Warszawa: Gronkiewicz-Waltz: jest konkluzja rosyjskich kibiców

Warszawa: Gronkiewicz-Waltz: jest konkluzja rosyjskich kibiców
Category: inne
27 lipca, 2020

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że ratusz otrzymał wniosek dotyczący przemarszu rosyjskich kibiców. 12 czerwca kibice z Rosji będą potrafili przejść ulicami Warszawy w Stadion Narodowy, a władze Warszawy dywanom w tym pomogą – zapewniła.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że stołeczny urzad miejski otrzymał w piątek pismo z prośbą o pomoc dla rosyjskich kibiców. Dodała, że wniosek Rosjan nie istnieje charakteru formalnego, tzn. nie zaakceptowac spełnia wymogów ustawy Prawo o zgromadzeniach. „W tymze piśmie napisali, że chcą przejścia w kierunku Stadionu Narodowego” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej w Pałacu Kultury i Nauki na warszawskim rynku.

Poinformowała, że w sobotę zaplanowano zebranie z przedstawicielami rosyjskich kibiców, którzy organizują przemarsz. „Musimy się jeszcze spotkać, żeby się wlasciwie porozumieć” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor doprecyzowała, że „jest to pismo z prośbą o wsparcie w przejściu kibiców rosyjskich z miejsca w bliskiej odległości od czasu Stadionu Narodowego”.

„Wpłynęła prośba, żeby pomóc w przejściu grupowym w stadion osób, które posiadają bilety. I taką prośbę spełnimy. Po ten sam sposób będą się poruszali zarówno kibice polscy, przypuszczalnie dzisiaj greccy” – powiedziała Gawor. Dodała, że rosyjscy fani piłki nożnej napisali, że „przemarsze kibiców rosyjskich są tradycją w czasie mistrzostw Europy”.

Gawor poinformowała, że 12 czerwca w Warszawie, poza przemarszem rosyjskich kibiców, odbędą się 2 niewielkie protesty związane wraz z polityką mieszkaniową.

Policja zapewnia, że przejście rosyjskich kibiców będzie pewne. „Komenda Stołeczna Policji wydaje sie byc przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa” – powiedział na konferencji prasowej do niej rzecznik Maciej Karczyński.

Wszechrosyjski Związek Kibiców zapowiedział przy czwartek, że zwróci się do władz Warszawy o zgodę na przejście rosyjskich fanów 12 czerwca ulicami polskiej metropolii w zorganizowanej grupie w Stadion Narodowy na spotkanie Polska-Rosja. Mecz zbiega się w czasie wraz z świętem panstwowym Federacji Rosyjskiej – Świętem Niepodległości, nazywanym Dniem Rosji. (PAP)

nno/ jra/