Szczecinie. Stawkę dla śmieci segregowanych ustalono na 4, 94 zł rocznie od momentu metra sześciennego wody, zaś niesegregowanych 6, 43 zł.

Inną metodę opartą na powierzchni lokalu mieszkalnego zastosowano w Stargardzie Szczecińskim. Stawka za selektywną zbiórkę odpadów ma wynieść pięćdziesięciu gr za 1 m kw., i 60 gr w przypadku braku selektywnej zbiórki.

Sposób rachowania od gospodarstwa domowego wybrano w Lublinie, tu taryfę za wywóz i utylizację odpadów ustalono na 32 zł miesięcznie za odpady segregowane i 44 złotych - za odpady niesegregowane.

Nowe ceny wywozu śmieci. Wrocławscy radni zmieniają projekt

Od kiedy wyrusza system?

Nowy układ gospodarowania odpadami komunalnymi dzierży ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m. in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Według świeżych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację pierwotnego odbioru od mieszkańców jak i również utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele posiadłości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. Po myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy jedynie i wyłącznie do gminy. Obecnie to właściciele nieruchomości, m. in. spółdzielnie mieszkaniowe, decydują, kto odbiera od nich odpady oraz ustalają stawki za wywóz odpadki.

Gminy są zobligowane, aby do końca 2020 r. poziom recyklingu jak i również przygotowania do ponownego wykorzystywania odpadów wynosił co w żadnym wypadku 50 proc. w porównaniu do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji tworzone na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Dzielić:

Związane z

deutsche Bank ma kłopoty. Pięć rzeczy, które musisz rozumieć Pieniądze 16.07.2019

Deutsche Bank ma kłopoty. Pięć rzeczy, które musisz rozumieć Pieniądze

241 16.07.2019

Pieniadze

- Deutsche Bank jest częścią niemieckiego i finansowego sektora. Mamy nadzieję, że wszelkie te firmy, które doznają tymczasowych problemów, rozwiążą gryzie same - powiedziała we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel.…...

Czytać →
dodatkowe opłaty dla posiadaczy podstawowego rachunku płatniczego Pieniądze 18.07.2019

Dodatkowe opłaty dla posiadaczy podstawowego rachunku płatniczego Pieniądze

411 18.07.2019

Pieniadze

Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta oraz obsługa karty. Wówczas zalety podstawowego rachunku płatniczego, który od środy wolno otworzyć we wszystkich instytucjach finansowych w Polsce. Nie brakuje jednak także dodatkowych należności, które…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

55 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

426 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →
europosłowie za osobnym budżetem obszary euro Ze świata 28.07.2019

Europosłowie za osobnym budżetem obszary euro Ze świata

636 28.07.2019

Ze swiata

Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy przy Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać →
franczyzobiorcy Żabki wygrali z Inspekcją Pracy 30.07.2019

Franczyzobiorcy Żabki wygrali z Inspekcją Pracy

581 30.07.2019

Finanse

Franczyzbiorcy sieci Żabka wygrali wszystkie procesy, gdzie Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała im, że ich sklepiki nie mogą podawać się za placówkę pocztową - podaje "Gazeta Wyborcza". Tymczasem ustawa, jaka miała tego zakazać…...

Czytać →
facebook i Twitter deklarują bitwę z ’’trolami Ze świata 28.07.2019

Facebook i Twitter deklarują bitwę z ’’trolami Ze świata

865 28.07.2019

Ze swiata

Facebook i Twitter deklarują: będziemy zwalczać obce manipulacje opinią publiczną w swoich serwisach społecznościowych podczas kampanii wyborczych w USA. Taką obietnicę złożyli w amerykańskim Kongresie dyrektor operacyjna Facebooka Sheryl Sandberg…...

Czytać →
eY: Bezrobocie w strefie euro powyżej 11 proc. do 2018 roku Informacje 28.07.2019

EY: Bezrobocie w strefie euro powyżej 11 proc. do 2018 roku Informacje

738 28.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →
francja liderem rankingu Soft power 2017, Polska 24. Ze świata 30.07.2019

Francja liderem rankingu Soft power 2017, Polska 24. Ze świata

720 30.07.2019

Ze swiata

Francja została świeżym liderem rankingu miękkiej energii państw przygotowanego przez amerykańską firmę PR Portland Communications. Zdaniem autorów zestawienia, wpływ na to miał asortyment na prezydenta Emmanuela Macrona. Podium uzupełniają Wielka Brytania i…...

Czytać →
«FT»: antyimigracyjna polityka Camerona przynosi szkody brytyjskiej gospodarce Informacje 31.07.2019

«FT»: antyimigracyjna polityka Camerona przynosi szkody brytyjskiej gospodarce Informacje

799 31.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Całokształt, co musisz…...

Czytać →