Temat: USA. Gospodarka

Giełdy na czerwono po katastrofie na Ukrainie  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy po Unii
  • Unia szykuje rewoltę w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Po zestrzeleniu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu na rynki powraca niepokój. Większość tych popularnych giełd zamknęła się w piątek na minusie. Według czwartkowych spadkach, wzrosty w pierwszych godzinach sesji notują, natomiast giełdy amerykańskie.

Większość europejskich giełd zakończyło piątkową sesję na czerwono. Niemiecki DAX spadł o 0, 38 proc., szwajcarski Swiss Market o 0, 42 proc. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zestawienie WIG30 na zamknięciu stracił 0, 38 proc. Tyle samo indeks WIG20. Zestawienie węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0, 56 proc. Wzrósł jakkolwiek francuski CAC40 - o 0, 44 proc., po tym, gdy w czwartek spadł o 1, 21 proc. W Rosji zestawienie RTS spadł o 1, 75 proc.

Rynki finansowe w cieniu klęski

Lepiej za oceanem

Wzrosty notują z transportu w piątek giełdy amerykańskie - ok. godz. 18. 00 czasu polskiego rejestr SP500 rósł o 0, 75 proc., Dow Jones o 0, 58 proc., natomiast NASDAQ o 1, 14 proc. W czwartek amerykańskie giełdy zakończyły dzień spadkiem - S&P pięć stów o 1, 18 proc., Nasdaq Comp. o jednej, 41 proc., a Dow Jones o 0, 94 proc.

W Azji japoński indeks Nikkei 225 tracił w piątek w zamknięciu 1, 07 proc.

Złe wiadomości

- Sytuację na rynkach od momentu wczoraj kształtują wydarzenia wraz z świata polityki, głównie w linii Rosja-USA. Najpierw dowiedzieliśmy się o nowych sankcjach, a potem o katastrofie samolotu. Stąd spadki dzięki światowych giełdach i na naszym parkiecie - powiedział Paweł Kubiak, makler DM BZ WBK. Jego w mniemaniu, jest szansa, że przy przyszłym tygodniu indeksy podejmą próbę kontynuacji wzrostów, jednakże wiele będzie zależało od czasu rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

Większy ruch na polskim niebie. Samoloty omijają Ukrainę

Główny Ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień uważa, że katastrofa na Ukrainie oznacza dodatkową niepewność dla zbytów i może prowadzić do kolejnych spadków.

"Jeszcze w czerwcu wielu strategów po Europie Zachodniej zalecało wyraźnie kupowanie rosyjskich akcji w charakterze bardzo atrakcyjnych po przecenie z początku roku. Cząstka z nich zapewne uznała, że zagrożenie dla rynków ze strony Putina przestało być aktualne. Kiedy aczkolwiek USA wykonały duży chód w postaci nałożenia poważniejszych sankcji, stało się dla nas zrozumiałe, że sprawa będzie poprzez rynki poważniej potraktowana" a mianowicie napisał analityk w piątkowym komentarzu.

Nowe sankcje

W nocy ze środy na czwartek prezydent NA JUKATAN Barack Obama ogłosił nowe sankcje wobec Rosji. Według raz pierwszy objęto nimi największe firmy rosyjskie, równo związane z Kremlem – producenta ropy naftowej Rosnieft, drugiego w odniesieniu do wielkości twórcy gazu ziemnego Novatek, pula prowadzący operacje finansowe Gazpromu, czyli Gazprombank oraz bank VEB (Wnieszekonombank). Na podstawie sankcji, firmy te nie będą mogły otrzymywać długo- i średnioterminowych kredytów z amerykańskich instytucji finansowych.

Z kolei w czwartek świat obiegła informacja, hdy Boeing 777 malezyjskich miarki lotniczych rozbił się w terytorium Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie samolotu znajdowało się 295 osób; nikt nie przeżył. Maszyna została prawdopodobnie zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami, an ukraińskimi siłami rządowymi.

Dzielić:

Związane z

europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

337 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

23 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →