Ukraina: MSZ: Rosja wybrała kandydata dzieki nowego ambasadora w Kijowie

Category: inne
27 lipca, 2020

Następcą Wiktora Czernomyrdina na stanowisku rosyjskiego ambasadora w Ukrainie będzie były minister zdrowia, natomiast obecny konsultant prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, Michaił Zurabow. Po piątek Ministerstwo Spraw Obcych Rosji zwróciło się do MSZ Ukrainy z prośbą o akceptację jego kandydatury – poinformował rzecznik ukraińskiej dyplomacji Wasyl Kyryłycz.

Według przewaznie dobrze poinformowanego dziennika „Kommiersant-Ukraina” plany wysłania Zurabowa sluzace do Kijowa nie wywołały dzieki Ukrainie sprzeciwów, jednak spotkały się sposród krytyką przy Rosji.

„Z nadejściem Zurabowa znikną wszelkie iluzje, że mamy jakąkolwiek politykę wzgledem Ukrainy” a mianowicie powiedział gazecie niewymieniony sposród nazwiska członek komitetu ds. Wspólnoty Niepodległych Państw Pychy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Najostrzej na kandydaturę nowego ambasadora zareagował Konstantin Zatulin, kontrowersyjny deputowany, znakomity z wrogości wobec dzisiejszych ukraińskich władz. „Mianowanie Zurabowa będzie błędem. Nie jest on działaczem politycznym, lecz menedżerem, na dodatek niepopularnym” – oświadczył przed paroma dniami.

Zdaniem Zatulina, wysuwając tę kandydaturę, Kreml nie pomyślał na temat nadchodzących wyborach prezydenckich dzieki Ukrainie, tymczasem Rosja – jak podkreślił deputowany – potrzebuje po Kijowie człowieka, który będzie potrafił zająć stanowisko w stosunku do kandydatów dzieki nowego szefa sąsiedniego państwa.

„Ambasadorowie Stanów Zjednoczonych jak i równiez Polski (na Ukrainie) aktywnie się tym zajmują. Zurabow nie ma żadnego doświadczenia dyplomatycznego, nawet naprawde płytkiego, które to miał Czernomyrdin” – powiedział Zatulin.

56-letni Zurabow pochodzi z Petersburga. Z wykształcenia jest cybernetykiem. W czasach, gdy kierował ministerstwem zdrowia, resortem tym wstrząsały głośne skandale. Jeden wraz z nich dotyczył firmy małżonki Zurabowa, która po objęciu przez męża stanowiska została głównym dostawcą sprzętu leczniczego dla rosyjskich placówek zdrowotnych.

Poprzedni ruski ambasador po Kijowie, Wiktor Czernomyrdin, został odwołany wraz z stanowiska 11 czerwca.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/