Visa a MasterCard: jaka jest różnica?

17 lutego 2021

Visa a MasterCard: przegląd

Branża płatności elektronicznych jest zdominowana przez cztery firmy. Visa, MasterCard, American Express i Discover są odpowiedzialne za obsługę większości płatności kartą na świecie. Visa i MasterCard przedstawiają wyjątkowe oferty, ponieważ żadna firma nie jest zaangażowana w udzielanie kredytów ani wydawanie jakichkolwiek kart. Oznacza to, że wszystkie karty płatnicze Visa i MasterCard są wydawane w ramach pewnego rodzaju relacji pod wspólną marką. Chociaż obie firmy nie przedłużają ani nie wydają żadnych kart, współpracują, aby zaoferować najszerszą gamę produktów obejmującą opcje kart kredytowych, debetowych i przedpłaconych.

Większość Amerykanów ma dziś co najmniej jedną kartę debetową i kredytową. Wiele osób ma ich wiele, starając się wykorzystać wszystkie nagrody, możliwości zwrotu gotówki i korzyści promocyjne, jakie mają do zaoferowania emitenci.

W nagłówkach gazet często dominują karty kredytowe, z niespłaconymi saldami odnawialnych kredytów o wartości około 1 biliona USD na IV kwartał 2019 r. Konsumenci z łatwością znają karty debetowe, które wraz z kartami kredytowymi i innymi formami płatności bezgotówkowych generują transakcje o wartości około 174,2 mld USD. wolumen – o wartości 97,04 bln USD – rocznie. Wraz z ewolucją rynku technologii finansowych, na rynek trafia również coraz więcej kart przedpłaconych, generujących około 200 miliardów dolarów rocznego wolumenu. Wcześniejsze 

Kluczowe wnioski
 • Visa i MasterCard to dwie największe sieci przetwarzania płatności na świecie.
 • Visa i MasterCard nie wydają kart bezpośrednio publicznie, tak jak Discover i American Express, ale raczej za pośrednictwem członków instytucji finansowych.Banki członkowskie i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe wydają karty kredytowe i debetowe Visa i Mastercard bezpośrednio swoim klientom, aw wielu przypadkach w ramach współpracy partnerskiej z liniami lotniczymi, hotelami i krajowymi sprzedawcami detalicznymi.Zrozumieć Visa i MasterCard

  Visa i MasterCard to jedyne sieciowe procesory płatnicze, które są zaangażowane we wszystkie trzy obszary rynku płatności. Działając wyłącznie jako procesory sieciowe, te dwie firmy mają wyjątkową przewagę, ale działają inaczej.

  Visa i MasterCard są przedmiotem publicznego obrotu. Visa (symbol handlowy V) ma kapitalizację rynkową w wysokości 365 miliardów dolarów, podczas gdy MasterCard (symbol handlowy MA) jest tuż za nim z 293 miliardami dolarów (kapitalizacja rynkowa na 3 marca 2020 r.). Ponieważ żadna z firm nie udziela kredytów ani nie wydaje kart za pośrednictwem działu bankowego, obie mają szeroki wachlarz ofert pod wspólną marką.

  Modele biznesowe obu firm są bardzo podobne. Visa i MasterCard nie wydają kart bezpośrednio publicznie, ale raczej poprzez partnerskie instytucje finansowe, takie jak banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe. Następnie instytucja finansowa będąca członkiem wydaje karty płatnicze dla osób fizycznych i firm, bezpośrednio lub we współpracy z liniami lotniczymi, hotelami lub markami detalicznymi.

  Ustalanie warunkówInstytucja finansowa wydająca kartę określa warunki karty płatniczej, w tym opłaty, nagrody i inne funkcje. (Detaliści zwykle współpracują z zewnętrzną instytucją finansową). W przypadku kart kredytowych bank wydający jest odpowiedzialny za gwarantowanie emisji, strukturyzację stóp procentowych i pełny rozwój programów nagród.

  Wydawcy kart mogą również oferować inne korzyści, takie jak kradzież tożsamości i ochrona przed oszustwami, ubezpieczenie wynajmu samochodu lub zniżki na zakup firm. Chociaż różnice w stopach procentowych, limitach kredytowych, programach nagród i korzyściach są kontrolowane przez instytucję finansową, która je wydała, Visa i MasterCard konkurują o współpracę pod wspólną marką, a także uczestniczą w opracowywaniu warunków karty.

  Ogólnie branża płatności kartami jest złożona i obejmuje akceptantów, banki akceptantów, bankowość wydawców, przetwarzanie sieciowe i posiadaczy kart. Sieciowe procesory, a zwłaszcza MasterCard i Visa, mają swobodę kształtowania swoich opłat w dowolny sposób. Taka struktura i raportowanie to jedna z największych różnic między dwoma największymi procesorami sieciowymi.

  W 2019 roku Visa wygenerowała 23 miliardy dolarów całkowitego przychodu przy wolumenie płatności 8,8 biliona dolarów. Główne produkty Visa to: karty kredytowe, debetowe i przedpłacone, a także rozwiązania biznesowe i globalne usługi bankomatowe. Segmenty działalności objęte obowiązkiem sprawozdawczym obejmują:

 • Usługa
 • Przetwarzanie danychTransakcje międzynarodoweInne Zarówno Visa, jak i MasterCard generują większość swoich przychodów z opłat za usługi i przetwarzanie danych, ale obie firmy inaczej charakteryzują te opłaty i mają również własne struktury opłat. Opłaty za usługi są pobierane od wydawcy i zależą od wielkości karty.

  Opłaty za przetwarzanie danych są zwykle również pobierane od emitenta, który z kolei pobiera te opłaty, obciążając akceptantów za każdą indywidualną transakcję. Opłaty za przetwarzanie danych są zazwyczaj bardzo małymi, stałymi opłatami pobieranymi za każdą transakcję, które pokrywają koszty dostarczania informacji transakcyjnych przesyłanych w sieci.

  Ogólnie Visa jest znana z oferowania trzech poziomów kart: bazowego, podpisowego i nieskończonego. Kategorie te zawierają standardowe przepisy dotyczące emitentów.

  Globalna akceptacjaPodczas gdy Visa jest większa pod względem transakcji, wolumenu zakupów i kart w obiegu, Visa i Mastercard mają prawie identyczny globalny ślad akceptacji akceptantów.

  karta MasterCard

  W 2019 roku MasterCard wygenerował całkowity przychód w wysokości 16,9 miliarda dolarów, przy wolumenie płatności 6,5 biliona dolarów. Podstawowe produkty MasterCard obejmują kredyty konsumenckie, konsumenckie karty debetowe, karty przedpłacone oraz produkty komercyjne. MasterCard ma jeden raportowany segment biznesowy, znany jako Rozwiązania Płatnicze, który jest podzielony na obszary geograficzne w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

  Podobnie jak Visa, MasterCard uzyskuje większość swoich przychodów z opłat za usługi i przetwarzanie danych. Jednak inaczej charakteryzuje opłaty. Opłaty za obsługę karty MasterCard są negocjowane i obliczane jako procent globalnego wolumenu w dolarach. Opłaty za przetwarzanie danych są znane jako opłaty za zmianę. Opłaty za zmianę są niewielkim, stałym kosztem pojedynczej transakcji, naliczanym emitentowi.

  MasterCard jest znany z oferowania trzech poziomów kart: podstawowego, światowego i światowego elity.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy