Wciąż przynosi szkody, ale inwestorzy biją się o jego akcje. Temperatura na giełdzie

Debiut Snapchata na giełdzie  Giełda

Na nowojorskiej giełdzie ruszył obecnie handel akcjami spółki Snap Inc. - firmy, do odwiedzenia której należy Snapchat. To był wyjątkowo udany debiut, ponieważ wartość rynkowa aplikacji poszybowała powyżej oczekiwań, sięgając blisko 24 mld dolarów (ok. 95 mld złotych). To dwa razy więcej niż Twitter i największa liczba ludzi od giełdowych początków Facebooka sprzed pięciu lat.

Właściciele Snapa - Evan Spiegel oraz Bobby Murphy - na pewno zacierają ręce. Okazało się, iż tuż przed czwartkowym notowaniem na amerykańskiej giełdzie ceny akcji ich spółki poszybowały do 17 dol., windując wartość pierwszej oferty globalnej (IPO) o dodatkowe 3, 4 mld dolarów.

Snapchat szykuje się na giełdę. Sześć kwestii, które wiemy

W przeciągu dnia za akcję inwestorzy płacili nawet 25 dolarów.

Powyżej oczekiwań

To większą ilość wiadomości niż zakładał sam Snap, ponieważ początkowo cena emisyjna wynieść miałan od czternaście do 16 dolarów zbyt akcję.

Te poziomy zostały przebite, ponieważ zainteresowani chcieli kupić 10 razy więcej akcji, niż stało się dostępnych.

Sytuacja wydaje się być o tyle zaskakująca, hdy Snap nie tylko odrzucić przynosi na razie profitów, ale również generuje straty.

W 2016 roku stało się to 514, 6 mln dol. pod kreską, zaś 2015 minus 372, dziewięć mln dol. Co większą ilość wiadomości - jak wiele rozwijających się startupów - Snap uprzedza, że "być może przenigdy nie osiągnie lub utrzyma zysku". Większość przychodu Snapa w 2016 roku pochodziła z reklam i odpowiadała za 98 proc. zysków.

Facebook wprowadza świeżą funkcję. Zmieni zdjęcia i filmy

Inwestorzy kupują Spiegla

"The Guardian" proponuje, że to, co wspólnicy naprawdę kupują, to odmianę Evana Spiegla - autora Snapchata i prawdziwego multimedialnego celebryty. Ten 26-letni syn kalifornijskich prawników wychował się w Pacific Palisades, luksusowej dzielnicy Los Angeles. Jeździ Ferrari, swego czasu spotykał się z Taylor Swift, an od 2016 roku jego narzeczoną jest modelka Miranda Kerr, była żona Orlando Bloom. Mieszkają razem w domu, który należał wcześniej do Harrisona Forda.

Znacznie ciszej wydaje się o drugim ojcu Snapchata. Bobby Murphy - startupowiec filipińskiego pochodzenia nie dzieli się informacjami na sprawa swojego prywatnego życia. Ponoć jest singlem i ma dom w Venice, w stanie Kalifornia.

Narodziny Snapchata

Snapchat został założony w 2011 roku, gdy Evan Spiegel i Robert Murphy byli studentami Uniwersytetu Stanforda. Początkowo jako podest do szybkiego przesyłania "selfie". Kluczową przewagą aplikacji stało się to, że "snapy" znikały tuż po tym, jak na przykład były przesyłane, więc użytkownicy czuli się "komfortowo w przesyłaniu swoich zdjęć, poniekąd jeśli nie wyglądali pięknie czy perfekcyjnie".

Co ciekawe Snapchat powstał jako projekt zaliczeniowy - abstrahując od Spiegla i Murphy’ego pracował nad nim także Reggie Brown. Początkowo ich uczelniani koledzy wcale nie byli nim zachwyceni. Po tym, jak Brown został wykluczony z projektu, Spigel zdobył 60 proc. udziałów, natomiast do Murphy'ego należało pozostałe 40 proc.

Oto ranking aplikacji, które najpomyślniej dbają o naszą prywatność

Narzędzie do "sextingu"

Aplikacja szybko zaczęła okazać się kojarzona ze zjawiskiem zwanym "sexting”, czyli wysyłaniem pikantnych filmików czy zdjęć.

Z czasem koncepcja Snapchata ewoluowała i pojawiło się sporo nowych funkcji a mianowicie m. in. "My Stories” czy mozliwość nakładania specjalnych obrazkowych nakładek na twarze użytkowników albo płatna usługa tworzenia geofiltrów, która w szczególności chętnie była wykorzystywana za pośrednictwem małe, lokalne firmy.

Aplikacja dla nastolatków

Snapchat ma na całym kuli ziemskiej średnio 158 mln internautów dziennie. Liczba ta wydaje się być najważniejszym miernikiem zaangażowanian nabywców. I - co interesujące - ostatnio nie dawała powodów do hurraoptymizmu. Przy drugim i trzecim kwartale 2016 roku liczba aktywnych użytkowników wzrosła tylko na temat 7 proc. i też w ostatnim kwartale odrzucić przyśpieszyła.

Snap przy swoim prospekcie wydanym przy lutym wskazywał, że a spadek dynamiki pokrywał się w czasie z wprowadzeniem przez Facebooka tzw. Instagram Stories, czyli rozwiązania łudząco podobnego do tego, które oferuje Snapchat.

Liczba użytkowników jest ważnym wskaźnikiem dla potencjalnych reklamodawców, którzy odpowiadają za większość zysków Snapa.

Ze Snapchata korzystają głównie użytkownicy w wieku od 18 służące do 34 lat, a wówczas jedna z najbardziej pomyślnych przez reklamodawców grup. Sami twórcy Snapa wskazują aczkolwiek na fakt, że ów grupa demograficzna nie wydaje się być do końca lojalna jak i również łatwo może przerzucić swe zainteresowanie na inną platformę. Lutowy prospekt pokazuje także pewną sezonowość - interesanci są o wiele skromniej zaangażowani w korzystanie wraz z aplikacji w letnich miesiącach.

Snapchat tvn24. pl

Dzielić:

Związane z

bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

924 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

427 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

644 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
czym jest sukces według Billa Gatesa 14.07.2019

Czym jest sukces według Billa Gatesa

862 14.07.2019

Firmy

Pieniądze, władza, sława – sukces dla każdego oznacza zwykle cokolwiek zupełnie innego. Dla Billa Gates są to 2 rzeczy: zmianę rzeczy w lepsze i dbanie na temat najbliższe osoby. –…...

Czytać →
chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi  Ze świata 10.07.2019

Chiny o wojnie handlowej: nie wystrzelimy jako pierwsi Ze świata

350 10.07.2019

Ze swiata

Chińskie ministerstwo finansów oświadczyło w środę, że nie nałoży ceł odwetowych na amerykańskie towary, tak długo jak nie wejdą w życie karne taryfy USA w produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Rozwiano…...

Czytać →
czarne listy rajów podatkowych  Ze świata 13.07.2019

Czarne listy rajów podatkowych Ze świata

659 13.07.2019

Ze swiata

Czarne ewidencje rajów podatkowych i wyjątkowy nadzór nad firmami ulokowanymi w tych krajach wówczas najczęstszy sposób walki wraz z szkodliwą konkurencją podatkową - wynika z przekazanej zestawienia międzynarodowej sieci niezależnych doradców podatkowych…...

Czytać →
cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje  Ze świata 13.07.2019

Cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje Ze świata

656 13.07.2019

Ze swiata

Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na…...

Czytać →
czerwiński: poświęcę więcej czasu i energii na dokończenie gazoportu 13.07.2019

Czerwiński: poświęcę więcej czasu i energii na dokończenie gazoportu

657 13.07.2019

Z kraju

Minister skarbu Andrzej Czerwiński zadeklarował w środę, hdy poświęci jeszcze więcej periodu i energii sprawie dokończenia gazoportu LNG w Świnoujściu. - Najważniejsze dla mnie zadania to są ów, które…...

Czytać →
ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

341 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło  Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

181 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →