Warszawa: Inscenizacja powstańczych barykad i posterunków

Warszawa: Inscenizacja powstańczych barykad i posterunków
Category: inne
27 lipca, 2020

Zwiedzanie powstańczej barykady, stanowiska strzeleckiego i samochodu pancernego Kubuś a takze galerii powstańczego plakatu – to niektóre z rarytas przygotowanych w niedzielę dla warszawiaków poprzez Grupę Historyczną Zgrupowanie „Radosław” i władze Śródmieścia.

W niedzielę przez cały dzień w pl. Zamkowym i pl. Krasińskich będą ustawione symbolicznie barykady i stanica Harcerskiej Poczty Polowej. W tenze sposób Ekipa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” chce przybliżyć mieszkańcom i turystom historię Powstania Warszawskiego.

„Na placu Zamkowym będzie można zobaczyć powstańcze stanowisko strzeleckie, samochód pancerny Kubuś, wydrukować znak Naszego kraju Walczącej lub obejrzeć Galerię Powstańczego Plakatu. Można będzie stemplować okolicznościowe kartki pocztowe, a także zobaczyć, jak działa punkt łączności” – powiedział PAP Jarosław Wróblewski z Ekipy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.

Na barykadę pozostali zaproszeni również powstańcy Baonu „Zośka”. Przewidziano także inscenizację przysięgi powstańczej oraz spotkanie z Bogdanem Bednarczykiem, kolekcjonerem i pisarzem publikacji na temat historycznych odznakach. „Na placu Zamkowym bedzie również zestawiona makieta stanicy Harcerskiej Korespondencji Pocztowej i okienko odbierania kartek pocztowych, co pomoże odtworzyć klimat pokazujący życie i służbę Zawiszaków w trakcie Powstania Warszawskiego” – dodał Wróblewski.

W placu Krasińskich przy ulicy Długiej niedaleko barykady bedzie ustawiona także rusznikarnia z replikami powstańczego uzbrojenia i punkt wydawania przepustek. W barykadach będzie możliwość uzyskania czwartego numeru pisma „Zgrupowanie Radosław” z dodatkiem dla młodzieży „Odważniak”.

Turyści będą mogli skorzystać ze spaceru powstańczego ulicami Starówki w asyście umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy z epoki. Spacerowi będzie towarzyszył komentarz historyczny. Spacery wyruszające sprzed barykady na pl. Zamkowym rozpoczną się na temat godz. 11, 15 jak i równiez 18, natomiast wyruszające wraz z barykady obok ul. Długiej o godz. 12 jak i równiez 16. Przez cały dzień członkowie Ekipy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” będą do wladzy zwiedzających, prezentując umundurowanie, uzbrojenie i sprzęt z czasów powstańczych, zas także dzieląc się swoją wiedzą i pasją.

„Serdecznie zapraszamy zarówno tych, którzy o Powstaniu Warszawskim wiedzą sporo, oraz tych, którzy chcą swoją wiedzę pogłębić. Jestem przekonany, że każdy odnajdzie dzieki naszych symbolicznych barykadach coś interesującego lub skłaniającego sluzace do refleksji ponad tragicznym losem powstania, mogąc niemal dotknąć niełatwej historii” – powiedział komendant Ekipy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” Tomasz Karasiński. (PAP)

akn/ abe/ gma/