Umowa na temat pracę na czas nieokreślony. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

W 3 kwartale ubiegłego roku prawie 9 milionów Polaków pracowało w oparciu o umowę na temat pracę terminowo nieokreślony. To najbezpieczniejsza jak i równiez wciąż popularna forma zatrudnienia, jednak regularnie traci na rzecz umów terminowych i cywilnoprawnych, dlatego coraz to mniej pracowników może się nią pochwalić.

Na koniec ubiegłego wieku proporcje pracowników stałych do tymczasowych (pracujących w oparciu o umowę o pracę na czas określony) były miażdżące dla tychze drugich. Było ich zaledwie pół miliona, podczas gdy bezterminowym zatrudnieniem mogło poszczycić się prawie dwadziescia razy tyle.

W III kwartale ubiegłego roku w dalszym ciagu więcej było umów na czas nieokreślony, ale ich dominacja nie była już tak wyraźna, jak jeszcze pietnasty lat temu. Wydłużenie stuleciu emerytalnego, spadek bezrobocia i starzenie się polskiego społeczeństwa przyczyniło się do tego, że stosunkiem robocie objętych wydaje sie byc teraz o 3 miliony więcej pracowników. Obecnie umowę na stałe ma podpisane niespełna 9 milionów Polaków, a przeszlo 3, 5 miliona operuje na etatach tylko poprzez określony okres i stałe zatrudnienie jest dla nich marzeniem. Jeśli dodać dodatkowo jeszcze pracujących na umowach śmieciowych, bezrobotnych i przedsiębiorców, to okaże się, że pracownicy stali stanowią niespełna 50 % wszystkich Polaków na rynku pracy.

##

Źródło: GUS Wydaje sie byc się o co bić?

Element, przy którym porozumienie na czas nieokreślony jest lepsza od terminowej, to zwlaszcza zasady jej wypowiedzenia. W przypadku zatrudnienia we wlasciwym czasie określony czas wypowiedzenia wydaje sie z góry określony jak i równiez wynosi dwa tygodnie. Można go jednak zastosować tylko w przypadku, gdy spełnione zostaną jednocześnie wiecej niz jeden warunki:

  • umowa została zawarta we wlasciwym czasie dłuższy niż 6 miesięcy i
  • umieszczono w niej zapis, który umożliwia wcześniejsze rozwiązanie dokumenty urzedowe z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Może się więc zdarzyć, że pracownik, który pracował w jednej firmie od piec lat, bedzie zwolniony wylacznie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Gdyby pracował w oparciu o umowę na czas nieokreślony, to miałby zagwarantowane zatrudnienie wciaz przez trzech miesiące, bo Kodeks robocie przewiduje okres wypowiedzenia, trwający:

  • 2 tygodnie, jeśli staż robocie w przedsiebiorstwie wynosi skromniej niż 6 miesięcy,
  • miesiąc, jeśli staż pracy po firmie siega mniej niż 3 lata,
  • 3 miesiące, jeśli staż pracy po firmie wynosi więcej niż 3 czasy.

Jakie mozliwosci więcej, pracodawca nie musi informować o przyczynach rozwiązania dokumenty urzedowe na czas określony, więc potencjalne zwolnienie pracownika nie mialo stanowić żadnego problemu. Przy bezterminowej musi je podać, bo odmiennie wypowiedzenie będzie nieskuteczne.

Umowa bezterminowa daje też poczucie stabilizacji jak i równiez ma znaczenie przede wszystkim dla osób starających się o kredyt hipoteczny. Banki bowiem przy ocenianiu zdolności kredytowania dużo przychylniej patrzą w taką formę zatrudnienia, niż na umowę czasową.

Oprócz roboty na etacie, można również zdecydować się na własną działalność. Wielu młodych Polaków się na tek krok decyduje.

Trzecia porozumienie – bezterminowa

Żeby ograniczyć nadmierne stosowanie przez pracodawców na przykład kilkuletnich umów, wprowadzono zasadę, według której pracownikowi wraz z urzędu przysługuje umowa bezterminowa. Przepis ów zakłada, że pracodawca nie zaakceptowac może zawrzeć więcej niż dwóch, następujących bezpośrednio na sobie, umów okresowych (przerwa między nimi nie może być dłuższa niż miesiąc). Trzecia musi już być podpisać terminowo nieoznaczony.

Przykład

Do tego czasu brakowało jednak przepisu, który precyzowałby maksymalną długość trwania umowy terminowo określony. W ekstremalnych wypadkach mogła kobieta być zawarta nawet w 10 czasów.

W tym roku posiada się to jednak zmienić za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, wyszkolonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Pracownik będzie mógł być zatrudniony na umowach czasowych nie dłużej niż 33 miesiące. Poza tym zasady wypowiedzenia zostaną „żywcem” przeniesione wraz z umów bezterminowych i swoim okres będzie zależał od stażu robocie.

Nowe regulace mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Więcej na ten temat dowiesz sie tutaj.

Ogladaj więcej przy

  • Pięć rodzajów umów o pracę. Co muszą zawierać?
  • Zobacz, jak duzo kosztuje zatrudnienie pracownika
  • Modyfikacje w nieomal pracy. Podwladni skorzystają?
  • Dokumenty urzedowe na czas określony powinny być krótsze