W. Brytania: Media: w związku wraz z podsłuchami będą dalsze aresztowania

W. Brytania: Media: w związku wraz z podsłuchami będą dalsze aresztowania
Category: inne
27 lipca, 2020

Scotland Yard, prowadzący odzyskiwanie w sprawie afery podsłuchowej w tabloidzie „News of the World” (NotW), planuje aresztować 9 redaktorów gazety i 3 policjantów – twierdzi tygodnik „Sunday Times”, powołując się dzieki doniesienia policyjne.

„NotW” ukazał się w niedzielę po raz ostatni. Został zamknięty przez wydawcę News International, pomimo że był dochodowy. Wychodził od 168 lat, natomiast przez koncern mediów Ruperta Murdocha został przejęty w 1968 r. Zwolniono dwiescie dziennikarzy. Psy zabezpieczyła po redakcji komputery i rózne materiały dowodowe.

Według „Sunday Timesa”, należącego do tego danego koncernu prasowego co „NotW”, sześciu dziennikarzy tabloidu, których policja chce przesłuchać, ochraniało Glenna Mulcaire’a – wlasnego detektywa zatrudnionego przez gazetę z gażą ponad 100 tys. funtów rocznie, który włamywał się do skrzynek głosowych.

Aresztowanie grozi także trzem innym dziennikarzom „NotW”, którzy wiedzieli na temat działalności Mulcaire’a, oraz trzem policjantom, którzy mieli przyjmować łapówki w łącznej wysokości ok. 120 tys. funtów w zamian zbyt przekazywanie gazecie tajnych wiadomości wykorzystywanych następnie w sensacyjnych doniesieniach drukowanych.

Mulcaire został aresztowany i przesłuchany za posrednictwem policję w piątek. Wśród sześciu redaktorów, którzy dysponowali go chronić, wymienia się m. in. Clive’a Goodmana, byłego dworskiego korespondenta „NotW”, który przy 2007 r. wraz z Mulcaire’m został zmuszony na karę kilku miesięcy pozbawienia wolności za podsłuchiwanie rozmów personelu dworu królewskiego.

Policyjne śledztwo z czasów 2005-07, które doprowadziło sluzace do skazania Mulcaire’a i Goodmana, obecnie uważane jest zbytnio niewystarczające. Policja ograniczyła się wówczas tylko do sprawy podsłuchiwania członków rodziny królewskiej. Asystent komisarza metropolitarnej policji John Yates wyraził w sobotę ubolewanie z tego powodu.

Stwierdził zarazem, że gdyby „NotW” w większym zakresie współpracował z policją, to sluzace do obecnego skandalu by nie doszło. Yates oskarżył gazetę o tuszowanie podsłuchów.

„Sunday Times” przekonuje, że przy 2007 r. „NotW” prowadził własne odzyskiwanie w sprawie draki podsłuchowej, które ustaliło, że praktyka była szeroko rozpowszechniona. Ustalenia sposród tego dochodzenia przekazano policji dopiero teraz.

Z kolei inna gazeta „Mail on Sunday” spekuluje, że powodem, dla którego policyjne dochodzenie co do podsłuchów w „NotW” było prowadzone opieszale, było to, że kierujący nim rewizor Andy Hayman miał pozamałżeński romans, natomiast „NotW” miał potwierdzające to zdjęcia.

Skutkiem śledztwa pod nadzorem Haymana z latek 2005-07 było stwierdzenie, że podsłuchy były odosobnionym przypadkiem, za który winę ponosi jeden sprawozdawca. Z perspektywy periodu widać, iż gdyby psy drążyła sprawę głębiej, to okazałoby się, że podsłuchy były kierowane systematycznie jak i równiez na dużą skalę.

Hayman odszedł wraz z służby w policji z końcem dwa tysiace siedem r., kiedy jego romans wyszedł w jaw. Znalazł zatrudnienie w „Timesie”, który podobnie jak „NotW” należy do koncernu Murdocha.

Obecnie, kiedy dzięki rewelacjom „Guardiana” okazało się, że ofiarami podsłuchów „NotW” były osoby prywatne, m. in. krewni żołnierzy poległych przy Iraku i Afganistanie i ofiar głośnych mordów, premier David Cameron zarządził 2 dochodzenie. Jedno z tych propozycji ma zbadać rolę policji, a drugie etykę mediów i zalecić zmiany przy systemie regulacji rynku mediów.

Niektórzy komentatorzy sądzą, że afera podsłuchowa może wywołać napięcia przy koalicji rządzącej, ponieważ zasklepialy minister Jeremy Hunt zgodził się wstępnie na przejęcie przez koncern Murdocha telewizji BSkyB, a liberalny minister Vince Cable był temu zdecydowanie sprzeczny.

Niewykluczone, że ostateczna rozstrzygniecie, która w tej kwestii ma zapaść w nadchodzącym tygodniu, zostanie opóźniona w przypadku zarządzenia badania. (PAP)

asw/ mmp/ kar/