W. Brytania: Partia Roboty żąda ustąpienia ministra Hunta

W. Brytania: Partia Roboty żąda ustąpienia ministra Hunta
Category: inne
27 lipca, 2020

Brytyjska opozycyjna Partia Roboty żąda ustąpienia ministra kultury, mediów i sportu Jeremy’ego Hunta, któremu zarzuca, że nie zachował bezstronności, wypracowując stanowisko w sprawie przejęcia tele-wizji BSkyB poprzez koncern Ruperta Murdocha.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji lorda Levesona badającej etyczne aspekty w styku mediów i strategii ujawniono maile (łącznie 163 strony dokumentów) wskazujące, że minister Hunt prywatnie popierał starania Wiadomosc Corp. Murdocha o przejęcie pełnej kontroli nad telewizją BSkyB, jak – zdaniem laburzystów a mianowicie dowodzi, że był stronniczy.

Nie jest to pierwszy przykład wskazujący na bliskie kontakt między światowym imperium medialnym Ruperta Murdocha a brytyjskim rządem. Uprzednio wyszły na jaw metrów. in. powiązania, także towarzyskie, premiera Davida Camerona z Rebeką Brooks – byłą redaktorką naczelną tabloidów „News of the World” a takze „The Sun”, a także byłą dyrektorką News International, czyli brytyjskiej filii Wiadomosc Corp.

Zeznania przed komisją składał we wtorek były szef Wiadomosc International, zas zarazem były prezes BSkyB i syn Ruperta Murdocha – James.

Lider Partii Pracy Ed Miliband powiedział BBC, że Hunt zakulisowo popierał królestwa medialne Murdocha i powinien ustąpić. Premier David Cameron oświadczył, że ma pełne zaufanie sluzace do Hunta.

Zdaniem Milibanda stanowisko Camerona wskazuje, że nie zaakceptowac rozumie on powagi sytuacji, ponieważ e-maile dowodzą, iż Hunt „zamiast bronić interesu społecznego był wyrazicielem interesów Murdochów”.

„Hunt mówił, że jego obowiązkiem jest dochowanie wymogów przejrzystości, bezstronności i rzetelności. W tej chwili wiemy, że udzielał News Corporation porad i wskazówek (… )” – cytuje BBC Milibanda.

Dymisji ministra zażądała też w Izbie Gmin wiceszefowa Partii Robocie Harriet Harman, oceniając swoim postępowanie jak „poniżej standardów”. Były minister kultury, mediów i ruchu w przeszlym rządzie laburzystowskim Gordona Browna, Ben Bradshaw, zażądał po Izbie Gmin, by premier Cameron wytłumaczył się przed parlamentem.

Zamiary przejęcia BSkyB – największej telewizji komercyjnej w Wielkiej Brytanii, konkurującej wraz z BBC a mianowicie załamały się w lipcu 2011 r., gdy ujawniono zasięg tzw. afery podsłuchowej. Jej głównym, choć nie jedynym ośrodkiem był tabloid „News of the World”.

Z maili przekazanych komisji przez 81-letniego Ruperta Murdocha, który będzie zeznawał zanim komisją Levesona w środę, wynika, że Jeremy Hunt generalnie był pozytywnie nastawiony do planów News Corp. dotyczących przejęcia BSkyB, nadal zanim w grudniu 2010 r. powierzono mu funkcję arbitra uprawnionego do orzekania, czy przejęcie może nastąpić.

Wcześniej premier David Cameron pozbawił kwalifikacji decyzyjnych po tej sprawie ministra ds. biznesu Vince’a Cable’a, ponieważ w rozmowie z podstawionymi dziennikarkami przyznał się on do wrogiego stosunku wzgledem Murdocha.

Przedsiebiorstwo bukmacherska William Hill wstrzymała przyjmowanie zakładów o dymisję ministra Hunta. Inna spólka, Ladbrokes, szanse jego ustąpienia ocenia na 5/1. (PAP)

asw/ az/ mc/