Ulica w Chicago niegodna godnosci Lecha Kaczyńskiego

Category: inne
27 lipca, 2020

Nie wszyscy Polacy w Chicago popierają decyzję o nadaniu imienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odcinkowi ulicy w ponizszym mieście. Kontrowersje wzbudza wybór dzielnicy, za posrednictwem którą przebiegać ma aleja Lecha Kaczyńskiego.

Pomysłodawcą inicjatywy, przy myśl której honorową aleją imienia nieżyjącego prezydenta zostanie nazwany wydzial ulicy Oddzialów w dzielnicy Portage Obiekt, historycznie związanej z Polonią, był John Arena wraz z zarządu Parków Miejskich w Chicago oraz Daniel Pogorzelski, wiceprezes Towarzystwa Historycznego Północno-Zachodnie Chicago. Plan stosownych przepisów przygotowali dwaj chicagowscy radni: Ariel Reboyras oraz Thomas Allen. Poparł go wojewoda Chicago Richard Daley.

Zdaniem polonijnej dziennikarki radiowej Łucji Śliwy osobiscie pomysł wydaje sie dobry, lecz wybór dzielnicy _ kupieckiej, z opuszczonymi biznesami i pustymi witrynami _ spowoduje, że nie zaakceptowac będzie to godne upamiętnienie prezydenta.

_ – Jest to bardzo poważne przedsięwzięcie jak i równiez choć pochwalam pomysł, to uważam, że należało wcześniej dopuścić do publicznej dysputy na ten temat, pozwolić Polakom jak i równiez Amerykanom naszego pochodzenia wypowiedzieć się co do miejsca i sposobu uczczenia pamięci zmarłego prezydenta, zas tego nie uczyniono _ – powiedziała Śliwa.

Dodała, że w swoim programie _ Otwarty Mikrofon _ w radiu 1490 AM wezwała słuchaczy, aby kontaktowali się z pomysłodawcami i przekazali swoje recenzje. Zdaniem Śliwy są w Chicago godniejsze miejsca az do uczczenia pamięci Lecha Kaczyńskiego, który zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod spodem Smoleńskiem.

Chicagowski radny Ariel Reboyras przyznał, że dzwonią do jego Polacy, którzy wyrażają swój sprzeciw. Jakim sposobem powiedział, nie zaakceptowac spodziewał się, że decyzja władz miejskich Chicago będzie wzbudzać kontrowersje.

_ a mianowicie Nie sądziłem, że będzie to polityczne wydarzenie. Nie zaakceptowac miałem takich intencji. Wylaczne, czym się kierowałem popierając tę inicjatywę było uhonorowanie cieszącej się powszechnym szacunkiem osoby, która zginęła tragicznie. Ma to być wyraz uznania _ – tłumaczył Reboyras.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula uważa z kolei, że chicagowska Polonia powinna być zadowolona z decyzji radnych.

_ – Jako Ludzie z polski powinniśmy być zadowoleni, że radni przyjęli ustawę co do nadania ulicy imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego; jednak dotarły do moja osobe sygnały, że nie każdy jest zaspokojony, ze względu na wybór dzielnicy. Według mnie polozenie wynika sposród faktu, że ciągle mieszka tam dużo osób naszego pochodzenia _ – powiedział Spula.

Architekcirealizatorzy uroczystości podkreślają, że obszar, w której Lech Kaczyński będzie miał swoją ulicę, historycznie jest związana wraz z Polonią. – _ Polacy tutaj przyjeżdżali, mieszkali, zakładali rodziny i nadal są tu obecni. Dlatego nie możemy wstydzić się naszej dzielnicy, bez względu na to, jak kobieta wygląda _ – powiedział Sławomir Budzik, organizator uroczystości.

Dzielnica, która wyrosła wokół ulic Belmont i Oddzialów w północno-zachodniej części Chicago, nazywana była potocznie Władysławowem, od kościoła św. Władysława. W ostatnich latach ponizsza część miasta, niegdyś zamieszkiwana prawie wyłącznie przez Polaków, stała się wieloetnicza. Natomiast recesja spowodowała, że niektórzy właściciele biznesów zmuszeni pozostali do katalogów zlikwidowania.

Uroczystości otwarcia alei Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odbędą się w czwartek – po amerykańskie Święto Weterana i w polskie Święto Niepodległości. Na odsłonięcie pamiątkowej tablicy do Chicago z Naszego kraju przyleci posłanka PiS Beata Kempa i kuzyn prezydenta Kaczyńskiego, Jan Maria Tomaszewski, który przywiezie specjalny list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.