Wciąż przynosi szkody, ale inwestorzy biją się o jego akcje. Temperatura na giełdzie

Debiut Snapchata na giełdzie  Giełda

Na nowojorskiej giełdzie ruszył obecnie handel akcjami spółki Snap Inc. - firmy, do odwiedzenia której należy Snapchat. To był wyjątkowo udany debiut, ponieważ wartość rynkowa aplikacji poszybowała powyżej oczekiwań, sięgając blisko 24 mld dolarów (ok. 95 mld złotych). To dwa razy więcej niż Twitter i największa liczba ludzi od giełdowych początków Facebooka sprzed pięciu lat.

Właściciele Snapa - Evan Spiegel oraz Bobby Murphy - na pewno zacierają ręce. Okazało się, iż tuż przed czwartkowym notowaniem na amerykańskiej giełdzie ceny akcji ich spółki poszybowały do 17 dol., windując wartość pierwszej oferty globalnej (IPO) o dodatkowe 3, 4 mld dolarów.

Snapchat szykuje się na giełdę. Sześć kwestii, które wiemy

W przeciągu dnia za akcję inwestorzy płacili nawet 25 dolarów.

Powyżej oczekiwań

To większą ilość wiadomości niż zakładał sam Snap, ponieważ początkowo cena emisyjna wynieść miałan od czternaście do 16 dolarów zbyt akcję.

Te poziomy zostały przebite, ponieważ zainteresowani chcieli kupić 10 razy więcej akcji, niż stało się dostępnych.

Sytuacja wydaje się być o tyle zaskakująca, hdy Snap nie tylko odrzucić przynosi na razie profitów, ale również generuje straty.

W 2016 roku stało się to 514, 6 mln dol. pod kreską, zaś 2015 minus 372, dziewięć mln dol. Co większą ilość wiadomości - jak wiele rozwijających się startupów - Snap uprzedza, że "być może przenigdy nie osiągnie lub utrzyma zysku". Większość przychodu Snapa w 2016 roku pochodziła z reklam i odpowiadała za 98 proc. zysków.

Facebook wprowadza świeżą funkcję. Zmieni zdjęcia i filmy

Inwestorzy kupują Spiegla

"The Guardian" proponuje, że to, co wspólnicy naprawdę kupują, to odmianę Evana Spiegla - autora Snapchata i prawdziwego multimedialnego celebryty. Ten 26-letni syn kalifornijskich prawników wychował się w Pacific Palisades, luksusowej dzielnicy Los Angeles. Jeździ Ferrari, swego czasu spotykał się z Taylor Swift, an od 2016 roku jego narzeczoną jest modelka Miranda Kerr, była żona Orlando Bloom. Mieszkają razem w domu, który należał wcześniej do Harrisona Forda.

Znacznie ciszej wydaje się o drugim ojcu Snapchata. Bobby Murphy - startupowiec filipińskiego pochodzenia nie dzieli się informacjami na sprawa swojego prywatnego życia. Ponoć jest singlem i ma dom w Venice, w stanie Kalifornia.

Narodziny Snapchata

Snapchat został założony w 2011 roku, gdy Evan Spiegel i Robert Murphy byli studentami Uniwersytetu Stanforda. Początkowo jako podest do szybkiego przesyłania "selfie". Kluczową przewagą aplikacji stało się to, że "snapy" znikały tuż po tym, jak na przykład były przesyłane, więc użytkownicy czuli się "komfortowo w przesyłaniu swoich zdjęć, poniekąd jeśli nie wyglądali pięknie czy perfekcyjnie".

Co ciekawe Snapchat powstał jako projekt zaliczeniowy - abstrahując od Spiegla i Murphy’ego pracował nad nim także Reggie Brown. Początkowo ich uczelniani koledzy wcale nie byli nim zachwyceni. Po tym, jak Brown został wykluczony z projektu, Spigel zdobył 60 proc. udziałów, natomiast do Murphy'ego należało pozostałe 40 proc.

Oto ranking aplikacji, które najpomyślniej dbają o naszą prywatność

Narzędzie do "sextingu"

Aplikacja szybko zaczęła okazać się kojarzona ze zjawiskiem zwanym "sexting”, czyli wysyłaniem pikantnych filmików czy zdjęć.

Z czasem koncepcja Snapchata ewoluowała i pojawiło się sporo nowych funkcji a mianowicie m. in. "My Stories” czy mozliwość nakładania specjalnych obrazkowych nakładek na twarze użytkowników albo płatna usługa tworzenia geofiltrów, która w szczególności chętnie była wykorzystywana za pośrednictwem małe, lokalne firmy.

Aplikacja dla nastolatków

Snapchat ma na całym kuli ziemskiej średnio 158 mln internautów dziennie. Liczba ta wydaje się być najważniejszym miernikiem zaangażowanian nabywców. I - co interesujące - ostatnio nie dawała powodów do hurraoptymizmu. Przy drugim i trzecim kwartale 2016 roku liczba aktywnych użytkowników wzrosła tylko na temat 7 proc. i też w ostatnim kwartale odrzucić przyśpieszyła.

Snap przy swoim prospekcie wydanym przy lutym wskazywał, że a spadek dynamiki pokrywał się w czasie z wprowadzeniem przez Facebooka tzw. Instagram Stories, czyli rozwiązania łudząco podobnego do tego, które oferuje Snapchat.

Liczba użytkowników jest ważnym wskaźnikiem dla potencjalnych reklamodawców, którzy odpowiadają za większość zysków Snapa.

Ze Snapchata korzystają głównie użytkownicy w wieku od 18 służące do 34 lat, a wówczas jedna z najbardziej pomyślnych przez reklamodawców grup. Sami twórcy Snapa wskazują aczkolwiek na fakt, że ów grupa demograficzna nie wydaje się być do końca lojalna jak i również łatwo może przerzucić swe zainteresowanie na inną platformę. Lutowy prospekt pokazuje także pewną sezonowość - interesanci są o wiele skromniej zaangażowani w korzystanie wraz z aplikacji w letnich miesiącach.

Snapchat tvn24. pl

Dzielić:

Związane z

al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

769 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

453 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
czy impeachment Donalda Trumpa wydaje się możliwy? 14.07.2019

Czy impeachment Donalda Trumpa wydaje się możliwy?

991 14.07.2019

Wiadomosci

Olbrzymi skandal, który to wybuchł w ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych, przypomina oczywistą analogię do afery politycznej Watergate z lat 1972–1974, w wyniku której prezydent USA Richard Nixon ustąpił ze stanowiska.…...

Czytać →
bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać? 25.06.2019

Bezrobocie wynosi 7, 1 proc. Dlaczego bezrobocie przestało spadać?

73 25.06.2019

Z kraju

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad ćwierć stulecia. W ostatnich miesiącach dokładnie stopa bezrobocia przestała jednakże spadać. Choć Rada Strategii Pieniężnej dobrze ocenia sektor pracy i widzi jeszcze rezerwy, to…...

Czytać →
budżet na 2017 rok przy Kancelarii Prezydenta 03.07.2019

Budżet na 2017 rok przy Kancelarii Prezydenta

551 03.07.2019

Z kraju

300 plus przy nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →
bułgaria chce międzynarodowego audytu po sektorze bankowym  Informacje 04.07.2019

Bułgaria chce międzynarodowego audytu po sektorze bankowym Informacje

336 04.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Majątek zostanie w rękach państwa. Decyzja uderzy głównie w emerytów Gigantyczna wyrok za zerwanie umowy wraz z rosyjską spółką atomową Południe Europy mniej zależne od czasu gazu z Rosji. Istotna…...

Czytać →
będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet  Informacje 04.07.2019

Będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet Informacje

399 04.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Zasobów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, kolejne obecnie czekają. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna daje większe…...

Czytać →
brexit. Sondaż: większość Brytyjczyków odrzucić chce drugiego referendum  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Sondaż: większość Brytyjczyków odrzucić chce drugiego referendum Ze świata

853 01.07.2019

Ze swiata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
brexit. Wicepremier Morawiecki zachęca londyńskich inwestorów 02.07.2019

Brexit. Wicepremier Morawiecki zachęca londyńskich inwestorów

416 02.07.2019

Finanse

Polska dołączyła do grupy państw, które chcą skorzystać na niepewności związanej z Brexitem i nakłonić do siebie zagranicznych udziałowców - pisze dziennik "Financial Times", zapowiadając czwartkową wizytę wicepremiera Mateusza Morawieckiego po Londynie.…...

Czytać →
brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu  Ze świata 02.07.2019

Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu Ze świata

422 02.07.2019

Ze swiata

Wzrost brytyjskiej gospodarki, mimo czerwcowej woli o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jest silniejszy niż prognozowano. Do rekordowo wysokiego poziomu zbliża się jednak deficyt kraju dzięki rachunku bieżącym - podał w piątek…...

Czytać →