Temat: UE

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jakim sposobem w kraju. Po fali opinii duży operator zmienia taryfy

W latach 2014-2020 na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju, efektywnością energetyczną i OZE trafi ponad 2, 5 mld euro z programu "Infrastruktura i Środowisko". W czasach 2007-13 największe dofinansowanie uzyskały projekty Gaz-Systemu i PSE.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało w piątek Komisji Europejskiej uzgodniony wraz z nią program "Infrastruktura jak i również Środowisko" na lata 2014-2020. Jego budżet sięga przeszło 27, 4 mld euro.

Elektrownia atomowa w Polsce? Więcej przeciwników niż zwolenników

- Przy nowej perspektywie unijnej w ramach sektora energetyki pozostaniemy koncentrować się m. in. na inwestycjach w ochrona energetyczne kraju, w tymże m. in. na budowie i rozbudowie magazynów gazu, a także projektach odnoszących się budowy i dalszej modyfikacji sieci przesyłowych, dystrybucji gazu oraz energii elektrycznej a mianowicie powiedział wicedyrektor Departamentu Systemów Infrastrukturalnych w MIR Jarosław Orliński.

Konkretne cele

Ocenił, że w latach 2007-2013 najwięcej funduszy UE, przeznaczonych na projekty energetyczne, trafiło do Gaz-Systemu jak i również jego spółki córki Naszego LNG oraz Polskich Necie Elektroenergetycznych (PSE). - Nadrzędne przedsięwzięcia, współfinansowanie z gotówki unijnych na lata 2007-13, to budowa terminalu LNG w Świnoujściu i mostu elektroenergetycznego Polska - Litwa - dodał.

Orliński zapowiedział, że na przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju trafi z aplikacji "Infrastruktura i Środowisko" a mianowicie ok. 1 mld euro. - Polska jako jedyny kraj członkowski podniosła kwestię umożliwienia wsparcia takich inwestycji ze środków UE w toku negocjacji unijnych rozporządzeń UE. Dzięki temu udało się nam uzyskać zapisy, które umożliwią kontynuację wsparcia tegoż sektora z pieniędzy unijnych - zaznaczył.

Co wręczy nam szczyt klimatyczny? To "zaczyn" energetycznej transformacji

- Drugi obszar - który jest równie ważny z punktu widzenia wyzwań, jakie nakłada na nas pakiet energetyczno-klimatyczny - dotyczy przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Na to przeznaczono po programie "Infrastruktura i Środowisko" ponad 1, 5 mld euro. Chodzi o inwestycje związane z efektywnością energetyczną oraz OZE - wyjaśnił. Wśród nich wymienił koncepty dotyczące modernizacji energetycznej budynków publicznych oraz mieszkalnych, natomiast także budowę i rozbudowę sieci ciepłowniczych oraz chłodniczych.

- Dofinansowanie UE trafi też przedsięwzięcia odnoszące się do wysokosprawnej kogenna eracji (jednoczesne wytwarzanie ciepła i ciepła elektrycznej - red. ) - dodał.

Energetyka i efektywność

Orliński dostrzegł ponadto, że fundusze UE będą przeznaczone na inwestycje związane z efektywnością energetyczną w dużych przedsiębiorstwach. a mianowicie Jest to trudne do odwiedzenia osiągnięcia, ale mamy nadzieję, że negocjacje w naszym zakresie zakończą się pomyślnie. Komisja dosyć restrykcyjnie podchodzi do możliwości wspierania ogromnych przedsiębiorstw nie tylko z programu "Infrastruktura i Środowisko". KE widzi duży potencjał w tym zakresie dla drobnych i średnich firm. My również widzimy taką potrzebę wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, ale one będą mogły uzyskać dofinansowanie UE z regionalnych programów a mianowicie wyjaśnił.

Piechociński: trzeba dopasować politykę energetyczną do realiów

- Chcemy ciągnąć też wsparcie dla lokaty w odnawialne źródła siły (OZE). Większy jednak akcent chcielibyśmy położyć przyłączenia tychże źródeł do Krajowego Programu Elektroenergetycznego. Naszym zdaniem jest to główna bolączka powiązana z rozwojem OZE po Polsce - dodał.

Wicedyrektor zwrócił uwagę dzięki nowe uregulowania unijne odnoszące się do pomocy publicznej. - Jest ona zaostrzona w sektorze środowiska i energetyki. My również będziemy musieli więcej restrykcyjnie podchodzić do ewentualności finansowania niektórych inwestycji. W przypadku niektórych projektów mamy w tej chwili nawet notyfikację, czyli zgodę Komisji Europejskiej na użyczenie pomocy publicznej - podkreślił.

Zapowiedział, że przy pierwszej połowie 2015 r. Komitet Monitorujący powinien zatwierdzić kryteria wyboru projektów, które będą mogły liczyć na dofinansowanie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko". Orliński poinformował ponadto, że koncepty energetyczne będą wybierane nie zaakceptować tylko w drodze konkursów, lecz też w trybie pozakonkursowym.

Dzielić:

Związane z

brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

868 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

927 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

718 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

42 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu  Wraz z świata 16.06.2019

Agencja Moody’s opublikowała komunikat co do polskiego ratingu Wraz z świata

69 16.06.2019

Ze swiata

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 15.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

108 15.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

797 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →