USA: Senat zatwierdził Johna Kerry’ego w miejscu sekretarza stanu

Category: inne
27 lipca, 2020

Senat NA JUKATAN zatwierdził we wtorek Johna Kerry’ego w miejscu sekretarza formy. Zastąpi on Hillary Clinton, która ustąpiła po czterech latach za zakupach grupowych stanowisku wraz z względów leczniczych. Kandydatura Kerry’ego nie wzbudziła kontrowersji jak i równiez zyskała poparcie obu partii.

Kandydatura Kerry’ego, senatora ze postaci Massachusetts, została przyjęta przytłaczającą większością głosów 94: 3. Nowy sekretarz stanu może być zaprzysiężony już po środę. Przy najbliższy poniedziałek planowane wydaje sie uroczyste powitanie Kerry’ego w Departamencie Stanu.

Po głosowaniu rozpromieniony Kerry przyjmował gratulacje od senatorów z obu partii.

Kilka godzin wcześniej kandydaturę 69-letniego Kerry’ego zaaprobowała jednogłośnie komitet spraw obcych Senatu. Kerry była poprzez ubiegłe czterech lata przewodniczącym tej komisji.

Kerry wydaje sie synem dyplomaty i weteranem wojny po Wietnamie. W 2004 r. ubiegał się bez powodzenia z przedramienia Partii Demokratycznej o urząd prezydenta AMERYCE. Przegrał wówczas z republikaninem George W. Bushem.

Podczas pierwszej kadencji prezydenta Obamy był pełnił rozmaite misje dyplomatyczne będąc m. in. nieoficjalnym wysłannikiem prezydenta do Afganistanu i Pakistanu.

Komentatorzy podkreślają, że bezproblemowa tolerancja kandydatury Kerry’ego była spodziewana oraz, że już od czasu dawna „przymierzał się” w dodatku stanowiska. Zarówno Demokraci oraz Republikanie podkreślali, że będzie on idealnym następcą Hillary Rodham Clinton.

„Senator Kerry nie będzie potrzebował powtykania do kręgu przywódców politycznych i wojskowych świata jak i równiez już od pierwszego dnia będzie cos wiecej niz w pełni zorientowany po zawiłościach amerykańskiej polityki obcej, ale zrealizowany do działania na różnych forach międzynarodowych” – powiedział demokratyczny senator Bob Menendez, który zastąpi Kerry’ego na stanowisku przewodniczącego komisji spraw obcych Senatu.

Dodał, że przyjęcie kandydatury Kerry’ego tak przytłaczającą większością głosów „jest wielkim sygnałem” gwoli świata, iż ma pan poparcie wszelkich sił politycznych w USA.

Wpływowy republikański senator Bob Corker określił Kerry’ego w charakterze „realistę”, który zajmie się takimi problemami jak niepokoje w Synaju, wojna domowa w Jordani, zagrożenie islamskim terroryzmem przy Afryce i dążenie Iranu do zdobycia broni nuklearnej.

Zaaprobowanie Kerry’ego na stanowisku sekretarza stanu okresla, że w stanie Massachusetts, który reprezentował w Senacie, będą musiały się odbyć decyzje uzupełniające. (PAP)

jm/

13101478 13101473 13101461 13101586 13101572