Warszawa: Lecznica neurochirurgii wyjawszy porozumienia, ale pracuje zwyczajowo

Warszawa: Lecznica neurochirurgii wyjawszy porozumienia, ale pracuje zwyczajowo
Category: inne
27 lipca, 2020

*Lekarze z kliniki neurochirurgii szpitala tuz przy ul. Banacha w Warszawie nie zaakceptowac porozumieli się z dyrekcją w sprawie suplementarnych dyżurów, jednak klinika pracuje normalnie – poinformowała po piątek PAP rzeczniczka szpitala Anna Sukmanowska. *

Rzeczniczka zaznaczyła, że w tej chwili nie może nic więcej powiedzieć. Dodała tylko, iż w piątek nie zaplanowano rozmów dyrekcji z lekarzami, ale „sytuacja jest takowa, że niczego nie można wykluczyć”. Podkreśliła, że lecznica neurochirurgii jak i równiez jej pokój przyjęć funkcjonują w sposób właściwy.

Wcześniej Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy alarmował, że w przypadku deficytu porozumienia z dyrekcją, klinice neurochirurgii szpitala przy ul. Banacha grozi wstrzymanie przyjęć pacjentów.

Kierownik mazowieckiego OZZL Maciej Jędrzejowski podkreślił przy piątkowej rozmowie z PAP, że doktorzy z neurochirurgii nie zaakceptowali porozumienia dyrekcji z przedstawicielami personelu medycznego ze szpitala przy ul. Banacha. Uklad dotyczące wynagrodzeń za równoczesne dyżury podpisano w czwartek. Jednak OZZL zaznacza, że jest to siano tylko zastepcze. Medycy chcą wrócić az do rozmów sposród dyrekcją zbyt cztery miesiące.

Jędrzejowski dodał, że w piątek OZZL negocjuje wraz z dyrekcją stołecznego Szpitala Praskiego.

W myśl przepisów, które obowiązują od czasu początku tego roku, termin pracy medyka wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, innymi slowy podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym wypoczynku.

Nowe przepisy spowodowały po szpitalach zmartwienia z obsadą dyżurów lekarskich. W zamian zbyt wyrażanie zgody na dłuższą pracę lekarze żądają podwyżek płac. W niektórych placówkach wynegocjowali postep wynagrodzeń, przy innych dyrektorzy wprowadzili tego typu rozwiązania jak m. in.: praca dzieki kontraktach, przy systemie zmianowym lub równoważnym, zlecanie usług niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej, obsadzanie dyżurów rezydentami.

Kierowniczy Szpital Kliniczny Akademii Lekarskiej w Warszawie obok ul. Banacha to największy szpital w naszym kraju. Rocznie jest w nim hospitalizowanych 55 tys. pacjentów, natomiast w dwudziestu siedmiu poradniach przyszpitalnych jest dawanym 220 tys. porad specjalistycznych. (PAP)

pro/ pz/ jra/